13 Mart 2009


Sadaka !


Şimdilerde birçok İslamcı “sadaka bizim kültürümüzde var” diyor. Bizim kültürümüzde cinayette var, fuhuşta var, başka pis işlerde var. Onlara Mevlana okumayı öneriyorum. Mevlana sadaka yerine iş ve zanaat verin diyor. İslamcılar bunu bilmiyor.

Sosyal devlet halkın üstüne makarna atmaz. Modern ve sosyal devlet, tarımı destekler, sağlık hizmeti verir, iş yaratır. Sadaka dağıtmaz. Bu halkı aşağılamak, göz boyamaktır. Sınıfsal ayrımların kabulüdür.


Nihat Genç


13 yorum:

pisikopati dedi ki...

Yurduna ve insanına olan sevgisi her cümlesinden, yüzünden, saçından, gözünden gönlünden akan bu büyük insanı saygıyla selamlıyorum. Sesini kesmeye ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar başaramazlar. Güneş balçıkla sıvanmaz.

pRncfRn dedi ki...

Bizim kültürümüzde de aşk sadakası var bir de. En beteri o. Mevlana okursak geçer mi?

Volkan Alabaz dedi ki...

Ne güzel söylemiş Nihat Genç ama artık bu konuları yazmaktan bıktım, konuşmaktan bıktım, anlatmaktan bıktım.

Bu durum yani sınıflandırma her zaman olduğundan ziyade özellikle siyasetçilerin bu yaklaşımı İsmet İnönü zamanından beri var. Zaten kendisi sağolsun önderliğini yapmıştır. Ama şua Nihat Genç bıkmadan yıllardır anlatmaya devam ediyor sonuç: İslamcılardan, dincilerden tiksiniyor hatta midem bulanıyor.

Neyse konu ile alakalı değil gay kedicim ama bende artık blog işini düzene soktum bundan böyle volkanalabaz.net'de blogluyorum bir sakıncası yoksa güncellersen bağlantılarımda adresi sevinirim.

gaykedi dedi ki...

psikopati
nihat genç iyidir hoştur da bir denge sorunu var sanırım biraz :))

_________________________

prncfrn
aşk sadakası mı, nedir o, açsana biraz?

_________________________

volkan
hemen düzeltiyorum, ihmal etme artık şu blogunu :)

Adsız dedi ki...

Eleştirinde biraz sınırını bilin ya.İslamcıların veya müslümanların boyle bi iddiası yok kuranda sadaka verilmesi vs. yazar.Tabi sadaka verilmeden önce iş imkanı vs birçok şey yapılmasıda kuranda yazar.Bi yönden haklısınız ama sınırı aşıyorsunuz biraz kurana hakaret sınırana kadar gelebiliyorsunuz.lütfen

Esther dedi ki...

eşşek gibi biliyorlar. ama insanları sadakaya aç bırakmak işlerine geliyor. sonrasında üç kuruşa satın alabiliyolar bu muhtaçları..

gaykedi dedi ki...

adsız
ne hakareti yaa! hayal mi görüyorsunuz yoksa okuduklarınızı anlamıyor musunuz siz?

__________________________

esther
develeri harika güden eşekler....

pRncfRn dedi ki...

Aşk dileniyorsun, sonra sana azıcık veriyorlar :)

İşte bu da aşk sadakası olmuş oluyor, bizim alemde :p

gaykedi dedi ki...

prncfrn
avuç açmanın kalp ile yapılanı :((

Elif dedi ki...

Sanirim sadaka dedikleri, boyle asagilayici ve insanlari dilendirici, hem de ahlaklarini bozucu birsey degildi. Daha cok anonim ve gizlice yapilan bir yardimdi.

Simdi kelimenin anlami cok farkli.

www.elifsavas.com/blog

gaykedi dedi ki...

elif
anlamlar bile kirleniyor :((

Eflatoon dedi ki...

bakara'nın tefsirinde sadakanın 6 şartından birinde "ali'den alıp veli'ye vermek değil, kendi malından vermektir" der. bu açıdan doğru cümle lakin diyen de sansasyon peşinde olunca havada kalmış...

gaykedi dedi ki...

eflatoon
sansasyondan öte sanırım nihat bey'in bir denge ve sinir sorunu var...