17 Şubat 2009


Dürüst
Olduğumuzu
Düşünürdüm !Evlat sevgisinin homofobi canavarını nasıl yendiğini, bir arkadaşımızın annesi, tüm içtenliğiyle bakınız
'nasıl anlatıyor'
.


Blogumda yayınlamak üzere yaşadıklarını kaleme alan sevgi dolu bu anneye, tüm eşcinseller, onların aileleri ve insanlık adına teşekkür ediyorum. Bu eşcinsel gençlere ve ailelerine bir parça da olsa yardımcı olacaktır.

31 yorum:

Adsız dedi ki...

Offf offff, ağlak bir ana olarak, sümüklerimi çekerek ağlaya ağlaya okudum. Seni ve anayı kutluyorum. Biz ana-babalar çocuklarımıza kızabiliriz, küsebiliriz, ceza bile verebiliriz, ama onlar ne yapmış olurlarsa olsunlar, nasıl olurlarsa olsalar canımız olmaları gerçeği değişmemeli. Biz yanı başlarında moral ve maddi olarak durmazsak halleri nice olur? Daha acı olaylar yaşamazlar mı? Onları tamamen kaybedebiliriz. Sizlerden kıymetli ne olabilir ki? Ben bir homofobiğim, oğlum da öyle. Ama tersi de olabilirdi, düşünüyorum ben de hanımefendi gibi isyan eder, çığlık atar, oğlumu tartaklardım bile:(( Ama bu bir süre alır, taşları yerine oturtur yavrumu en başa koyardım gene.Genç adam sana teşekkür ederim, ben yıllardır eşcinsellerle ilgili tv de gördüğüm o nahoş, insana yakışmayan halleri karşısında inan çok üzülür, nasıl kendilerini böyle aşağılayabiliyorlar derdim. Bloğun ve entellektüel kişiliğin için seni bir kez daha kutlarım.

Goddess Artemis dedi ki...

Yazıyı iki defa üst üste okudum ve çok duygulandım. Bu vesileyle gayyor'un annesine; anlatmaya çalıştıklarıma, bir an durup kulak verdiği için teşekkür etmek istiyorum. Eğer dinlemeseydi, duymasaydı, görmeseydi yazdıklarımın bir anlamı kalmazdı.

Sevgilerimle :o)

вєndєníz...(иυянαиσzкαи.¢σм) dedi ki...

Bu saatte bu yazıyla karşıladın beni kedi,çok şaşırdım ve gözyaşlarıma engel olamadım.
O yazının altına bişeyler yazmak istedim bir an ama yoruma kapalıydı:( Gerçekten gurur duyulacak bir evlat o,bunun için kutluyorum önce o güzel anneyi..
Ben hiç suçlamadım yazdığı zaman diliminde onu,sadece "zaman verin lütfen geri dönüşü olmayacak bir şeyler söylemeyin" dedim şah ve gayyora.Ve yanında olmak istedim..
Gayyor ilk "annem şu an öğrendi kendimi odaya kapattım" dediği andan itibaren hep yanındaydık ve ben bir de diğer pencereden bakabildim anne olduğum için..
O çok özel ve benim bakışımı da değiştiren nakhar ve gayyor dur.
Bazı şeyleri çok zor kabulleniyorsun anne olunca,sanıyorsun ki onlar sana ait oyun hamurları ve verdiğin şekli muhafaza edecekler.
Oysa onlar hayatın oğlul ve kızları..ve kendi kişilikleri,hayalleri var.Bunu anlamak ve saygı duymak bazen ağır gelse de,sevgi olduktan sonra çözülmeyecek problem kalmıyor.
Daraldığım an hatırlatırım bunu kendime;

“.. Çocuklar senin değil..
Hayatın oğul ve kızları.
Seninle beraber ama sana ait değiller
Sevgini verebilirsin onlara, ama
Düşüncelerini değil.
Çünkü onların kendi düşünceleri var.
Bedenlerini evinde barındırabilirsin, ama
Ruhlarını değil..
Çünkü ruhları yarının evinde yaşar.
Ve sen o evi rüyalarında bile
Ziyaret edemezsin
Onlar gibi olmak isteyebilirsin, ama
Onları kendine benzetmeye çalışma.!
Çünkü hayat geriye gitmez..
Sen bir yaysın…
Çocukların senden ileriye fırlayan OKLAR GİBİ..”

