23 Kasım 2008


Mazlum !


Doğada zavallılara yer yoktur. Tamamen varlık mücadelesi olan doğal yaşama bakınız. Güçlüler, zekiler ve güzeller ayakta kalabiliyor, diğerleri yok oluyor. Bizim "zulüm görmüşlük" olarak adlandırdığımız mazlum kavramının doğada yeri yok. Haklı ama akılsız olanların yeri yok. Sürekli tecavüze uğrayan, haksızlığa uğradığından yakınanların yeri yok.

Tınaz Titiz


13 yorum:

delikanlı dedi ki...

gerçek acıtır!

gaykedi dedi ki...

delikanlı
hem de ne acı :(

tutsak dedi ki...

Mazlum olmak zavallılık yada akılsız olmak demek midir acaba? O zaman tüm zulmedenleri akıllı ve haklı mı görmeliyiz. Tabii bu arada hiçbişey yapmadan sürekli şikayet edenlerde mazlummudur bunu da sorgulamak lazım. Ayrıca başka bir konuda: zulmedenlerin zulümlerini haklı göstermek için söylediklerini kabullenmeniz ve gerçek olduğunu düşünmeniz daha da acı bence...
SEVGİ İLE KALIN

arzu pinar dedi ki...

kurban edebiyatı egonun bir oyunudur. "tüm dünya zalim, bir ben iyiyim. o yüzden bunlar başıma geliyor, ah vah." egoya bakar mısın?
doğa işini biliyor.

gaykedi dedi ki...

tutsak
sadece mazoşizme dönüşmüş kadercilik antatılmak istemiş sanırım.

___________________

arzu
islam dünyasında bu uyuşukluk bariz gözlenebilir değil mi?

zihni dedi ki...

"Liberal dua"nın ta kendisi.
Darwin'in "vahşi yaşam teorisi"inin ideolojik yasası da diyebiliriz.

Oysa, insanlar akıl ve onun türevi olan zekası ile vahşi yaşamdan uygarlığa geçmeliydi. Üstelik, Marks emmi'nin dediği gibi, doğadaki tüm vahşilikleri egemnlik altına alınmak insanlığın görevi olmalıydı. Bu, doğayı ve tüm varlıkları çar-çur etmemek için zorunluydu.
Hak kavarımı insancıl bir kavramdır bu anlamda.
Ama insanlık vahşi doğayla savaşmaya enerji harcarken, karşısında insanın vahşisi çıkınca, doğa da masumlar da tükenmeye doğru gidiyor!! Yazık!!

salih dedi ki...

Mazlumların yaşama şansıda yok bu görüşte gidilirse tabi.
Hakir görülenlerin kendini savunmaya bile hakkı yok.Bu ülkede yada dünyanın her hangi bir yerinde, bu sözün bize yapıştığı kadar yapıştığı daha kaç ülke var.Ama biz göğsümüzde arma gibi taşıyoruz o ayrı.
"Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste."Ama çıktığı çok görülmemiştir.Sadece bu sözün arkasında mutlaka çıkar biliyorum diyen kaç kişi yalancı durumuna düşmüştür.
Gerçekler şunlardır;mazlumun ahını tanrı bile umursamıyor bazen ki kulları umursasın.
Mazlumsan dayak yersin.Tekme tokat üzerine yürürler.Sen mal gibi durursun.Mazlumsan yaşadığın müddetçe bir numaralı salak olarak görürler seni.Aldığın tek nefesin hesabını soranlar çıkar karşına.
Bu ülke mazlum başlı başına ve her birimiz birer mazlumuz aslında.
delikanlının söylediği gibi "gerçekler acıtır"
acıtıyorda.

arzu pinar dedi ki...

islamda uyuşukluk, ya da anlaşıldığı itibariyle kadercilik tasvip edilmez. "akıl verdik düşünesiniz diye " sözü çok sık geçiyor bildiğim kadarıyla. ama yaygın olan şeriat düzeni islamın değil, tamamen bazı heriflerin keyfinin göstergesi. onlar da uyuşuk kesimleri daha kolay yönetebileceklerinden, elbetteki ki bunu pompalarlar. aslında televizyon da uyuşturmuyor mu insanları? dizilerde böğürerek ağlayan tipler rol modeller değil mi? yani olay iktidar ve köle kitlesi arasında geçiyor.

gaykedi dedi ki...

zihni bey
insan ırkı içinde birileri çok zeki ve bu zekalarını kötüye kullanıyorlar, ayrıca dinlerin bu heriflerle işbirliği ve göbek bağıda çok iğrenç ve tarihsel bir gerçek.

____________________

salih
mazlumlar sadakayla yaşama ya da kaybeden psikolojisinden kurtulmalı ama nasıl? birileri onlara cennette rahat edeceksin diyor :)

____________________

arzu
sado-mazo ilişkiler zinciri, televizyonda brezilya dizilerini aratmayan embesil diziler ve artık pazara dönüşmüş bir dincilik.

herackles dedi ki...

bu amcayi taniyorum.
kisisel gelisim lulesinden pazarliyor ama iyi bir insan gibi geldi bana birkac yazisini okuyunca.

burada biraz sIkmis, pazarlama taktigi olsa gerek.
Insanin dogadaki her canliyi -neredeyse- kontrol edebilir ve buyuk olcude doganin gundelik zorluklarinin ustesinden gelebilmis tek canli oldugunu dusununce bu soyledikleri bir kat daha sacma oluyor.

yok efendim dogada bu kurallar yokmus. lan sen gitsen ormanda ayiyla oturup dondurma da yemiyorsun! ya o seni yiyor ya da sen onu... iki kisi arasindaki mevzu bu. ye, ic, sic... (bonobolar falan konu disidir)

gaykedi dedi ki...

herackles
ee o zaman dediğine gelmiyor musun ya sen ayıyı, ya ayı seni yirse?

herackles dedi ki...

gelmiyor. katolikler bile bu kadar mal seyler yazmamisti...

gaykedi dedi ki...

herackles
özal döneminin en akıllı ve efendi adamlarından bir siyasetçi olarak kalmış benim aklımda kendisi.