07 Mayıs 2009


Dürüst Vakit,
Dansöz Fetoş !Fetullah Gülen kendi web sitesinde, İslam'da erkeklerin üstün kılındığını ve kadınların gerektiğinde dövülmesine dinimizin izin verdiğini açıklarken 'bakınız' nasıl kıvırıyor, binbir dereden su getiriyor... Alın size ılımlı islam, light şeriat, oysa ağzından tükürükler saçan, en azılı yobaz Vakit gazetesi bile bunlardan çok daha dürüst, en azından lafı ağzında gevelemiyor.Fetullah Gülen'e ait yazının sitesinden kaldırılma olasılığına karşı 'yedek link'. #1, #2

20 yorum:

bliyaal dedi ki...

“Kadınların erkeklere diş geçireceği ve onları alt edeceği yer yatak odalarıdır. Kadın orada erkeğe diş geçirirse, hayatın diğer safhalarında da erkek ona söz dinletemez. ”Haydiyin karılar, yatağa!

Düşünebiliyor musunuz, “bu adamın” peşinden böcek sürüsü misali giden binlerce dangalak var bu ülkede.

*ĞĂŶŶŐŔ* dedi ki...

şu sürekli ağlayan amca değil mi o..:)aslında herkes ortak payda da bulundukları dinleri farklı anlatıyorlar..ama erkekler her konuda üstün gösterilmiş bu kuran kitabında da var..kadınlar mirastan bile en az payı almaya razı edilmiş..bir de erkeklere itaat diye bir şey var..köle gibi varsayılmışlar..kuran kitabının mealini okuyorum..kafam allak bullak..bir arkadaşıma sordum blogger arkadaşlarımdan biri o da aslında aslın öyle olmadığını söyledi..öyle işte..:)
nerden nereye gitti konu..
yüreğine iyi bak..

Bugra dedi ki...

Hayranım ya bu adamın zekasına, nasılda yönlendiriyor insanları.

Birkaç yıl öncesinde babamla Kuran-ı Kerim konusunda sohbet ediyorduk.. En son geldiğimiz nokta kesinlikle Kuran-ı Kerim meallerinden kaçınarak eğer yapılabiliyorsa kendi dilinde okuyarak ki$inin kendi kendine bir anlam bulmasının çok çok daha iyi olacağı.(!) Sonraları "Kadınları Dövmek" konusunu duymu$tum biryerden ve yazıyı yazan $ahsın da söylediği gibi farklı manalara geldiğini öğrendim.Butun sorunların kaynağı " daraba " yada " drb " olarak geçen ve birçok manası bulunan kelimeden kaynaklanıyor.

O zaman $artlarında belki dövmek olabilir ama gunumuzde kesinlikle böyle değil diye du$unuyorum.. $öyle bir yazı buldum, biraz uzun ama guzel bir $ey..

Alıntıdır..

" Almanyada bir kadın yargıcın erkekler kurandaki nisa suresine göre eşlerini dövebilir gerekçesiyle faslı bir kadının boşanma talebini reddetmesinin ardından başlayan tartışmalar yeni bir boyut kazandı. Iran asıllı amerikalı bir kadın bilim adamı yaklaşık 5 yıl süren kuran araştırmasının ardından yeni bir tercüme ile ortaya çıkarak kuranın hiçbir şekilde erkeklere eşlerini dövme hakkı vermediğini, nisa suresinin 34 üncü ayetinin yanlış yorumlandığını açıkladı. Amerikada felsefe, psikoloji ve eğitim bilimleri alanında master ve doktora eğitimi gören 68 yaşındaki Lale Bahtiyar, muhafazakar kesim tarafından feminist kuran olarak nitelendirilen yeni tercümesiyle islam dünyasında uzun zamandan beri süregelen nisa suresi tartışmasını da yeniden alevlendirmiş oldu. New york times gazetesi, islam dünyası nisa suresi 34 üncü ayeti yeniden tartışmaya başladı diyerek olaya geniş yer ayırdı.

