11 Mart 2009






Tanrım !


Bazen şüphelere düşsem de sana inanıyorum, ama bazen seni anlamakta zorluk çekiyorum.

Bütün iyi niyetimle soruyorum; bu ne şimdi Allah aşkına? (senin aşkına). Bize ne anlatmak, ne demek istiyorsun, bunu neden yapıyorsun?



37 yorum:

yok ki dedi ki...

gaykedi,
hayirdir?

damak dudak yarigi yuzun embriyonik gelisimi sirasindaki anormallikten kaynaklaniyor. artik epey ilerlemis durumda tip, bir cok operasyona mal olsa da duzeltilebilecek bir sorun bu. cok daha kotu vakkalar var, hic kimsenin yasamamasini dileyecegim turden.

Goddess Artemis dedi ki...

Bu algı gücünü ve aklı bize veren Tanrı'nın, gnostik ya da agnostik olmamıza itirazı olmayacağını sanıyorum.

Ama bu sorunun bir yanıtı ya da anlamı yok şu an için. Nedenleri de anlatır bir gün belki bize, karşılaştığımızda. Tıpkı neden sevdiklerimizi arka arkaya yanına alıp, neden bizi gözü yaşlı arkada bıraktığını anlatabileceği gibi.

dolunay dedi ki...

ürktüm

sufi dedi ki...

Off gaykedim;
İnanıyorum ki gören gözümüze ve bu zatın anne babasına çok büyük dersler var bu görünümde.Sevgilerimle dilek.

ozlemben dedi ki...

bildigin oyuncagiz biz..

anlamak, anlamaya calismak gereksiz... :(

gaykedi dedi ki...

yok ki
hayır, hayır... bu bebek resmini internette görünce çok etkilendim...

________________________

goddess
atesit olsak bile tanrının çok umurunda olduğunu zannetmiyorum...

________________________

dolunay
ürkünç olmaktan çok benim iin düşündürücü oldu bu resim.

_________________________

sufi
ya biz ders almak istemiyorsak? okula gitmek, ders almak zorunda mıyız?

_________________________

özlem
dünya dediğimiz arenada uzaylılar bizim üzerimizde deney mi yapıyorlar acaba, onların gözünde bir tür oyuncak mıyız ya da kobay?

*ĞĂŶŶŐŔ* dedi ki...

bu bebişe "tavşan dudaklı" doğmuş deniyor..ve artık tıp bu işlemi pürüzsüz hallediyor..kedi bu ne ki birbirine balarından ve bedenlerinden yapışık ikizler bile dünyaya geliyor..tanrının bazen yarattıklarına bunu masustan yaptığını düşünüyorum..bak ben böyle de yaratabilirim demek istiyor gibi ..of bilmiyorum içim gitti..bizim bir akrabanında bir bebişi var şimdi 18 aylık falan doğuştan belinde zar ile dünyaya geldi..orayı estetik yapıp kapadılar ama hiç yürüyemeyecek..bu da başka bir örnek..

Rahat-sız Hatun dedi ki...

Tanrının varlığına inanmıyorum ve bu adalatsizliği, birilerinin aç birilerinin tok birilerinin böyle engelli olmasının sebebini sorduğumda Allah insanları iyi-kötü olarak bu şekilde sınıyor diyolar. Ne sınama ama? Tanrı iyiyse kuluna acı çektirmemeli bence.

Bu arada söylemekte geç kaldım ayrılığınız konusunda üzgünüm :( diyecek başka söz bulamıyorum

Adsız dedi ki...

