19 Mayıs 2009


19 Mayıs !


Mustafa Kemal, yüz erkekten 'yedi'sinin, daha da vahimi bin kadından sadece 'üç'ünün okuma yazma bildiği bu ülkede kadınlara Fransa ve İsviçre'den bile daha önce seçme-seçilme hakkı veriyor, pek çok devrim yapıyor ama başarmak için çok çalıştığı cinsel ve dinsel devrim onun ölümüyle yarım kalıyor, ayrıca toplumumuzu baştan aşağı değiştirecek, yapmayı istediği bir toprak devrimi var ki, buna egemenler asla müsaade etmiyorlar, Atatürk'e diktatör diyen, son dönemde iyice azan dincilere nanik yapıp Turgut Özakman ile devam ediyorum;

"... Bütün gücün Atatürk'ün elinde toplandığı bir an bile olmadı. Meclisi var, hükümeti var, yargıları var. Söyleyip de yaptıramadıklarını konuşalım mı? 3 kere toprak reformu için neredeyse yalvarıyor ama yapılmıyor. Meclisin fesih yetkisinin Cumhurbaşkanı'nda olmasını istiyor, 'Diktatörlük olur, hayır' diyorlar. Veto hakkını kullanmak istiyor, 'Hayır' diyorlar. Birinci Büyük Millet Meclisi'nde de İkinci Büyük Millet Meclisi'nde de Ortaçağ galip gelmiştir. Atatürk keşke diktatör olsaydı da şu toprak reformunu getiritip bizim köylümüzü çiftçi yapabilseydi..."Resim; bobiler.örg/Zehra

16 yorum:

Rodmank dedi ki...

Ne güzel açıklamış...

Rodmank dedi ki...

Ama senin yazından sonra okuduğum yazıya bakın
http://habervaktim.com/yazar/14270/gemi_nerede_gemi.html
sinirlerim tepe çıktı yine...

gaykedi dedi ki...

rodmank
yıl 2009 ama hala anlamayanlar, şeyhlerinin, tarikat önderlerinin ağzına bakanlar var :(

PussyCat (=^_^=) dedi ki...

Kendi liderine, öz vatanını kurtaran insana bu kadar nefret besleyebilen bu kadar insan yalnızca Türkiye'de olur. İnsanların beyninin ne derece yıkandığı aşikar. Doğur doğur sal sokağa, düşsünler şeyhlerin, tarikatların kucağına, oh ne ala. Bir dizi beyni çocukluktan yetiştirilmiş, süzülerek "amaca" uygun hale getirilmiş sivil militan. Sevmiyorsanız bikbik ötmeyin kardeşim, laf söyletmeyiz, bu topraklarda yaşayıp, besleniyorsan önderine saygı duyacaksın. Duymuyorsan git sevdiğinin yanına, ABD ye! Vatan haini zibidiler sizi.

zihni dedi ki...

Atatürk zamanında komünist-sosyalist önderlerin (bazı sendikacıların) telef edilmesi, dengeleri osmanlı aşiretinin lehine çevirmiştir. Bu nedenle yapmak istediklerini yapamamıştır.
Yanlış hamlede feda edilen taşlar piyon değildi. Biraz daha yaşasaydı belki, umuyorum ki, bunun da üstesinden gelebilirdi.
Yapamadıklarının yanında, yaptıklarını inkar etmek nankörlükolur tabi ki.

OpethMania dedi ki...

toprak reformu konusunda ne diyebilrim ki reformun en fazla ihtiyaç hissedildiği bölgelerden birinde yaşayıp büyümeme rağmen bunun memlekete yapılacak en büyük hayır olduğunu düşünüyorum...bu bir di...
ikincisi Özakman Turgut hakkında sistemin samimiyetsiz taraflı (bu taraf konusunda polemik yapılabilir düşündüm de buna çok müsait) inandırmayı çok iyi beceren ama bir o kadar da inandırıcılıktan uzak bakılınca ağzı dili kalemi iyi laf eden dolayısıyla hemen son dönemlerde ileri sürülmüş zavallı yaşlı bir piyonundan başka bişiy deil...

gaykedi dedi ki...

pussy
çok çocuk doğurmayı özellikle destekliyorlar :(

_____________________

zihni
'sol'un en onurlu aydınlarından aziz nesin'in, "atatürk her geçen gün gözümde daha da büyüyyor" dediğini hatırlıyorum.

_____________________

opethmania
turgut özakman'ın samimiyeti konusunda kendisini fazla yakından tanımadığım için bir yorum yapmayayım ama toprak reformu olsaydı en azından cumhuriyet tarihimizin en büyük sorunlarından birisi güneydoğu & kürt sorunu bu kadar dallanıp budaklanmazdı bundan eminim...

OpethMania dedi ki...

Sevgili kedi,kendisini fazla tanımadığın bir insanı referans göstermişsin yazında...
(Orada olaylar üzerinden görüldüğü üzre kişi kendi yorumunu katıyor ...kişisel görüşlerini alıntılayıp koymuşsan samimiyetine inanıyorsundur diye algılıyorum ben?)

sidik yarıştıran kaplumbağa dedi ki...

ahh kedi bırak Mustafa Kemal'i, kürt politikası yapan çoğu milletvekili aşiret kökenli, kürtlerin bizzat kendi liderleri karşı toprak reformuna.. Kürt sorunuda kızlar okutulmadan ve bu feodalite bitmeden çözülmeyeceği için, daha çok sakıııııız gibi uzar gider :(

ikra dedi ki...

19 mayıs bnm doğum günüm :D

gaykedi dedi ki...

opethmania
kendisini engin ardıç dışında küçümsemeye çalışan birisini görmedim, onun hakkında sanırım bir şey söylemek istiyorsun, bizim bilmediğimiz?

_______________________

kaplumbağa
kimi kürt liderler solculuk oynamayı çok seviyor oysa.

_______________________

ikra
mutlu yıllar, kaç oldun?

ertank dedi ki...

ister kabul edin ister etmeyin, şu anda aşiret düzenine bağlı kalan yapı, devlet -bkz. korucu sistemi-; toprak reformunu gerçekleştirme potansiyelini en çok taşıyan aktör ise pkk. türkiye'deki en feminist parti de, dtp.

özakman'ın söyledikleri, tehlikeli bir kapı aralıyor: kabahatlari diğer aktörlere yık -meclis, inönü karabekir vb. diğer etkili isimler- , ama bütün krediyi atatürk'e yaz.

1930'ların ortasında türkiye'nin faşizmden hayli etkilenip yasalarını, sistemini, hatta kamusal mimarisini bile buna göre yeniden düzenlediği, bir gerçek. bu açıdan 'cinsel devrim'in pek de gerçekçi bir tesbit olmadığını düşünüyorum.

gaykedi dedi ki...

ertank
söylediklerinin yanlış olduğunu söylemek isterdim, ama ne mümkün, seçimde en çok kadın adayı da dtp çıkartmıştı bu ülkede. özakman konusunda fazla bilgiye sahip değilim, ama bende mantıklı bir kemalist izlenimi verdi tanıdığım kadarıyla, 1930'lar ve faşizmin ülkemiz ve dünya üzerindeki etkileri ayrıca tartışılabilir tabi, cinsel devrime gelince, kadınların binde 3 okuma yazma bildiği bir ülkede onlara oy kullanma hakkı vermek bile bu tanıma sokulabilir sanki.

iqra dedi ki...

14 oldu =)

gaykedi dedi ki...

iqra
bebesin sen daha yahu :))

Adsız dedi ki...

atatürkümün kemikleri sızlıyor :(