Vurun değil uzaklaşın.
Gazeteye konuşan bahtiyar, islam konusunda yaptığı çevirilerinin ardından kuranı tercüme etmek istediğini, ancak 2 yıllık çalışmasının ardından nisa suresi 34 üncü ayete gelip bu ayette yazanları okuyunca çalışmasını noktaladığını anlattı. Bu ayetin farklı bir anlamı var, ya da ben bu tercümeyi daha ileri götüremem diye düşündüm ifadesini kullanan iranlı, tanrının savaş dışında bir insanın diğerine zarar vermesine onay verdiğine inanmadım. bu yüzden araştırmaya başladım diye konuştu. Bahtiyar yaklaşık 3 ay boyunca ayette bulunan daraba adlı kelimenin anlamları üzerinde çalıştı. geleneksel tercümelerde vurun anlamına gelen bu kelimenin bazı sözlüklerde tam 6 sayfalık açıklamaları olduğunu gören iranlı sonunda daraba” nın aslında uzaklaşın manasına geldiği sonucuna vardı. Gazeteye bunu anlatan bahtiyar, peygamber eşlerinden hiçbirini dövmemişken nasıl olur da müslümanlar peygamberin yapmadığı bir şeyi yapabilir. Zaten bu ifadenin vurun olarak tercüme edilmesi kurandaki diğer ayetlerle de çelişiyor dedi.

Babası Iranlı bir müslüman olan Bahtiyar'ın çıkışı için muhafazakar islam bilimciler kelimenin anlamı üzerinde oynamanın doğru olmayacağını, kuranın neyse o olduğunu belirtirken mısır başmüftüsü şeyh ali cuma ise gazeteye yaptığı açıklamada kurandaki sure ve ayetlerin çağın prizmasından geçirilerek değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Cuma, anlamı her zaman değişik kültürlere ve değişik zamanlara uygun olacak şekilde genişletmek gerekir diyerek, çağımızda bir erkeğin karısını dövmesi hiç kabul edilebilecek bir durum değildir ve sorunları çözmekten çok daha fazla sorun üretir ifadesini kullandı. "

Feto'nun $u satırlarındaki çeli$kilere de gülmeden edemedim :))

"Kadını dövme, ıslah için başvurulan en son çaredir, dedik ve kat'iyen can yakıcı olunamayacağını da ilâve ettik. Burada şu noktayı da belirtmemiz icap edecektir. Islah düşüncesinin dışında ve can acıtıcı şekilde dövmelerde, erkek Allah katında mesul olur ve bu şekildeki davranışlar da kat'iyen caiz değildir."

La Santa Roja dedi ki...

Bu adamı bi de saf saf sevenler var ya, aklım hayalim almıyor!

sidik yarıştıran kaplumbağa dedi ki...

o kadar iki yüzlüler, o kadar iğrençler ki dayanılır gibi değil. Göz göre göre bütün köşe başlarını tutuyor nurcular, hiçbirşey yapamıyoruz :((

Adsız dedi ki...

off okurken emin ol ruhum daraldi.
Peygamber efendimizin hayatini anlatan, bir ingiliz yazar tarafindan kaleme alinmis bir kitabim var di(tasinirken malesef kayboldu) kitap babamin dedesinin kitabiydi o da hafizdi.
kitap söyle basliyordu
"1500 yil önce yasanmis bir hayati bu günün deger yargilari ile kiyaslamamaniz ve Muhammedi daha iyi anlayabilmeniz icin,o zamanin arabistanini tanimaniz gerekiyor...."
diye baslayip su anda abes gelen asla kabul edemeyecegimiz kararlara aciklik getiren bir kitap ti. yani bazi seyler biraz da yasanan zamanla ilgili Allahin emri degil.
ama anlamak islerine gelmiyor ki bunlari zamanimizda uygulatmaya kalkiyorlar,isin aci tarafi da bu insanlarin pesinden giden kadinlarimiz var.gerci onlari benim bile dövesim var.kocalarindan dayak yiyip yiyip otursanlar. kocamdir hem döver hem sever diyen kadinlar bence de dayak yesinler hic umurum da degil.
belki bir gün düsünmeyi ögrenirler

gaykedi dedi ki...

bliyaal
nur hareketinin kadınlardan çok korktuğunu biliyorum, hatta nur evlerinde talebelere kadınların şerrinden korunmaları için okuttukları dua benzeri bir şey vardı bulursam eklerim.