Halil cibran.

sevgi yoldaşın olsun çok uzattım özür dilerim

gaykedi dedi ki...

adsız
bende bu yazıyı bana gönderdiği "maili" okurken çok duygulanarak, içim titreyerek okudum... + gerçekten değerli sanatçıların çoğunu nasıl ki televizyonda göremiyorsak, pek çok değerli eşcinseli de tv'de göremiyorsunuz, ben o eşciselleri saray soytarılarına benzetiyorum, bu arada iyi dilekleriniz için teşekkür ederim...

_________________________

goddess
belki yazdıkların ona ilk okuyuşta sert gelmişti ama çok uyarıcı, sarsıcı bir etki yaptığı da kesin tanrıçam.

_________________________

bendeniz
gerçekten bir anne olarak çok hızlı bir öğenme ve kabül etme süreci yaşadı, ben 1 sene içinde herşeyin oldukça normalleşeceğini umuyordum ama bir kaç haftada bu sürece girmeye başardı, bunda evladına olan sevgisi ve bağlılığının yanında, bu konuda usanmadan bir şeyler okumasının da çok faydası oldu sanırım.

Esther dedi ki...

aileler "eşcinsel" diye çocuklarını reddetmesse, dışlamassa, onlara sahip çıkar, korursa türkiyede kötü yola düşürülen bir tane gay kalmaz...sokaklarda gördüğümüz, kendisine jilet atan, madde bağımlısı, sürekli olay çıkarıyormuş gibi gösterilen bir tane travesti kalmaz. çoğunun yaşı 17-25 falan yahu.. ailesine sığınamayan bu çocuklar kime sığınır ki? bu insanların pek çoğu kötü durumdaysa sorumlusu aileleridir.. ve toplum tarafından hala kabul edilemiyorlarsa, bunun sorumlusu da aileleridir.. ben böyle düşünüyorum...

Basak dedi ki...

Ben bu hanımefendinin ellerini öpmek istiyorum. Ümit'in babası günlerdir aklımdan çıkmazken, bu güzel kadının yazdıkları sabah içimi keyifle doldurdu. Yine diyorum: Umutlu olmaya devam etmek için hala sebebimiz var bu ülkede... Gay kediyi ve Gayyor'u yanaklarından, bu harika anneyi de ellerinden öpüyorum.

۞ Elv79 ۞ dedi ki...

Sevgili ANNEmizle küçücükte olsa tanışma fırsatı yakalamış olanlardan biri de benim.Öylesine arkasında duruyor ki KÜÇÜK BEYİMİN,o an koşup sarılasım geldi kendisine.
Bende bir eğitimciyim,evet başkalarının çocuklarını eğitmek kolaydır,ama iş kendi çocuğumuza ya da kendimizi yetiştirmeye gelince,kolay kolay kabul edemeyiz bazı gerçekeleri.saklarız ve saklanırız bişeylerin ardına.Sonra da işte böyle maskelerle gezmek zorunda bırakılmış bir toplum olup çıkarız.Hayatta ki en önemli duyguyu yitirmiş insanlar topluluğuna döneriz.GÜVEN.
Bir zamanlar umutluydum.değişecek diyordum toplumun ön yargıları.Ama şimdi dönüp bakıyorum da Türkiyeme,değişmeyi bırakın geçmiş günleri dahi özleyeceğimiz karanlıkların olduğu bir tünelin içinde yolculuğa başlamışız herbirimiz.Herkes elinde MUM,ışık olmak için çabalarken karanlıklar çoğalarak gelmekte üzerimize.Bu karanlıklardan en çok etkilenecekler arasında olan ve en çok üzüldüğüm nokta EŞCİNSELLİKTİR.Yeni yeni kimlik kazanmanın arifisinde zorla elde edilen bir zaferin,zorla elden alınmasıda bu denli ağırıma gidiyor.

ANNELER size sesleniyorum bende haddim olmadan.Geleceği kurtarmak sizlerin elinde.Bırakın toplumun ön yargılarını sarıl evlatlarınıza.''ANNE'' kelimesi karşılıksız sevginin karşılığı değil miydi?O zaman olduğundan fazlasını beklemeyin nolur çocuklarınızdan.Zaten beklesenizde olduğundan başkası olamaz.sadece siz başkasıymış gibi görüp kendinizi aldatırsınız.
Saygılarımı sunuyorum.

