15 Ocak 2009


Faşizm !


“Bir milletin korku ve nefret üzerinden (yani, reel veya hayali acıları abartılıp, soyutlanıp, tek-yanlılaştırılıp, edebiyat, eğitim ve ordu aracılığıyla herkese “yaşatılarak”) inşası ile, gene aynı milletin düşmanlarını taklit yoluyla inşası arasında, ince bir bağlantı var.

Korktuğumuz ve nefret ettiğimiz düşmanlarımızla mücadele, onları alt edebilmek için onlar gibi olma çabasını beraberinde getiriyor. Onun içindir ki, Balkan milliyetçilikleri kendi suretinde Türk milliyetçiliğini, Türk milliyetçiliği de kendi suretinde Kürt milliyetçiliğini yarattı.

Gene onun içindir ki, Nazizm ve Yahudi soykırımı kendi suretinde İsrail’in amansızlığını, İsrail’in amansızlığı da kendi suretinde Filistin intikamcılığını, canlı bombalarını, Hamas’ı ve Hizbullah’ı yarattı.”

Halil Berktay14 yorum:

OpethMania dedi ki...

yani bu yazıyı tespiti takibimdeki başka bir blogta da okumuştum demek bazılarına o kadar isabetli geliyor ki, o insanların da gözünden kaçmıyor tespit beni de çok etkilemişti...aklın yolu birdir...

Adsız dedi ki...

yanıkkoza...
paylasım için sağol güzel yazı idi...

eğreltiotu dedi ki...

hay ağzını öpeyim bunu kim demişse. töbe.
ama bu kadar mı güsel anlatılır kanser gibi büyüyen bu faşizm.

gaykedi dedi ki...

opethmania
kısacık bir alıntı ama çok toparlayıcı değil mi, gerçekten her milletten, dinden aşırılar diğer milletlerden ve dinlerden manyağıda besliyor...

___________________

yanık koza
siyasi postlara genelde kısa yorumlar yapıyorsun, pek sevmiyorsun galiba siyaseti :D

___________________

eğreltiotu
halil berktay'dan ırkçılarımız bu yüzden acayip nefret ediyorlar...

BaL dedi ki...

Sözün özü böyle bir şey.

Adsız dedi ki...

eğreltiotunun dediği gibi hay ağzını öpimm..günümüzdeki olayların nedenlerini çok net açıkladığı için Halil Berktay'a da böyle güzel yazılar yayınladığın için sana da teşekkür ederim.ay çok resmi oldu be :)

Adsız dedi ki...

yanıkkoza...
aslında evet..

gaykedi dedi ki...

bal
anlayana...

__________________

saçmalamalarım
teşekkürünüz alınmıştır :D

__________________

yanıkkoza
tahmin etmiştim :))

ertank dedi ki...

söz olarak kulağa güzel gelse de, tarihsel isabetliliği konusunda lüphelerim var. ingiliz emperyalizmi de diğer emperyalizmler kadar acımasızdı, ama gandi'nin sivil itaatsizliği oradan türedi. keza mandela'nın anc'si de güney afrika'daki ırkçı baskıcı rejimin içinden. aslında etnik temele dayanan, ama bunu hiç vurgulamamaya özen gösteren zapatista hareketine ne diyeceğiz öyleyse?

berktay bence gazetede yazmaya başlayalıberi tarihyazımının gerektirdiği özeni bir kenara bıraktı. söylemek istediği, ama uzun süredir kitlelere söylemediği ağır ve kalın sözleri kitlelerle paylaşmak için ilk kez böyle bir mecra bulmuş birinin bu hevesi doğal. ama bu, bu sözlerin her zaman bilimsel değer taşıdığı anlamına gelmiyor.

gaykedi dedi ki...

ertank
himm, ilginç şeyler söylüyorsun, üzerinde uzun uzun düşünmeye değer bunların...

Adsız dedi ki...

dünya üzerinde milliyet ve din kavramları sürdüğü müddetçe maalesef insanlar körü körüne faşist ve tutucu davranışlar içerisinde bulunacaktır.

zira din de milliyet de bunu öngörüyor bence. dini öğütlere bakıyorsun, cihad için kes biç öldür istila et diyor. atasözlerine bakıyorsun, kendi milletini göklere çıkarırken diğerlerini yerlere seriyor dalga geçiyor aşağılıyor.

insanlar din baskısı altında yetiştiriliyor, dolayısıyla dinlerini seçmekte özgür değiller. milletini zaten seçemiyorsun, annen hangi ülkede doğurduysa seni o milletten oluyorsun. hal böyleyken, yani her iki faktör de genelde istek dışı seçilirken, ne diye insanlar bu faktörleri hayatlarının önlerine geçiriyorlar, ve dahi hayatlarını buna göre yaşıyorlar, enteresan :/

e.d.

gaykedi dedi ki...

e.d
şunu hep söylemişimdir, bizim faşitlerimiz yunanistanda doğsaydı super yunan faşisti ve aşırı ortodoksu olurdu diye, bunları aşmak lazım lazım ama nasıl? hala aşamayan milyarlarca insan var dünyada ve bunlar dünyanın ebesini .ikiyorlar :(

Adsız dedi ki...

maalesef öyle. kuzu gibi insanlar. çok klişe olacak ama söylemeden geçemeyeceğim: en gerekli şey eğitim bu sorunları aşmak için. eğitim de tek başına yetmiyor, insanların empati yeteneği geliştirilmeli hemen ardından.

"ey sen yobaz muhafazakar islamcı! ya sen türkiyede yaşayan yahudi olsaydın da, o yahudi senin yerinde olsaydı!?" dışlanan sen olacaktın bu vakit:S otur bi düşün bunu. ama yok. empati nereee, faşistler nere..

e.d.

gaykedi dedi ki...

bu ülkede eğitimden de tiksindim, üniversite mezunu öküzleri görünce deli oluyorum :(