25 Temmuz 2009


Linç !


Dün akşam "Sanat ile ilgili yabancı sitelerde, çocuk pornografisi değil ama bariz çocuk erotizmi/çıplaklığı içeren eserlere çok sık rastlıyorum, bu beni rahatsız ediyor." diyerek Friendfeed'e bir yazı girip bir kaç örnek resim ekleyince neredeyse linç ediliyordum.

Görüntülerde yasadışı bir şey olmadığı halde onların da rahatsız olmasını ve tartışmayı istemiş, orayı medeni bir yer zannetmiştim. Sonuçta görsellik çok etkili bir silah değil mi? PETA bile mezbaha videoları, fotolarıyla eylem yapmıyor mu? desem de, bazı muhafazakarlar ortalığı savaş alanına çevirmekte gecikmedi.

Konu hakkında önemli gelişmeleri ''şuradan' takip edebilirsiniz... Tanrı insanoğluna akıl fikir ve okuduğunu anlama gücü versin.20 yorum:

Adsız dedi ki...

canım inan var ya babam her zaman der altının kıymetini sarraf anlar sen ne kadar yadın ne kadar çağdaş olsanda bir gurp seni anlamıyor hep başka başka yorumluyor ben artık kendimi anlatamıyorum yruldum neden biliyomusun çünkü karsımdaki biraz kültürsüz ve bakış acısı tam zıt onun için inan seni anlmamları inan kedi bir fırın ekmek yemeleri lazım konuya biraz sabah baktım okudum sen onları takma deyiceğim zaten takmıyorsun....koza..

mermaid dedi ki...

ve tahammül tabi. konunun hepsinin okuyamadım ama öeh! hakkaten acaip tepkiler veren bir milletiz.

Adsız dedi ki...

Bu yuzden Turkiye'de "cultural studies" gibi universite bolumlerinin var olmasi cok zor. Amerika'li sinif arkadaslarim bile bu tur resimli derslerde bir tokat yemis gibi oluyordu.

Bu resimler cogu yonden korkutucu ve uzucu ama zaten bu tur "sanat" calismalari yapan kisiler de bu meseleyi anlatmaya calismiyorlar mi? Dusundurucu seyler cogu zaman rahatsiz edicidir.

DvN

Muzlu Turta dedi ki...

Rab İsa 'nın güzel bi sözü vardır, 'her sözü duymaya çalışma, yoksa kölelerinin sana sövdüğünü işitirsin' diye.

+ son zamanlarda GayKedi bi anlayış bekleyişi içinde mi bana mı öyle geliyor...

canımsın, seni çok seviyorum, anlasam da anlamasam da

gaykedi dedi ki...

koza
fazla takmasam bile insan gene de yanlış anlaşıldığına üzülüyor.

_____________________

mermaid
çok çirkin tepkiler geldi ama sağ duyu sahibi insanlar genede çoğunluktalar.

_____________________

dvn
bizde küçük amerika oluyoruz/olduk galiba.

_____________________

turta
yaa herkes beni ateist zannediyor, oysa tanrıya çok gönülden inanan bir insanım :))

paratoner dedi ki...

ff'e ilk kayıt olduğun zaman uzak dur gibisinden bir yorum yazmış ama son anda yollamaktan vazgeçmiştim..kendim de uzak durduğum için linç işlemi gerçekleştikten sonra haberim oldu ama sabahtan beri kim ne demiş diye hepsini okudum.konu 'çocuk' olunca da sanırım yorum yazmaya hakkım var diye düşündüm(blogumda çocuk hakları konusunda duyarlı bir tavır sergilediğimi düşünüyorum,hatta dün tinerci çocuklarla ilgili kaan benli'nin yazısını alıntılamıştım)

ilk olarak henüz bir cinsel kimliğe sahip olmayan çocukların kullanıldığı çalışmaları erotik olarak kabul etmiyorum(sen erotik olarak adlandırmışsın.ve hatta açık açık rahatsız edici olduğunu söylemişsin ama nedense yorum yazanlar bu noktaya pek dikkat etmemiş).