__________________________

gay-yor
evet o ağlayan hoca, hatta ona hoca-efendi diyorlar :p

___________________________

bugra
eğer o kadının dediği doğruysa bütün mezhepler yalnıştır ve islam tarihinden ciltlerce kitabı temizlemek gerekir ki aslında iyi olur hani :))

____________________________

la santa
sevmek ne kelime tapanlar var neredeyse.

____________________________

kaplumbağa
iyice azdı ve küstahlaşmaya başladı bu cemaat değil mi :((

____________________________

adsız
eğer islamı modernleştirmeye, çağa uydurmaya kalkarsan dinsiz, kafir olmakla suçlarlar, atatürk'e yaptıkları gibi.

Bugra dedi ki...

@ sidik yarıştıran kaplumbağa

Hani öyle bir adamki sen dü$ün.. Dünyanın birçok ülkesinde ciddi manada ba$arılı okullara sahip bir adam. Zekası takdir edilecek seviyede bence ki insanları bu kadar güzel yönetebilip arkasından sürükleyebiliyor.Para dersen bunlar sayesinde tahmin bile etmek istemiyorum..

Eskiden bu adamın Türkiye'yi yönettiğini dü$ünürdüm, yanılmı$ım.Zira adam Dünya'yı!! yönetiyor.

Eğer birileride salak salak yerlere yatırım yapacaklarına, biraz eğitime, geleceğe yatırım yapsalardı belki ba$a çıkabilecek seviyelere ula$abilirdi kar$ı çıkanların sayısı. Ama nafile, zor hatta imkansız $u saatten sonra bence...

Mutlu gunler efenim.

Bugra dedi ki...

Kedi,

Arada kaynamı$ seninkide :)

Ne olursa olsun.. Butun mezhepler için. Bugüne kadar el değmemi$, tamamen ilk hali gibi, yorum katılmamı$ bir kitap olabilirmi sence? Bence olamaz. Temizlenme konusuna gelince. Kesinlikle kökten, titiz bir insanin emek falan dinlemeden banyo sobalarında! yakması lazım hatta :P

Ebru dedi ki...

Aslında islamiyet modern bir din asıl modernleştireyim diyenler yozlaştıranlar.

NaKHaR dedi ki...

Min serrin nisa diye tekrarlarlar diye baslayip boyle devam eder dua eller avuc icleri yere bakacak sekilde tutulur vs, eh kaldim ya zamaninda biliyoruz az cok, sagolsunlar onlar olmasa seni bulamazdim sevgilim :)

gaykedi dedi ki...

buğra
dünyayı yönetmek onların ne haddine ancak güzel maşa olabilir o zihniyet, abd'nin ırak işgalinde 3 maymunu oynamadı mı bu cemaat? ayrıca onlarca mezhebi geç binlerce tarikat dolu ortalık, bir de utanmadan hristiyanlara ve başka dinden insanlara laf ederler, sanki kendi dinleri hiç bozulmamış.

__________________________

ebru
ne demek istediğini tam anlamadım? islamiyet 1500 sene önce oldukça modern bir din olabilir ama günümüzde bunu söylersen adama gülerler.