Sevgili gayKedi,inanmak, güvenmek ve sığınmak insan ruhunun en büyük ihtiyaçlarıdır. Ben de senin gibi zaman zaman anlamakta zorluk çeker, sorgularım. Hayrın ve şerrin Allah'tan geldiği inancı ile ikilemler yaşarım. Bu bebişcik halk arasında tavşan dudak denen bir anormali yaşamış ana rahminde. Güzel yürekli genç, sen üzülme, bu bir şey değil, okul çağına kadar süren operasyonlarla düzelecek. Bu bebişin bu zorlu dönemde sevgiyla kucaklayan ana-babası yanında olursa ruhu yara almadan, yüzünde çok hafif izlerle atlatır. Bu tür anormalilerde üst damak genellikle oluşmamış oluyor, oda yapılıyor. Benim inandığım, sevdiğim (asla korkmam) "Allah" ın kullarına eziyet ederek bir şey anlattığına inanmıyorum. Oluşumun içinde ki hatalı üretimler olarak görüyorum bu türden olayları. Bizleri özenerek yaradan Allah bizlere eziyet ederek, acı çektirerek bir şeyler öğretmez.
Sevgilerimle

Vladimir dedi ki...

Herşeyi bir neden bağlamaya çalışmak bu çaba içindeki kimseyi yorar, üzer, karamsarlığa sürükler. Çünkü her şey her zaman bir nedene dayalı değil. Din ve futbol kitleleri kontrol altında tutmayı sağlamakta oldukça faydalı, hem fanatikleri de var, işin gönüllü neferliğini üstlenmiş kendinden daha az bağlılığı olanları tespite hayatını adamış kimseler bir alay. Çok dağınık yazmışım, pardon diyorum.. :))

gaykedi dedi ki...

gayyor
off, off, doğru bu daha ne ki? neler var... ama bu resim, bu bebiş hiç beklemediğim bir anda karşıma çıkınca oldukça etkiledi beni.

___________________________

r. hatun
inanıp inanmamanın tanrının umurunda olduğunu zannetmiyorum bence O, ne inanan insanlar için seviniyor, ne de inanmayanlar için üzülüyor...

___________________________

adsız
bundan20-30 sene önce düzelmiyordu bu eminim, ayrıca bu operasyonlar para demek, bebeğin acı çekmesi demek + ya ailesi fakirse, üff kafamda bir sürü soru var :((

___________________________

vladimir
nedensizlik ilkesi, anı yaşa diyorsun ve bu işeri kurcalayıp kafanı yorma ama elimde değil inan, çok meraklı bir kediyim :))

aysema dedi ki...

Eskiden olsa aileye ceza denir, suçlu aranırdı.
Şimdilerde "Rabbim'e Sordum" diyenler bile soluğu en iyi doktorlarda arıyor.

Bilimin olanaklarını kullanıp bilmi dışlamaya çalışıyorlar.

Herkese beden ve akıl sağlığı...

кα¢αкgαу dedi ki...

ilk yorumda "mantıklı" tümceler var=)yoksa Tanrı filan uğraşmaz bu kadar çok bebekle, bi de 3 er tane doğurduğumuzu düşünün, işi gücü yok bizle mi uğraşacak...=)

Efendim embriyonik gelişim aşamasında belirli periyorlar var ve bu ayrı zman dilimlerinde vücüdun belirli uzuv-organ-yapı oluşuyor...Eğer hehangi bi hata-dış etki hangi periyoda denk gelirse o periyotta oluşan yapılarda anomaliler meydana gelir...=)

sidik yarıştıran kaplumbağa dedi ki...

tavşan dudak genetik bir oynaşmadan dolayı ne yazıkki sık sık ortaya çıkan bir durum ama deri operasyonlarıyla büyük oranda telafi ediliyor.. Tanrının varlığı konusunda da şüphedeyim, ateist değilim, derin bir inanç içinde de değilim ama şayet varsa böyle bir yaratıcı, böyle psikopatlıklarla vaktini harcayacağını sanmıyorum, aman ne bileyim işte:D

Adsız dedi ki...