genellemek istemiyorum,çünkü gerçekten aklı başında insanlar var,ama ff kitlesi fazlasıyla rerörerö..katıldığım birkaç yorum dışında resmen 'istismar' kavramının istismar edildiğini düşünüyorum.fakat onlara da hak vermek lazım çocuk hakları konusunda görüş bildirip,savunabilecekleri tek alan çocuk istismarı.böyle düşünüyorum çünkü bu insanların 'uğur kaymaz' hakkında herhangi bir görüşünü,savunmasını duymaz,mücadelesini göremezsiniz. ya da jandarma tarafından örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklanan onlu yaşaların başındaki çocuklar hakkında(ne gibi bulgulardan yola çıkılarak tutuklandıklarını hatırlayın;sokakta terli bir şekilde koşmak,avuçlarında iz olması vb.-evet bu ülkede bunlar sizi çocuk olmaktan çıkartır-)

ya da çocuk işçiler hakkından herhangi bir tweetlerini,postlarını gördünüz mü?

bir de bu insanlar ülkenin iyi eğitim almış sözde kendini geliştirmiş kesimi sanattan bu kadar bihaber.provakatif sanattan tamamen habersiz.evet gerçekten eğitim cahilliği alıyor eşşeklik baki..

olayın o kadar çok boyutu var ki; sözde çocuk hakları savunucusu kesilip homofobikleşerek ciddiyete alınabilirliklerini yok eden, içeriğe değil biçime önem verip keşke görsel kullanmasaydın yüzeyselliğinde gezinenler,offf heryerdeler...

paylaştığın görsellerin provake ediciliğini az bile buldum.ama bunu bile sorun ettiklerine göre. peta konusunda ise haklısın insanları bir sorun hakkında düşündürmek istiyorsan sınırları zorlayabilirsin.katledilen fokların gösterildiği kampanyalar, çocuk fahişelerin insanın içini sızlatan temsili fotoğraflarının afişlerde yer alması falan bunlar gerçekten gerekli.ama ne yazık ki ff insanlarımız hatta genellersek önemli bir insan yığınımız(halk?) gerçekten bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyor.

kişisel yüzeyselliklerini böyle gösteriyorlar;klavyeleriyle çocuk kurtarıyorlar.

sıcakkk!!!yeter sanırım konu fazla uzamış bir de ben uzatmayayım.

not:virgin killer ile benzer sorunla karşılaşan bir albüm kapağı için;
http://paratooner.blogspot.com/2009/05/journal-for-plague-lovers.html

evet işin içinde çıplaklık değil,şiddet olan versiyonu.benzer kavramlar,benzer yöntemler...

Adsız dedi ki...

ya gaykedi ben eski cumartesi neselerini istiyorum coooooook güzel oluyordu yaaa bi dönüs yapsan

pınar dedi ki...

"fazla takmasam bile insan gene de yanlış anlaşıldığına üzülüyor." demişsin. yaptığında bir yanlış yok(tu) kedi. o yüzden hiç takma. gerekirse rahtasız olduğun bu konuları blogunda tartış, çünkü ff siyaset ve ahlak tartışmalarına müsait bir yer değil benim bir iki defadır gözlemlediğim kadarıyla. bu bir öneri..

pudra dedi ki...

son derece siktir etmek lazım.
we lev ye

NoNeLeSS dedi ki...

Sevgili Gaykedi,

Diğer bloggerlar gibi uzun süredir buralarda değilim, biliyorsun. Ancak, yazdığın her kelimeye, her blog'a o kadar çok önem veriyorum ve "aaa benim gibi düşünenler var" diyorum genelde. Yanıkkoza'nın da dediği gibi senin değerini bırak değer bilenler anlasın. Ayrıca, ister ateist ol ister dindar isterse başka bir dine mensup, sen gerçekten fikirleriyle ve -her ne kadar çok tanımasam da- karakteriyle saygıyı sonuna dek hakeden birisin...

