27 Ağustos 2009

Karşı Cins !


Jung’a göre insan, karşıt cinse ait niteliklere de sahiptir. Kadın ve erkek her iki cinse ait hormonlar salgılamalarının yanı sıra psikolojik anlamda bazı tutum ve duyguları da birbirlerinden edinmişlerdir.

Tarih boyunca etkileşimlerini sürdürmüş olan kadın ve erkeğin birbirlerine ait bazı özellikler edinmiş olmaları, karşı cinsi daha iyi anlayabilmelerine yardımcı olmuştur. Uyumlu bir insanda karşı cinse ait yönler davranışlara da yansır. Eğer bir erkek yalnızca erkeksi özellikler gösterirse dişilik özellikleri bilinçdışında kalır ve gelişemez. Böyle bir durum bilinçdışının zayıf ve etkisiz kalmasına neden olur.

Çok erkeksi görünen ve davranan erkeklerin, bu görünümün gerisinde çoğu kez zayıf ve bağımlı bir yapıya sahip olmalarının nedeni de budur.


Engin Geçtan (psikoterapist, yazar)7 yorum:

principessa dedi ki...

hım..evet gayet mantıklı.
bir de bişey geldi aklıma ,anneler oğullara ,babalar da kızlara düşkün olurmuş ya,bunun nedenide kadınların ve erkeklerin karşı cinse yatkın olmalarıymış!

LoLLa dedi ki...

alllaahiimm resim cok guzel calabilir miyim noolurrrr :(
cal demedikten sonra calmicam soz ama cal be yaw senden degerli mi arama bosuna yaz nolur .)

rasiel dedi ki...

bu paylaşım için çok teşekkürler. geçmişte belli koşullarla nedeyimlenip kadın ve erkek cinslerine atfedilen ayrı özelliklerin günümüzde açılması gerektiği kanaatindeyim bende. hele hele eşcinsellik gibi toplumda azınlık olarak görülen bir durumda cinsiyet rollerini tamamen aşmış insanların olması daha sağlıklı ve geleneksel beklentileri olmayan ilişkiler oluşmasına ve insanların cinsiyet çatışmasına girmemesine yardımcı olur. bu sebep ile a,p,ap gibi kavramlara tamamen karşıyım. kişilerin testesteron hormonlarıyla eş tutulan bu absürtlükler sadece bayağı bir kalıplaşmadır.

gaykedi dedi ki...

principessa
aynı yazı şöyle devame ediyor; "Jung’a göre her erkekte doğuştan var olan kadın imgesi (anima), o erkeğin bilinçdışında bazı normların oluşmasına neden olur. Erkek bu normlara göre seçimini yapar; kimi kadını beğenir, kimi kadına istek duymaz. Erkek çocukta animanın ilk yansıdığı kişi anne, kız çocukta animusun ilk yansıdığı kişi ise babadır. Bir erkek bir kadına karşı “istek” duyarsa, bu kadın o erkeğin animasına uyan özellikler taşıyordur. Bir kadın bir erkeğe “itici” gelirse, bu kadın o erkeğin anima imgesine uygun düşmeyen niteliklere sahiptir. Benzer olaylar bir kadının animusunun yansımalarında da görülür."

_____________________

lolla
al senin olsun tepe tepe kullan :P

_____________________

rasiel
zaten artık queer kavramı oldukça önem kazandı.

OpethMania dedi ki...

son paragraftaki gibi hep o tip erkekleri gördüğümde zavallı zavallı bakarım da aynı düşüncelerle, salaklar bunun farkında değiller ki yani o tanımlamaya girdiklerinin...kasım kasım gezerler genelde:)her neyse daa da önemlisi harbiden reşim çok güzel kızın diri göğüsleri ve meme uçları :)

gaykedi dedi ki...

opeth
friendfeed'de dünyanın en azılı mafya babalarının annesinden korkma olayını örnek vermiştim :p

LoLLa dedi ki...

caldimssss tesekkur ederims bebeyyyyimmms ;)