Sevgili gayKedi, tabii ki tıp ileledikçe bazı hastalıklara ve dertlere çare buluyor. Bak kısa süre sonra kanser den insanlar ölmeyeceklermiş artık:))Yaa ölenler diyeceksin hemen dimi?.. Bu tür üzücü hastalık ve dertler olmasaydı insanoğlu onların çareleri için çalışır mıydı? Hayat mücadeleden, ayakta kalmaktan, direnmekten ibaret:(( Ve iyi insanlar da var, dilerim çare uman dertli insanların karşısına, dertlerine merhem olanlar çıksın. Umudumuzu ve iyiliğe, doğruya güvenmeyi, inanmayı bırakmamalıyız, sarılmalıyız. Haa yukarıda adsız yazan benim.
Sevgilerimle
Adsız Abla

gaykedi dedi ki...

aysema
"Bilimin olanaklarını kullanıp bilmi dışlamaya çalışıyorlar." lafınıza bayıldım, bilimden başka tutunacak sağlam bir dalımız yok...

___________________________

kaçak
tanrının boş zamanı çok kimilerine göre, insanların saç kılına bile karıştırıyorlar :)

___________________________

kaplumbağa
bence tanrı dediğimiz sadece "ilk neden" sonra bırakmış insaoğluu ne halin varsa gör, aklını kullan diye :D

___________________________

adsız abla
her işte bir hayır vardır diyorsun, tek mantıklı açıklama ders, eğitim, yani "tekamül" gibi gözüküyor zaten...

TuTasTemre dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Okyanu∫takί rüzgaſ ~ dedi ki...

ben de cok sordum şahsen. özeIIikIe cocukken * doğum lekem neden var kimsede yok ki? . abüsürt şeyIer görünce neden diye sormaktan vazgecmişim onu fark ettim. oIur bazen.. hayati durumlar olmasın yeter..

LiLiAN dedi ki...

Her şeyi sanırım kendimizin değerini bilmemiz için yapıyor. Saçında, gözünde, boyunda vs. kusur bulup estetik amleiyatlara yatan binlerce insan, sağlığıyla aptal bir şekilde oynuyor. Bunu gören yaratıcı da bunları anlatmak için bize alametler yolluyor. Böyle düşünüyorum. Evet, acımasız bir şey bu. Ancak onunda neler hissettiğini düşünüyorum bazen. Yalnız başına, yarattığı ve sevdiği kulları(burası tartışılır-kişiseldir seviyor-) yarattığı dünyayı yakıp yıkıyor, sürekli anlamsız şeyler peşinde koşuyor, kitaplarına uymuyoır, bedenlerini düzgün kullanmıyor, O'nu unutyor, mutlulukların farkına varmıyor. O'na da üzülüyorum ben. Tabii, benim bu pollyannacı yaklaşımın bu çocuğun böyle olmasını gerektirmiyor ancak maalesef din ve Tanrı dediğimiz metafiziksel olgu dogmatiktir ve böyle kabul etmemiz gerekiyor. Sorgulasak bile bir cevabı yok. Ancak umarım tatlı bebek iyileşir. Öyle daha ne hastalıkları, kusurları olan insanlar var. Yapacak bir şey yok ne yazık ki, Tanrı aşamasında en azından... İnsan aşamasında ise yapılacak en güzel şey, özellikle bedensel ve zekasal açıdan engelli(asla özürlü değil!) insanları toplumda yer almalarını sağlamak, elimizden gelen yardımı göstermek... Ve Tanrı, sanırım bize anlatmak istediği çok şey var.

Duyarlılığına teşekkürler ayrıca :)

gaykedi dedi ki...

emre
verdiğin site yasaklı, o yazıyı "şuraya" kopyaladım, merak edenler uğraşmasın, o aile fazla abartmış sanki "Ben ve eşim kendimizi şanslı hissediyoruz" diyerek :))

__________________________

okyanustaki rüzgar

böyle şeylerin yanında bir leke nedir ki ama insan hep daha fazlasını, mükemmelini istiyor değil mi?

___________________________

lilian
estetik amaliyatların çoğu lüks bence eğer günah diye bir şey varsa en büyüklerinden birisi dünya üzerinde... tanrı insanoğluna akıl fikir versin...

haccecan dedi ki...