Sevgilerimle,

PS: "Cultural Studies" ve buna benzer dersleri, 4 sene 8 dönem sindire sindire aldım koydum ruhuma. Bakış açım değişti, herşeye daha da ılımlı bakar oldum. Ancak, ne yazık ki benimle aynı dersleri alan çoğu arkadaşım halen at olup gözlük takmayı yeğliyor, ee onlar fetiş kılıklı insancık dediğimde alınıyorlar, oysa ki at olup kırbaç yemeyi seçen kendileri...

Neyse...

Uzattım yine...

Sen aldırma sakın...
Linç edilesi olanlar onlar;)

Adsız dedi ki...

Birçok insan bunun farkında ama yine de ben bahsetmeden geçemicem.Gaykedi gibi insanlar sayesinde hem bakış açımızın hem de kültür düzeyimizin yükleşinden bahsediyorum.Kendim bir eşcinsel olarak onun yazıları ve yayınladğı yazılar sayesinde eşcinsellik hakkında bilgi sahibi olmam bu blogla beraber oldu.İnternet sayesinde bu zorlu süreci erken yaşta kabullenebilen eşcinsellerin sayısının artması gaykedi gibi insanlar sebebiyle oluyor.Eğer böyle insanların yazma şevkini kırar yada otosansüre sokmaya çalışırsak ne onlar gerçekten yazabilmiş olurlar ne de biz gerçekler üzerine tartışabiliriz.Bu konu ister eşcinsellik olsun ister çocuk erotizmi-çıplaklığı.Her şeyin en rahat söylendiği internet ortamında da insanlar birbirlerine nefretlerini en kolay buralarda akıtıyor.O yüzden o tarz yorum alındığında kimden alındığı düşünülmeli.Birkaç dar kafalının sözü yüzünden frienfeedini kapatmana üzüldüm.Belki bu senin elinde değildi orasını bilmiyorum.Gerçekleri örtüp yok gibi saymayı iyi bilen bir toplum olarak bunun bu tarz karşılanmasına şaşırmadım.Kendini yeni yeni aşan insanlar gün gelicek bu konuları da anlamayı da tartışmayı da becerebilecek.Yaptıklarına kendileri bile utanıcaklar.Türkiye'nin önceye göre değişimini adım adım izliyoruz.Bu tarz insan protatifleri de eriyip gider umarım.Ancak gelecek o kadar aydınlık gözükmüyor.Neyse.Gaykedi gibi bizi geliştiren,düşündüren ve ayrıca kendimizi yada çevremizi sorgulamamıza aracılık eden kaç tane blog var?Düşünmeyi tartışmayı amaçlayan insanları bu yorumlarla püskürteceğini sanan insanlara gülüyorum.Çünkü gaykedi bunlara pabuç bırakacak kadar dar kafalı değil.

gaykedi dedi ki...

Paratoner
teşekkürler, yazdıkların çok önemli şeyler ff'de yazdıklarından ve blog yazından alıntılar yapacağım, benim yaşadığım olayda zaten uluslararası boyuta taşındı artık. "http://ff.im/5HTkH"


____________________________

adsız
bunu bir düşünelim :p

____________________________

pınar
yanlış olduğuna inansam gelen anlamsız tepkilerden ürküp silerdim zaten. ff konusunda haklısın, bu tip yazıları moderatörün kendim olduğu bloga kaydırmak daha mantklı.

___________________________

pudra
edildi bile merak etme :))

___________________________

noneless
20. yüzyıl aptal insanların yüzyılı olacak ahangi felsefeci demişti :))

__________________________

saçmalamalarım
eşcinsel olduğum için de tepkilerin daha acımsızca katlandığını düşünüyorum, öyle homofobik yazılar yazıldı ki ff'de isyan çıktı.

(¯`·._.·[ (Afilli Yazar) ]·._.·´¯) dedi ki...

