18 Haziran 2009

Giz !


Bilimin halen çözemediği en büyük gizlerden birisiymiş "Yüzümüzün Kızarması". Emory Üniversitesi primat davranışları Profesörü Frans de Waal ile devam edeyim;

"İnsanoğlu utandığında, ya da yalan söylerken yakalanıp suçluluk duyduğunda yüzü kızaran tek primat türüdür. İnsanlar bu tür duyguları birbirlerine iletmek için acaba neden böylesine gözle görülür bir sinyale gereksinim duymuş olabilirler ki?

İlk insanlar bir takım seçilmiş baskılarla dürüst davranmaya itilmiş olabilirler mi? Bu tür bir davranışın yaşamsal değeri neydi?"2 yorum:

Adsız dedi ki...

yüz kızarmasıyla terleme birlikte evrilen bi özellik. ve insanlar dışında terliyen primatların sayısı da az oldukça.

bu olayların temel sebebi sinir sistemi ve hormonal faktörler.

bu davranışların evrilmesinin sebebi ise insanın karşısındakine kendisini ifade etme derdinden ileri geliyordur bence. yani diğer mimik ve jestler nasıl ortaya çıktıysa, yüz kızarması da bu sebebten ortaya çıktı.

ve belki de biraz da masumiyetin simgesi olduğu için çifleşmek için eş ararken önemli faktör olarak seçildi bu yüzden de nesilden nesile aktarıldı :)

gaykedi dedi ki...

emre
bilimin üzerinde çalıştığı çeşitli varsayımlar mutlaka olmalı, bende çok kolay bayrak gibi olangillerdenim, beyaz tenli olduğum için çok belli oluyor belkide, ayrıca zenciler nasıl kızarır merak ettim şimdi :p