Eli ayağı düzgün olup, parası, sıhhati, ailesi olupta mutsuz olanlar, mutsuzluğuna bahane arayanlar dolu ortalık....
o çocuk vücut azaları eksik doğduğunun farkına bile varmaz, yeter ki çevresinde ki insanlar ona farklı olduğunu hissettirmesin...
Bu durum tavşan dudak çocuğun imtihanı diye düşünmeyin, neden hepimizin bir olduğunu, hepimizin birbirimize muhtaç olduğunu unutup, ona üzülüyor, onun neden böyle yaratıldığını düşünüyorsunuz?... bu hepimizin imtihanı değil mi?...
Allah o bebeği isteğe insanlığın daha önce görmediği şekil ve surette yaratabilirdi....
Ama Allah ın verdiği akılla insanoğlu bu eksikliğide tamamlayacaktır...

insan iradesi dışında başına gelenlerden dolayı sorumlu tutulamaz, ona bu yüzden farklı davranılamaz....onun için onun adına üzülmemeli bile... üzülmek o bebeğe acıdan başka bir şey vermez...

bunlar benim düşüncelerim tabi.. herkes bir şeyler söylemiş bende söyleyeyim dedim :)))

gaykedi dedi ki...

haccecan
çevresinde ona farklı olduğunu hissettiemeycek olgunlukta bir toplum nerede? + çocuklarda meraktan gelen bir kurcalama, soru sorma isteği var ki en çok canını acıtan şeylerden birisi olacaktır bu masumun... tanrı yardımcısı olsun...

Okyanu∫takί rüzgaſ ~ dedi ki...

bir Ieke ya da bir tavşan dudak vakası. psikolojinde pek farkIı şeyIer bırakmıyor asIında gay kedi.
ama sağIık aynen. zaten estetik tıp faIan iIerIedi.. öIümcüI oImasın yeter demem gibi..

gaykedi dedi ki...

okyanustaki rüzgar
ölümcül olmasın yeter ama insan psikolojisi de bazen o kadar kırılgan olabiliyor ki.

Volkan Alabaz dedi ki...

Tanrı! Nerede? Ya da var mı? Ki ben var olduğuna inanmıyorum. Tanrı varsa da bence tüm evrenin en büyük psikopatı.

gaykedi dedi ki...

volkan
ateist olduğunu bilmiyordum, tanrının çok psikopat tarafları olduğu benimde aklıma gelmedi değil hani...

Volkan Alabaz dedi ki...

Aslında benimki ateistlik değil. Hala bazı şeylerin yerine oturmamasından ve oturmayacağından kaynaklanıyor. Bazen gerçekten inanıyorum bazen ise çok kafam bozuluyor. Ya da gerçekten inanmak istiyorum bu seferde yaptıkları ve insanların söylemleri çok saçma geliyor. Ama yinede diyorum ki her şey sınavsa bilmeden bu sınava başlamak ki kendi iradem olmadan adaletsizlik. Oyuncak gibi oynanmaktan nefret ediyorum. Bunun ise bir adı yok işte. Tüm dinlere saygım ise ayrı ve özel.

Beni herkesin düşüncesinden ayıran Tanrıdan korkmamak ve eğer gerçekten yanlış yapmışsa bana, bunun nedenini çekinmeden sormak. Anlatmak zor anlamakta. Güzel Pazarlar dostum.

Mr.Food@Wordpress dedi ki...

Merhabalar Gaykedi.

Bu soruyu lise 2'de sormuştum, ne yapmak, ne göstermek istiyorsun bize diye. O güne kadar öyle sıkı inançlarım vardı ki, hiç bir şeyin bunu yıkabileceğini düşünmemiştim. Zihnimin ve kalbimin bir köşesinde bu tür doğan bebeklerin, masum ölenlerin suçu günahı nedir de böyle doğuyorlar diye hep sordum. Anlam veremedim, anlamlandıramadım. İçinden çıkamayınca da tesadüf diye nitelemeye başladım bazı olayları, genetik tesadüfler gibi. Hatta hayatı da tesadüfler üzerine dizmeye başladım; bir tesadüf başka bir tesadüfe, o da başka bir tesadüfe yol açıyor, olaylar örgüsü oluşuyor gibi. Peşisıra şu gibi sorular geldi aklıma; madem sınanmak için gönderiliyoruz bu dünyaya, neden şartlar eşit değil bu sınavda? Neden ben sapasağlamken bu bebek ya da diğer ruhu tertemiz bebekler bu şekilde doğuyorlar? Eğer varsa Allah, tedavisi olmayan bir rahatsızlıkla dünyaya gönderdiği bu insandan ne gibi bir işlev yerine getirmesini bekliyor? İbret için göndermişse bizlere, neden o bebek?