ZAMANDAN SIZAN...KIYMET dedi ki...

kedi çok sarsıcı..birçok arkadaşına yardımcı olmak için çırpındığın aşikar..yardımlarının ve söylemlerinin yerini bulması mutluluk verici..

7.oda dedi ki...

anne, yüreğindeki sevgi sayesinde değiştirdi hayata baktığı penceresini..
yürekte sevgi varken, öyle ya da böyle, bir zaman sonra mutlaka sevgi kazanıyor..

gaykedi dedi ki...

esther
ne kadar travestilik ve transeksüalite ile gay olmak ayrı kavramlar olsa da yaşamak için fuhuşla beraber buna sürüklenen eşcinseller ciddi oranda varlar, tabi bunda en çok suçlu toplum ve bilincsiz aileler :(

_________________________

basak
gercekten ümit'in annesinin çok üzücü ölüm haberi üzerine bu yazı yüreklerimize su serpti.

__________________________

elv79
karanlıkta yakılmış bir mum ışığı, eminim bu ışık pek çok eşcinsel genç ve aile için yol gösterici olacatır.

___________________________

kıymet
gerçekten bir parçacık dahi olsa bu mutlu son da payımın olduğunu bilmek çok güzel bir duygu.

___________________________

7.oda
keşke hep öyle olsa diyeceğim, çünkü bazen kahrolasıca töreler de kazanıyor.

asliberry dedi ki...

Hayat çok zor. Hele eşcinseller için çok daha zor. Milyonlarca insan tarafından hor görülüyor, hırpalanıyorlar. Bu insanlara bir de insanın kendi ailesi eklenince çekilen acıların tarifi imkansızlaşıyor. Ne güzel sevgi ağır basmış. Dilerim bütün gay anneleri, doğurdukları, emzirip, sütleriyle besledikleri kuzularını kırmaktan vazgeçer. Dünyanın tüm kötülüklerinden çocukken nasıl koruyorsak, büyüyünce de korumak zorundayız. Pek çok insan ailesinin sevgisiyle ayakta duruyor.

Adsız dedi ki...

Merhaba ben Sünter
Sizleri okudukca kendime vazife cikardim,Ümitin yasadiklari sadece babasinin degil tüm toplumun sucu,diye düsünüyorum. ve herkes ulasabildigi kadar cevresini bilgilendirmeli.Banane canim benim escinsel cocugum yok dememeli diye düsünüyorum. Ben etrafimdaki anneleri bu konuda bilgilendirmeye calisiyorum. Sizlerin yazilari sayesinde,ve inaninki yazdiklariniz cok etkili oluyor.Gayyorun annesi nin yazisida cok etkileyici .egitimin farki belli oluyor tabiiki. Ogluda ailesinden aldigi terbiye sayginligi gayet güzel yansitiyor.
Hepinize aslinda tesekkür borcluyum, bilmedigim yada cok az bir bilgi sahibi oldugum bir konuda beni aydinlattiginiz icin.
Sevgiyle kal
Sünter
(benim annanemlerde bulgaristan göcmeni:) biraz hemseri sayiliriz:)

ŞAHMARAN dedi ki...

bizi anladığınız için çok teşekkür ederim güzel anne.sevgiler.

yok ki dedi ki...

tutamadim kendimi, aglamama engel olamadim. escinselligin bir anomali olmadigini bilen biri icin escinsel annesi bir kadindan bu tur bir anlatim sasirtici degildi aslinda. bekliyor, biliyordum bir gun birbirlerini anlayabileceklerini.
fakat boylesine buyuk bir degisime, annenin cocuguna olan sevgisini/sahiplenisini gormek bir cok etkileyici.

gaykedi dedi ki...

aslıberry
kadının 2. sınıf olduğu bir ülkede, eşcinsellere 3. sınıf olmak kalıyor, sanırım trenseksüel ve tarvestilerin işi gaylerden de zor, onlarda 4. sınıf oluyorlar :(

___________________________

sünter
sevgili hemşerim, evet gay yor ve sevgilisi pırlata gibi çocuklar ve anneleri de bunun farkında olmalı ki, toplumu karşısına alma, yanlış anlaşılma pahasına onlara sahip çıkıyor.