Sevgili kedi doğrusu benzer şeyleri facebook'ta yaşıyorum bazen, arkadaşlarım yetmiyormuş ki facebook yöneticileri beni uyarmaktan sıkılmıyor. İçereğe aldırdıkları yok zaten fotografa bakıyorlar. Oalacakları tahmin ediyordum. Sıkma canını Blog aleminin en has adamısın.
Benim canımı sıkan kimliğin üzerinden söylenenleri, bu durum homofobik olanları görüp listemden çıkarmam açısında iyide oldu.

Sycorox dedi ki...

şimdi gördüm yorumları ve olayıda yuh ya abartmışlar gene...

Adsız dedi ki...

SEN KIME NEi anlatmaya calısıyosun gaykedı senı öncelıkle takdır edıyorum ve bılıorumkı ınsanlar yanlıs anladı yanlız söyle bsıy var ınsanlar ılk anladıkları gıbı anlarlar sen ne kadar acıklasanda bos ve hakıkaten burası turkıye bazı tabuları yıkamıyoruz toplum olarak bırak herkez kafasına göre yorumlasın (senı az cok tanıyanlar ve anlayanlar yeter)sıkıntı yokk :) senı sevıyorum

kızın ADı?Özgürlük dedi ki...

sen kıme ne anlatıyosun gaykedı ınsanların ılk anladıklarını deıstıremessın sen ne dersen de o anladıgı kadar anlamıstır daha fazlasını almaz kafası ve burası turkıye bazı tabular yıkılmamıs ama ben emınım kı senın kötu bı nıyetın yoktu o resımlerı yayınlamakta senı tanıyan ve yazılarını okuyanlar bılır kii seni anlar buda sana yeter dıger detaylara takılma sıkıntı yok ben senı sevıyorum :)

NoNeLeSS dedi ki...

Gaykedi,

Bildiğim kadarıyla Freud, Engel ve özellikle Marks'tan etkilenerek söylemişti. Zaten Freud'a göre, 20.yy, insanoğlunun en isyankar, en asi dönemi ki bence de doğru...

Teknolojiye ters orantı aptallaşan bir millet mi oluyoruz ?!

Yazık ...

Adsız dedi ki...

sen kıme ne anlatıyosun gaykedı ınsanların ılk anladıklarını deıstıremessın sen ne dersen de o anladıgı kadar anlamıstır daha fazlasını almaz kafası ve burası turkıye bazı tabular yıkılmamıs ama ben emınım kı senın kötu bı nıyetın yoktu o resımlerı yayınlamakta senı tanıyan ve yazılarını okuyanlar bılır kii seni anlar buda sana yeter dıger detaylara takılma sıkıntı yok ben senı sevıyorum :)

5 Posta dedi ki...

bence kabak senin başına patladı ama sonuçta faydalı oldu toplum için. Hem sen de merak ediyordun o fotoğraflar niy elegal diye. Ben bulup çıkardım. Seni gammazlarken ''bu çocuk pornosudur'' diye naralar atan Stronhg headed feminist olmakla övünen Burcu Doğan'a asılsız iddialarını yedirdim. Yiyen tek o olmadı... Bütün diğer cahil cüheyla takımı da dersten payını aldı. Böyle kriz anlarına belli olur ak göt, kara göt, kim pornocu, kim feminist... Süper bir olay oldu Gaykedi. Herkesin ipliği pazarda.

gaykedi dedi ki...

arkadaşlar hepinize beni anlamaya çalıştığınız için bir alıntıyla teşekkür etmek istiyorum;

"20. yüzyıl insanlık tarihinin en isyankâr yüzyılıdır. Hiçbir yüzyıl bu kadar çok, bu kadar yaygın savaşlar, devrimler, isyanlar, ayaklanmalar, askeri darbeler görmemiş, hiçbir yüzyılda insanlık bu kadar çalkantılı olayların süzgecinden geçmemiştir. İnsan hiçbir yüzyılda bu kadar acımasız, bu kadar yaratıcı, bu kadar aptal olmamış, hepsinden önemlisi insan hiçbir zaman kendisinden bu kadar çok uzaklaşıp, kendisine bu kadar çok yakınlaşmamıştır."

Emmanuel de Waresquiel