19 Ekim 2009

Haftanın Güzeli !


Sanırım öğrenci yurdunda kalan bir arkadaşımızın şansına oda arkadaşı İranlı bir delikanlı düşünce, eşcinsel atalarımızdan Enderunlu Fazıl Bey'in (1759-1810) İran yakışıklıları için söylediklerini merak etmiş;

Şirazlı bir minyatürcünün oğlu olan İranlı güzel ince, uzun boylu, yuvarlak yüzlü, bakışları eski bir Mecusinin bakışlarını hatırlatıyor.

Cilve yapmakta üstüne yok. Şarkı söylüyor ve güzel kokular sürüyor. Hem Gülistan hem Bülbülistan. Ve çok zeki: bir gece Tebriz'de bir kervansarayda yan yana yatmış dinlenirken, ruhunun derinliklerine girdim; uyuma numarası yapıyordu; işin sonunda, rüya görüyormuş gibi, gözlerini açmadan mırıldandı:


- "Baba ne yapıyorsun?"
3 yorum:

erdi dedi ki...

çok teşekkürler gaykedicim. bu iyiliğini hiç unutmayacağım. Gerçi oda arkadaşım kıbleden önce kız nsl tavlanır diye sorduğunda(bi de bana yaniii :D) dumur olsam da, alkol alışkanlıkları ve iran gerçekleri ile duyarsızlaşma katsayım artıyor.^^

gaykedi dedi ki...

erdi- belki azılı bir biseksüeldir :)

gaykedi dedi ki...

şöyle bir dipnot da var;


Edward Granville Browne (1862-1926) ise ünlü seyehatnamesi A Year Amongst the Persians'da şöyle diyor: "Kazvinli gençler kalplerimizi çalıyor; Tebrizlilerin dudakları bal gibi; İsfahanlılarınki güzel; ama ben Şiraz'ın kölesiyim". Tahran parlamentosu 1907'de puştları ortadan kaldırmaya karar verdi: sonuçsuz bir girişim!