_____________________________

şah
2 tane çok sevdiğin annen var şahmaran senin, ne güzel :)

_____________________________

yok ki
bende ilk okuduğumda bana gelen o maili çok duygulanmıştım.

sibella dedi ki...

Gaykedi'dim ne zamandir okudugum en guzel yazi idi inan ki....goz yaslarima hickiriklarima engel olamadim...seni guzel seylere sebep oldugun icin sonsuz takdir ediyorum..darisi da diger gizli gaylerin basina,herkes bu kadar sansli olabilir mi acaba...dilerim,cunku aski saklamak cok zor ve,annemin dedigi gibi bence cogu escinsel annesi icten ice biliyor ama konduramiyor....sevgimle...

fakeangel dedi ki...

inanilmaz ictendi. tuylerim diken diken oldu. seni ayri, anneyi ayri takdir etmek istedim. ayrica gayyor'un babasinin da katkisi oldugunu dusunuyorum bu surecte.

__WhOaMi__ dedi ki...

Ya okuyunca çok kötü oldum ben.Ama bir yandanda gayyor adına çok mutlu oldum.Ama ne kadar bunları okusamda hala imkansız geliyor bana.Eşcinselliğin herkesçe normal kabul edilmesi,annelerin oğullarını ilk günkü sevgiyle sevmeye devam edebilmesi.Açıkçası ben düşünmeye bile korkuyorum "eğer bileselerdi yine şimdiki gibi mutlu ve beraber olurmuyduk?" diye.Cevabın içinden asla çıkamam heralde.Umarım herkes için her şey güzel olur.Sana da teşekkürler gaykedi...

gaykedi dedi ki...

sibella
gerçekten blogumda bulan bin'den bazla post içinde en anlamlılardan bir tanesi oldu bu.

______________________

fake
kesinlikle haklısın, bu mutlu son da, babanın payını unutmamak gerek ve tabi gay-yor'un kız kardeşini de.

_______________________

whoami
ben ailesine açılan ve hoşgörüyle karşılanan bir gay olarak halen düşünürüm, acaba kendimi rahatlatmak için onları mı üzdüm, aileme herşeyi anlatarak diye... ama söylemeseydim de onlara karşı dürüst olmayacaktım, hep rol yapacaktım + hep içimde hep ukte kalacaktı acaba söylese miydim diye, yani gerçekten söyelemekte zor, söyleyememek de.

cesetizleri dedi ki...

zamanında gay_yor'a yorum yaparken de demiştim. Annen eğitimli bir kadın. İlk şoktan sonra düşünecek seni anlayacak.. Hepimiz dedik bunu aslında.
Harika bir kadın. Her anne gibi.!

Arzu Pınar dedi ki...

bu yazıda, annesine açılamayan, dışlananlar özledikleri anne sevgisini, kucaklamasını hissedebilirler.çok güzeldi, ne diyim, ne yazıyım. ağlıyorum burada.

sevgiyi herşeyin üstünde tuttukça insan oluyoruz.

Melis Tükel dedi ki...

Çok mutlu oldum ve Gay-yor'un annesiyle O'nun oğluyla duyduğu kadar gurur duydum. Aslına bakarsanız çok doğal tepkiler vermiş ilk şok ile ve çok geçmeden de üzerinden gelmesini bilmiş tüm bunların.
Helal olsun!
http://melistukel.blogspot.com/2008/07/helal.html

aysema dedi ki...

Yazıyı duygulanarak okudum. Sonucun böyle olmasına da çok sevindim.Uzun zamandır okuyorum sizleri. Gayyor'un öyküsünü de ilk kez sizin blogunuzdan öğrenmiştim. Tüm aşamaları izledim. Onlarla sevinip onlarla üzüldüm. Bu çocukların insan yüreğini sevdim.

İyi ki yazıyorsunuz. Sayenizde bilmediğimiz bir dünyanın kapılarından girdik ve çok şey öğrendik. Öğrendikçe anladık, anladıkça sevdik pek çok kişiyi.

Anneyi kutluyorum. Sizleri de... Daha güzel bir dünyada yaşamamız dileğiyle...

gaykedi dedi ki...

ceset-izleri
evet kadıncağız şok olup öğrenmeseydi bence ilk başlarda da daha yumuşak davranabilirdi.

