05 Şubat 2009

Melek & Yosma
Sendromu !Çoğu eşcinselin uzun süreli ilişkileri neden yürütemediği, tek gecelik sekslerin ve seks bağımlılığının esiri olduğu üzerine okuduğum en derinlikli yazılardan birisi geçen ay Kaos'da çıktı. Bir kaç en dikkat çekici noktayı alıntılayıp bu uzun yazının linkini vereceğim;

Freud’un, gey erkeklerin psikoseksüel gelişimlerine uyarlayacağım, görüşü şudur; bireyin tensel arzuları çevre tarafından onaylanmadığında, zihin seks ile sevgiyi/aşkı birbirinden ayrı tutacak bir yol bulmaktadır.

Eşcinsellerin, kur yapma sistemini inceden inceye geliştirmelerine izin verilmemiştir, çünkü böylesi bir sistem için gerekli olan kültürel ifade onları yok saymıştır- caddede birbirine göz kırpma, bir anda ilişkiye girmeye karar verme, eşcinsel ilişkilerin tüketilmesindeki hız: bütün bunlar yasaklamanın ürünüdürler... Michel FoucaultDaha önce, ismini öğrenmekten başka bir şey olmaksızın, hemen orada seks yapabileceği güzel bir kadını bulabilmek umuduyla bir parkta saatlerce dolaşan ve gerçek aşkı aradığını söyleyen bir erkekle hiç karşılaşmadım.

Belki de kadınlar böyle bir ilişkiyi tercih ediyor olsa daha fazla erkek bunu yapabilirdi. Çalışmalarımda karşılaştığım gey erkekler arasında bu arayış/çark olgusu oldukça yaygındı ve çoğunlukla da büyük bir yıkımın/engellenmenin, karmaşanın ve utancın kaynağı oluyordu.

Freud, aşk ile seksin ayrı tutulmasından ‘Aşk Alanındaki Evrensel Aşağılama Eğilimi’ olarak söz eder. Tanımadıkları ya da saygı duymadıkları kadınlarla seks yapabilen, ama gündelik yaşamında karşılaştığı ve saygı duymaya devam etmesinin gerekli olduğu kadınlarla, özellikle de eşleriyle, seks yapmaktan kaçınan ya da onlarla ilişkilerinde iktidarsızlık sorunu yaşayan erkekler hakkında yazar.


Yazının tamamı için 'Kaos linki'.
+ Alternatif link.12 yorum:

Melis Tükel dedi ki...

Okuyunca aklıma gelen;
Bir meclis içinde eşcinsel bir ilişki üzerine laf döndürür iken fark edin ki; o meclistekilerin mevzunun aslında "aşk" olduğunu kavradıkları an, tavırları ve fikirleri değişmekte ve yumuşamaktadır. Buna aşka saygı gözü ile bakmak istesem de aklımda başka şeyler de canlanıyor. Tuttuğunu yapan, tek gecelik ilişkiler ile deşarj olan, sevmekten korktuğundan dolayı tüm ilişkisel münasebetlere mesafeli ve cinsi yaklaşan bu insanlar (biz insanlar); eşcinsel kimlikler için bu "hakkı" yok sayarız. Hep şöyledir ki; "biz her önümüze geleni belki sinir bozukluğundan, belki sırf eğlencesine, belki yalnızlıktan ve belki de cinsel saplantılardan dolayı -karşı tarafın da rızası ile- s.kerken, bunu ancak kendimizin yapabileceğini sanarız (sanarlar)"
Ve bu takıntılı düşünce sarmalı içinde, eşcinsel ilişkilere ancak aşksal bir münasebet ise "olabilir" tavrında yaklaşırız. (yaklaşırlar.)
Hayır arkadaşım,
sevişmek herkesin hakkı. Her türlü.

Adsız dedi ki...

evet tam lazım olan yazıdyıda okuduk öğrtemenim :))))
kurslar başarılı devam ediyor cicime sana prof.dr.gaykedi diyor ....
velakin bende aşkı arayanlardanım ama bu msn de yada arkadaşlık sitesinde bulmaya teşvik eden bu sosyal anlayış bizim gibi insanları heba ediyor ama benim sabrım büyül beklerim ama diğer arkadaşlar gay aşkına inanmadığı için olduğu yerde bulduğunu paralıyor :)))ama keşke ....tek kişiye sahip olmanın zevkine ala bilseler ama şuan imkansız ve buda bir nevi gayları sex'e muhtaç edip sorunlardan kaçış yolu oluyor şimdi linke gidip oarayı okuyacağım.....
paylaşım için sağol.....

gay_yor dedi ki...

mimledim seni kedi..

7.oda dedi ki...

yazıda süpermiş !

gaykedi dedi ki...

melis
burada sevişmekten öte seks bağımlılığı anlatılmak isteniyor ki artık ciddi bir bağımlılık türü olduğu kabül ediliyor. ülkemizde kadınlar arasında topumsal (dinsel) baskı nedeniyle az görülse de eşcinseller ve heteroseksüel erkekler arasında ciddi oranda kendisini hissettiriyor, tabi batı toplumlarında buna kadınlarda ekleniyor.

______________________

koza
"bulduğunu paralamak" lafını çok sevdi prof. kedi :))

______________________

gay-yor
hemen bakıyorum umarım zor bir şey değildir :D

______________________

7.oda
biraz uzun ama okunmaya değer bir yazı değil mi?

Adsız dedi ki...

Gözlemlediğim bir olayı bilimsel olarak yazılması hoşuma gitti.Ben bu kadar doğru bir tespit yapamasamda yazılanların haklılık payı çok yüksek.

miso dedi ki...

Gaykedicim,
Ya ne sinir bir durum bu karısına saygı duyduğu için sevişilememesi. Ne biçim bir zihin; labirent olmuş, gir içine öl orada :)

marruu

Melis Tükel dedi ki...

"Okuyunca aklıma gelen"
diye başlamamın sebebi;
hakikaten aklıma gelenden bahsedecek olmamdı.

gaykedi dedi ki...

saçmalamalarım
bence de iyi gözlemler, bağımlılıklar çağında birde başımıza bu çıktı...

___________________

miso
acaba kadınlar için ne kadar geçerli bu kavramın tersi, mesela erkeğini zamanla kardeşi gibi görme sendromu?

___________________

melis
tabi eşcinsellerin durumu daha özel burada, evli eşcinseller mesela seksi bir kaçış ve kendilerini bulabilecekleri tek alan olarak görebilirler.

Adsız dedi ki...

niptuck ta bi kadın sexbağımlısı oluyordu, ama sonu çok fena oldu o bayanın da :)

sexin azı karar fazlası zarar mı ne :P

sex için aşk gerekmediği bi gerçek. ama işin içinde aşk da oldu mu tatından yenmez yani :)

yasaklamanın getirdiği bi dışa vurum oluyor herhalde gaylerdeki bu sex bağımlığılı. ama bu cümlemde de acaip bi genelleme var. yani gay olan herkes önüne gelen ile yatmıyor, ki işte ülkemizde hala bilinmeyen (bilinmek istenmeyen belki de) bi gerçk bu :/

boss dedi ki...

yanikkoza@ takiptesin.. aşk bir yerlerde... mutluluklar!

gaykedi dedi ki...

e.d
en çok gayleri ve sonra da hetero erkekleri tehdit ediyor sanki bu bağımlılık türü her nedense, sanki kadınlar bir parça daha az risk altında...

__________________

boss
bol şans herkese :)