28 Ağustos 2009


Müptela !


Türk gazeteleriyle Batı gazetelerinin temel farklılığı Türkiye’de belli köşelerin belli yazarlar tarafından tutulmuş olmasıdır. Bizde köşe yazarlığı diye bir san vardır. Güçlü kalemleriyle bu kişiler toplumda çok etkilidir; okuyucularını kışkırtan sıkı polemikler içine girerler.

Sırf bu nedenle gazete alan köşe yazarı müptelaları vardır. Bu olgu, kısa vadede gazete tirajlarının bir ölçüde düşmesine engel olsa da, Türkiye’de siyasal kutuplaşma ve gerginlik yaratıyor, çünkü bundan besleniyor.

Hatta bu tür gazetecilik toplumu eğitmediği için uzun vadede okuyucu sayısının artmasını engelliyor. Oysa gazeteler okurlarını eğitmek, onlara bilgi vermek zorunda.


Prof. Hurşit Güneş5 yorum:

Damlo dedi ki...

efendim yayınlamayın.

url değişti biloğumun. www.damlo7.blogspot.com gibi bişiler oldu. sen de hala egreltiotu die kayıtlıymış. hatta ara ara da cevat beylerimiz yazıcak ;)

gaykedi dedi ki...

damlo
tamamdır, cevat'ı tekrar podyumlarda görmek güzel olacak :p

Ozan Kayra dedi ki...

köşe yazısı müptelalığında çok fazla bir sorun görmüyorum. ancak köşe yazarının niteliği ve kalemi çok önemli. sayın profesörün gazetelerden beklentisini fazlasıyla karşılayabilecek köşe yazarlarımız da var. ayrıca haber okumaktansa köşe yazıları okumayı daha gerçekçi buluyorum. olaylara farklı ve doğru açılan perspektiflerden bakmanın yararı gözden kaçırılmamalı..

gaykedi dedi ki...

ozan
köşe yazarları bu kadar sayıca fazla olmasa dahi geçmişte de varmış ama baktığımız zaman çoğunun çok önemli insanlar, kalemler, edebiyatçılar olduklarını görüyoruz. Bugün geldiğimiz düzey bazı kişiler aradan pırlanta gibi parlasa da genel olarak çok rahatsız edici.

Ozan Kayra dedi ki...

maalesef ki haklısın kedi. biz iyilerini seçelim de kalanlar kalsın öyle sap gibi..