12 Kasım 2008


Taşra !


Tüm dünyada taşrada yaşayan kadın-erkek herkesin hayalidir daha fazla özgürlük, daha az toplumsal baskı ve özellikle bu yüzden büyük şehirde yaşama isteği... Ama eğer bu kişi bir eşcinselse, mahalle baskısını üzerinde hissetme ve büyük şehirde yaşama arzusunu daha da bir yoğun yaşar.

Ülkemize göre eşcinsellerin daha rahat olduğu ülkelerin kırsalında bile homofobi halen ciddi boyutta bir sorundur. Hayalllerin şehri Amerika'da New York'la simgelenir genelde ve ülkemizde İstanbul olur, belki Avustralya'da Sidney.

İşte size bu duyguları anlatan nefis bir şarkı ve eşcinsel imgelerle dolu bir clip. Dünyanın en önemli eşcinsel ikonlarından Pet Shop Boys söylüyor 'New York City Boy'.10 yorum:

zerrin dedi ki...

belki birazda toronto..rahatlikla el ele gezdikleri.evlenebildikleri..hatta mahallerinin oldugu..

Adsız dedi ki...

selam 100,100,100 puan bir eşcinselin bu kadar kısa ve öz anlatımı bu kadar mı süper olur inan bu yazı bugün benim için gelsin hayallerim ve düşüncelerimi başka birinden aynı şekilde duymak şüphesiz süper bişey benim adıma,,,,
yazı için tşkr ederim,,,
video da tam yeri olmuş süper işte bu anlatım tarzını beğeniyorum ;
şebenm ferah dediği gibi artık kısa cümleler kuruyorum hayatımda ve kısa ve net olmak şüphesiz benim için bir bu aralar tam bir keyif desem olmaz ama keyif inanın yıpranmaktan alıkoyuorum kendimi...
yanıkkoza,,,,

Adsız dedi ki...

90lar bi başkaydı... pet shop boys, boy george vs.. :)

ahh 99da çıkmıştı bu şarkı... ne güzeldi o yıl :) deprem harici...

teşekkürler Kedi.. yazına aynen katılıyor ama taşra da o gizli saklı aşkların tadınında bir başka olduğunu söylemeden edemiyorum :P

gaykedi dedi ki...

zerrin
evet olabilir tabi, çoğu ülkede var böyle çekim noktaları şehirler ve şehirlerin içinde bölgeler, ilçeler.

-----------------

yanıkkoza
hoop ağır ol, bu kadar iltifat bende kaşıntı yapıyor :) ...(ha son bir gayret, unut bakalım o adi herifi artık)

-----------------

pembe kundura
demek gizli saklı ve kaçamak aşklar bambaşka hi? o ürkek aşklar ve titreyerek, korkarak sevişmeler ve hatıraları gençlikte kalıyor zamanla :p

Elif dedi ki...

Ah, ah Gaykedşcşgşm, birgun umarim sizi burada misafir ederim de san Francisco'yu, North hollywood'u, New York'u gorursunuz... Sevgililerin elele dolastiklari, birlikte dukkan actiklari, cocuklarini gezdirdikleri, okuldan birlikte aldiklari guzel yerler...

www.elifsavas.com/blog

gaykedi dedi ki...

elif
söz verdik elif, yani sevgilim söz verdi, geleceğiz tamam bekle bizi canim, dünyanın en iyi rehberi olacağına ben eminim :)

asosyetik dedi ki...

arka sokaklarda neler oluyor :))
belki ülkemizde eşcinseller el ele herkesin arasında dolaşamasalarda ki bence uzunca yıllar dolaşamazlar en azından mekanlar var....

gaykedi dedi ki...

asosyetik
z. özger'in dizeriyle kim bilir belki bir gün değişir elbet
güneşe ve penise tapan rüzgarın yönü.

Nickfallin dedi ki...

Güzel klip.

Şöyle bir ek yapmak istiyorum. Özellikle 80'ler hayranı olarak belirteyim ki, eşcinsel öğelerin müziğe ve görselliğe çok büyük etki etti bir dönemdi. Sadece Pet Shop Boys, Boy george ve Culture Club falan değil heteroseksüel gruplar dahi misal Alphaville kadınsı kılıklar ve aşırı makyajla sahneye çıkıyordu.

Ama bence bu ekolün en güzide temsilcisi Erasure'dır.
Bugün hem kurumsal olarak hem de kişisel olarak AIDS'e karşı mücadele veren HIV taşıyıcısı Andy Bell ve hetero grup arkadaşı Vince Clarke'tan mürekkep grupta sözleri Andy yazdığından şarkıdaki tadı Erasure lyriclerinden anlabilirsiniz.

http://nick-fallin.blogspot.com/2007/08/nce-insanlk-ve-mzik.html

Ek olarak Who needs love like that ve Take a chance on me gibi videolarında grup üyeleri kadın kılığındalar ve inanılmaz keyifli, yaratıcı, sevimliler.

Dediğim gibi Andy Bell de maalesef ve Chris Lowe (Pet Shop boys) gibi HIV pozitif. Böyle yeteneklerin bu şekilde solup gitmesi gerçekten de çok acı.

Eşcinsellerin, biseksüellerin, Freddy Mercury David Bowie gibi efsanelerin kitleleri yönlendirdiği bir dünyada ben insanların hala nasıl homofobik olabildiklerini anlayamıyorum.
Böyle homofobik bir ülkede, eşcinsellerin haklarını da mı vereceğiz? yok daha neler zihniyetinde sözde özgürlükçü iktidarların varlığında bir Zeki Müren nasıl parlayabilmiş bence araştırma konusu.

Selamlar.

gaykedi dedi ki...

nickfallin
zeki müren asla eşcinsel olduğunu itiraf etmedi, gözümüzün içine baka baka "yalan söyledi" yani :)

Take a chance on me klibini hatırladım çok eğlenceli bir şeydi, ah şu seksenler ah :D