Bu sorulara ömrüm boyunca bir cevap bulabileceğimi pek sanmıyorum. Ama söylediğin gibi oldukça düşündürücü.

Esther dedi ki...

fil adamı izlesenize....

gaykedi dedi ki...

volkan & mr food.
daha önce "şöyle bir post" girmiştim okumuş muydunuz arkadaşlar?

esther
o filmi hatırlıyorum cher oynuyordu değil m? ne anlamlı bir filmdi, çok ağlamıştım...

anlamak dedi ki...

http://gayislam.blogspot.com/2008/12/1-aralk-dnya-aids-gn.html

Bir şeyler yazmak istedim ama bu paylaşımı daha uygun buldum...
Hastalıklara, olumsuzluklara( ki hiç bir şeyin olumsuz olduğunu düşünmüyorum) nasıl baktığınızla alakalı bir duruma bir bakış da böyle...

gaykedi dedi ki...

anlamak
o yazıyı hatırlıyorum, tekrar okuyacağım şimdi, teşekkürler...

anlamak dedi ki...

Ne güzel degil mi...?

Hic birsey ile ve hicbir kimse ile KIYASlamadan bakinca,YEPYENi bir YARATILIS MUCIZESI görüyorum karsimda...Masaallah...

Yani biz sürekli bir seyleri bir seyler ile KIYAS yapiyor ve ona göre degerlendirme yapiyoruz...Böyle yapincada HER SEY´in HAKKini veremiyoruz...

Bizim icin güzellik kavrami-cirkinlik kavrami,eksiklik kavrami-tamlik kavrami ile ALLAH icin olan arasindaki fark nedir...?

Resme bakinca cocugun ANNEsi oldugumu hissettim ve nasil sevecegim konusunda acze düstüm...Ne kadar güzel,temiz ve kusursuz bir yavrucak...Gözlerine bakarmisiniz isil isil,YÜZüne BÜTÜN olarak bakinca insanin icini oksayan bir sevimlilik var...

Düsünüyorum da;bir ANNE yavrucagi icin bu kadarcigini hissedebiliyor ise,ALLAH kendi kulcugu icin nasil bir sefkat ve merhamet duyuyor acaba...?

Hz.iSA(a.s) Efendimiz söyle buyuruyorlardi:insan gözü ile degil,ALLAH´in BASAR´i ile bakin...

Ki Efendimiz,Hidayet Günesimiz(S.a.v) de aynen söyle buyuruyorlardi;Yaratiklara HAKK gözü ile bakanin MUHALEFETi kalmaz...

TebarekAllahu Ahsenu Halikiyn...

Belkide sorulmasi gereken soru sudur:

-Bu resmi bizim gibi iNSAN olan bir RESSAM yapsaydi,ne kadar gercekci,olaganüstü bir sanat harikasi,kusursuz bir portre gibi ve daha bir cok övgü dolu yaklasimlarla RESSAM´in sanatkarane yaklasimi övülürdü...Ama en azindan bunu dahi,NEDEN ALLAH´in yaratmasindaki kusursuzluk,benzersizlik ve harikuladeligi icin yapamiyoruz...?


Enaniyetin izahi zor koyulugu...
-DİBBACE-

anlamak dedi ki...

AHZAB 72

''Evet Biz, o emaneti göklere, yere ve dağlara sunduk da onlar onu yüklenmeye yanaşmadılar ve ondan korktular da insan yüklendi onu. O gerçekten çok zalim, çok cahil bulunuyor .''