________________________

arzu
evet pek çok gencin ve ailenin yüreklerine bir parça merhem olacaktır bu yazı.

_________________________

melis
kesinlikle Kocaman bir "HELAL OLSUN" lafını hakediyor.

_________________________

aysema
sevgili ümit'in yaşadıkları gibi bazen sonu çok iyi bitmeyen şeyler olsa da, böyle güzel yazıları okumak insanlık, ülkemiz adına çok ümit verici.

Adsız dedi ki...

Kusura bakma Sevgili GayKedi, ama kendimi tutamayıp senin bloğundan şu dayakçıların şahına iki laf edeceğim. O harika ana, yavrusuna tekme tokat dayak attığını bilse kapısından içeri sokar mı onu?. Aklı başında bir ebeveyn evladı ne yapsada, onu sonunda affeder, bağrına basar da, yavrusunun tırnağına zarar vereni mahşere kadar affetmez de, unutmaz da. Sahtekarlık yapma şiddet tutkunu

Adsız dedi ki...

çok güzel bi son olmuş bu durum :) aslında onlar için bi son değil yeni bi hayatın başlangıcı olmuş... daha dürüst, daha içten, daha gerçek bi hayat...

anne işte.. kolay mı bi evladı atmak hayatından.. babaya da hayran kaldım açıkcası..

ne kadar güzel bi aile olmuşlardır şimdi kim bilir :)

gaykedi dedi ki...

adsız
kusura bakma demişsin ama biraz kusura bakacağım, bu yorumunuz benim gözüme doğrusu pek iyi niyetle yapılmış bir yorum olarak gözükmedi, şahmaran evet sinirli bir çocuk, çünkü çok yaralı...

yaralı hayvanların çok sevdikleri sahiplerine bile agresifleştiğini hiç duymuş muydunuz siz? ben kendi köpeklerimden biliyorum bunu...

eminim çoğumuz şah'ın genç yaşına rağmen yaşadıklarının birazını bile yaşasaydık, ya tımarhanede, ya hapishanede, ya öbür dünyada olurduk... siz onun bir kaç defa yaptığı bu hatayı onun yüzüne çok rahat vuruyorsunuz ama peki size sorarım, onun 2 haftaki önceki "şu yazısını" okumuş muydunuz? şahmaran'a ilk taşı, hiç günahı olmayan atsın lütfen!

____________________________

e.d
darısı başına desem, var mı ümit, bir ışık görüyor musun sizinkilerde onlara açılman konusunda hiç? :))

Adsız dedi ki...

hiç ışık görmüyorum kedi. bizimkileri her ne kadar çok sevsem de bazı özelliklerinden çok çekiniyorum. bunların başında da muhaffazakarlık geliyor maalesef :/

lakin, benim evime dönme gibi bi problemim yok. ailemle yaşadığım şehir arasında 400km var. üniversite için buradayım ve haziranda mezun olacağım.

mezuniyetten sonra da yine onlardan uzak bi yerde türkiye sınırları içerisinde master yapacağım, ya da avrupada devam edeceğim.

o yüzden onlarla paylaşmak durumunda hissetmiyorum kendimi. zira hayatımın geri kalanında, aynı evde, aynı sokakta, ya da aynı şehirde bile uzun süreli vakit geçireceğimi sanmıyorum. çünkü gelecekteki mesleğim ve eğitim durumum buna imkan tanımaz herhalde.

gaykedi dedi ki...

e.d
söylemek zorunda değilsin, zaten bazen söylemek pek iyi sonuç vermiyor, dini nedenlerle bunu kaldiramayacak aileleri üzmeye hiç gerek yok.

Bilge'lik Yolcusu dedi ki...

Eşcinsel arkadaşları olan bir anneyim. Kızımın da en yakın arkadaşları içinde eşcinsel olan çocuklar var, aynı sancıları çeken...zaman zaman bunalımlara giren.. Yazınızı gözyaşları ıle okudum, anlayış ve savgi ile sonuçlanmasına çok sevindim.
Darısı herkesin başına....
Ellerinize sağlık...
Sevgilerimle

gaykedi dedi ki...

bilge'lik y...
kızınızın arkadaşlarınızdan gözlemliyorsunuzdur, ergenlik ve kendini kabüllenme süreci o kadar zor ve acı geçiyor ki...