__________________________

sevgilimmm
sende bu duanın etkisinde mi kaldın da erkeklere yöneldin yoksa? yerim seni ben :p

sidik yarıştıran kaplumbağa dedi ki...

buğra;

zeki falan değil. Feto sadece koca bir maşa. Amerikanın yeşil kuşak stratejisiyle başlayıp, saolsun ordunun dinci faşist darbelerinin desteğiyle bu noktaya çıktı. Amerikada ılımlı islam ayağıyla bu ikiyüzlü cemaati desteğe boğuyor, kucak açıyor. O abartılmış okullardaki öğretmenlerin cia ajanı olduğunu yedi düvel biliyor artık. Bunların kuklası RTE danışıklı dövüş Davosta masaları yumruklayıp ülkede antisemitizm yaratmaktan başka bir işe yaramayan çıkışlar yapıyorda, kedinin dediği gibi Irak işgalinde neden 3 maymunu oynadılar. Feto, küresel sermeyenin dikensiz bir islam coğrafyası yaratma aşamasında kocaaa bir piyon sadece. Ay banane ya neden sinirleniyorsam :D Saf, temiz müslümanları tenzih ediyorum, bunlar koca bir ikiyüzlülük cemaati o kadar.

Ebru dedi ki...

Tabii ki günümüz için söylemiyorum!!! Müslüman olmayanların cennete giremeyeceklerine inanan insanların islamiyetin hakkını vererek yaşadıklarına sanıp virüs gibi yayarlarken ben nasıl savunurum bugünün islamiyetini. Hani İncil'in değiştirildiğine asıl İncil'in içeriğinin bu şekilde olmadığına dair söylentiler var ya ben de Kuran'ın aynı olmasına rağmen insanların çok çok saptırdıklarına inanıyorum. Adamlar en azından değiştirilmişse bile kitaplarına yakışır ibadetlerini yapıyorlar, yaşıyorlar. Müslüman geçinenler gerçekten tehlikeli sularda, Allah akıl vermiş bilmem ki neye kullanırlar saf saf kananlarda!

herackles dedi ki...

>>>nur hareketinin kadınlardan çok korktuğunu biliyorum, hatta nur evlerinde talebelere kadınların şerrinden korunmaları için okuttukları dua benzeri bir şey vardı bulursam eklerim.

ne korkmasi canim!
"Abi"ler gibi "Abla"lar da var Hizmet'te. Korkma falan yok; ne alakasi var. Kufur diyarlarinda baldir bacaktan kacis var, o kadar.

gaykedi dedi ki...

ebru
aynı şeyi anlatmak istediğimize sevindim :p

________________________

herackles
fetullah baldır bacaktan kaçmak, insanları kaçırtmak için mi kadınların gerektiğinde fazla canını yakmadan, yüzüne yumruk vurmadan okşanmasından bahsediyor?

PussyCat (=^_^=) dedi ki...

Ya bu mal herifin peşinden gidenler...Acıyorum. Salak adama tahammülüm yok, bu mu yere göğe sığdıramadığınız adam? En çok da kafasız kadınlara kızıyorum. Neyse canım, özgürlük özgürlük diye ağlıyorlar, dayak istiyorlarmış demek bak, anlaşıldı. Ağlamasınlar karakollarda sonra.Polis teşkilatı dolmuş fethullahcıklarla gerçi. Ağlasalar ne fayda. Yazık.

gaykedi dedi ki...

pussy
orduya sızmakta zorlanıyorlar ama emniyet teşkilatında cirit atıyorlar :((

Adsız dedi ki...

müritleri tuvalete sıçmaya nasıl girilir bunu bile soruyor o ağlak adama.

bu insanlardan ne beklersin ki :/

neoxolmis dedi ki...

kafasız kadınlardan peşinden gidenlerden bahsedilmiş. iki aylık süren cemaat yurdu mecaram ve ondan zar zor kurtulmamı dayanak göstererek bir kaç şey diyeceğim. fetoşçularda acayip bir para dönüyor. kız yurtları öğrencilere baskıcı, abla sıfatı verilen vasıfsızlara ise geniş. erkek arkadaşlarına gidip haftalarca kalmaları bir yana, bunları bedava çalıştırmıyorlar haliyle cemaat yurtlarında, evlerinde.
peşinden giden para için gidiyor. bir kaç sene onlara hizmet (!) ettikten sonra bunları gene kendi cemaatlerinden biriyle evlendiriyorlar ki, hem parası oluyor hemde yakışıklı bi kocaya sahip oluyor. hoş bu dediklerim sadece buzdağının görünen kısmı.