DEMEK EMANET ÜRKÜTÜCÜYDÜ AMA İNSAN KABUL ETTİ. KABUL ETTİYSEN SABRETMELİ. ÜMİTLE AŞKLA BU YOLDA YÜRÜMELİ.

İNSAN KELİMESİ ARAPÇA NESİYE FİİLİNDEN GELMİŞ BÖYLECE UNUTAN MANASI DA YÜKLENMİŞTİR. EMANETİ YÜKLENDİĞİNİ UNUTMAMALI.

ALLAH BU YOLDA YARDIMCIMIZ OLSUN SABR-I CEMİL NASİP ETSİN.

anlamak dedi ki...

Mülk sahibi mülkünde dilediği gibi tasarruf eder.. sistemin malikül mülkü Allahü zülcelaldir.. ki bu soruyu yönelten kardeşimiz merhamet nazarıyla bu soruyu sormuş gözüküyor.. o merhametin asıl kaynağı nedir..nereden gelmektedir..ASIL merhamet eden kim?.. bizler dar bakışlarımızla KÜLLÜ maksatları anlayamayız.. merhum ziya paşanın buyurduğu gibi İdraki meali bu küçük akla gerekmez..zira bu terazu bu kadar sıkleti çekmez..
dünyanın görünen yüzü bizim bakışımızla değerlendirdiğimiz güzel- çirkin, şanslısın-talihin kötü ?.. neye göre..kriterin ne?.. olayın sonucunu mu gördün?..

hani uçağa yetişemez biri üzülür sonra haberi duyar ki uçak düşmüş bu sefer sevinir sonra mahşeri kübrada Allahı Zülcelal o uçak kazasındakileri affeder içerisinde masum çocuklar bulunması sebebiyle..bu sefer adam üzülür der ki "keşke bende orada olsaydım"..

iman gözünün olması mı maddi gözün olması mı mühimdir..firavun gibi bütün azalrın da tamam olabilir ama asıl hazineden mahrum kalabilirsin veya azandan eksik olabilir ama gönlün Allah Aşkıyla.. resulullah sav aşkıyla doludur..

iman bir teslimiyet işi..değil mi ki O'ndan öyleyse amenna sadekna demek.. sıddik efendimiz gibi O dediyse doğrudur.. O eylediyse böyle güzeldir..

bilmem bilir misiniz de tv de -maceracı- programında genellikle çıkan ismi Talha olan bi kardeşimiz vardı.. özürlüydü iki büklüm yatmaktaydı..anne ve babası yoktu..dedesi ve ninesi ile kalmaktaydı.. gözlerinin içi ise aksine gülüyordu..Resulullah sav efendimizin aşığı idi..dilinden dökülen"cemalinle ferah nak et ki yandım YA RESULALLAH(sav)" nağmeleri idi..(Allah rahmet eylesin merhum yaman dedenin naatı).. O'na kavuşmak istiyorum diyordu..değil mi ki bu alem geçiçi idi.. o zaman bu hale üzülmenin ne anlamı vardı?..vefat etmiş Talha kardeşimiz.. gözleri yine öyle gülerek.. kim bilir Resulullah efendimiz sav karşılamıştır..

imtihanlar çeşit çeşit.. ahirette ne zenginlik sorulacak ne fakirlik ne de bizim bakışımızla güzellik vs...zenginsen buna ne kadar şükrettiğin, ne kadarını infak ettiğin, fakir isen ne kadar sabredebildiğin sorulacak..buna benzer misalleri var nefsinle kıyas eyle..

RABBİMİZ O'na kul olmanın şuuruyla Resulullah sav Efendimizin haşyetiyle yaşamayı bizlere de nasip eylesin..söylediklerimizi bize duyursun inşaALLAH.. Amin..

anlamak dedi ki...

Sevgili Gaykedi,
Senden izinsiz, sein bu sorunu üye olduğum başka bir sitede foruma kydum ve gelen cevapları sizinle paylaşmak istedim.

gaykedi dedi ki...

ok anladım şimdi, hangi forum adresi ne?