18 Ağustos 2009


Kilise Müziği !


Klasik müzik, kilise müziği değildir. 17yy ortalarından itibaren enstrümantal müzik, insan ve dünya için olan müziktir. Mesela piyano için bir dini eser hiç yok, on binde bir bile değil. Bu yanlış bir bilgi.

Beethoven, Mozart, Çaykovski’nin eserlerinde insan faktörü vardır. Din için bestelediyse, korolu orkestralı olarak, ayin günü çalınır. Bu da, bizim konserlerimizde çaldıklarımız değil. Ama bir kısım kesimler, bilmediğinden değil, bildiği halde böyle bir davranış içindeler.


Fazıl Say13 yorum:

Bugra dedi ki...

Camilerde de Enya çalsın!

gaykedi dedi ki...

buğra
o nasıl söz, çarpılceksın, maykıl ceksın :p

Bugra dedi ki...

Ne bileyim belki o zaman itici olmaktan çıkar diye dü$ünüyorum :)

gaykedi dedi ki...

buğra
dinci tv kanallarında bazen pek hoş ilahilerin yanında, son derece özensiz orgla, düğün salonu sounduyla söylenen facia şeylere de rastlıyorum, sanıyorum şikayetin bunlardan, yoksa mesela ney ve mevlevilerin müzikleri olağanüstü.

Bugra dedi ki...

Yok, ilahiler ya da tasavvufi müziklere kar$ı herhangi bir$ey yok.. Ben sadece Camilerin o boğuk ortamından bahsediyorum.

Nasıl anlatılır.. Kiliseye gittiğinde için huzur doluyor, camide ise kasvet ve manasız bir hüzün. Bundan kurtarılmalı diye dü$ünüyorum Kediciim :)

mehmet akif dedi ki...

hristiyan ilahileri son derece güzel ve övgü doludur. ama maalesef ülkemizde 'her dine eşit mesafeli' yönetim, bi tane bile hristiyan ilahisi öğretmemiştir topluma. bu toplumun hristiyanlıkla ilgili bildikleri tek şey duyumlardır. çok cahilce...

gaykedi dedi ki...

buğra
özellikle osmanlı camilerinin mimarisi ve içindeki yüzyıllardan gelen ulvilik olağanüstü, sadece kadınla erkeğin perdelerle, duvarlarla ayrılması canımı sıkıyor ki, hz Muhammed zamanında ayrı değillermiş, sadece kimi kadınlar eteklerim açılır falan diye biraz arka tarafta durularmış o kadar.

________________

mehmet akif
kulağınıza çok sesli oldukları için daha hoş gelebilir ama mesela bir 'tekbir'in o yalın güzelliği de çok başkadır.

Goddess Artemis dedi ki...

@ buğra:

Bir İsevî (Hristiyan kelimesi yerine bunu kullanmayı tercih ediyorum) olarak şunu belirtmek isterim: Herhangi bir ibadethaneye (ki bu kilise de olabilir, havra da ya da cami de) gittiğinde huzur bulmak ya da kasvete kapılmak bir parça insanın kendisiyle ilgili. Hangi duygu, düşünce, beklenti, ruh hâli içinde giderseniz, onu görürsünüz.

İslam âlemi adına ne büyük acıdır ki; bırakın kasveti veya hüznü, ter & ayak kokusundan mide bulantısı ve öğürtü gelmeden camiden çıkabiliyorsanız, artıdasınız demektir.

@ gaykedi:

Tabii ki yalnızca inanç uğruna bestelenmiş birçok klasik müzik eseri var. Örneğin, pek sevdiğim Hildegard von Bingen'in yapıtları bu sınıfa giriyor. Ancak bu tür eserler, neredeyse hiçbir zaman dünya çapındaki konserlerde seslendirilmezler. Hele de Fazıl Say gibi icracılar tarafından.

Fakat, sapla samanı ayırt etmek adına, Fazıl Say'ın söylediklerini son derece doğru ve gerçekçi buldum.

gaykedi dedi ki...

yorumunun yayınlanmasını istemeyen arkadaşa;

kaynak göstererek tabiki alıntı yapabilirsiniz.


___________________________


goddess
yazdıklarına alınan arkadaşlar olacak ama gerçekten böyle bir sorun var, müslümanlar buna çok daha dikkat etmeliler. teyzemin kocası biraz titiz birisi her cumaya gittiğinde alnının hizasına yere temiz bir mendil koyarak, secde etmek zorunda kaldığını anlatmıştı.

Asabi Şirine dedi ki...

Enya Enya Enya ...

gaykedi dedi ki...

şirine
enya deyip durmayın yahu o putperest kelt pagan müziğini modernize ederek müzik yapmıyor mu? isevi bile değil, töbe, töbe :p

Adsız dedi ki...

isevi, musevi, binevi. hım.. olabilir.

Adsız dedi ki...

buğra sen insan değilsin baska dine mensup insanlara saygısı olmayan bir insancıksın.. Allah affetisn seni