23 Ekim 2008


Dağ !


Van Valisi bir koordinasyon toplantısında, Tedaş müdürüne "Elektriği olmayan köyleri" sormuş.

Müdür elektriği olmayan köyleri sıralarken "Bahçesaray'ın 'Kiçohs' köyüne henüz elektriğin götürülemediğini" söyler söylemez, Vali sinirlenmiş... Bahçesaray Belediye Başkanı Naci Orhan'a dönmüş.

"Başkan... Başkan, bu ne biçim isimdir? Bu köye neden doğru dürüst bir isim verilmedi?" Naci Orhan boynunu bükmüş. Valiyi cevaplamış;

"Sayın Valim... Bu köy, dağa avlanmaya çıkan avcılar tarafından daha yeni keşfedilen bir köydür. Biz de ismini hiç beğenmedik. Sayın Valimizin Bahçesaray'ı teşrif etmesini bekliyoruz. Hazırlığımız tamamdır. Siz geldiğinizde hep birlikte, dağa tırmanarak köyü bulacağız. Törenle Türkçe bir isim vereceğiz."


Bahçesaray Belediye Başkanı Naci Orhan'dan bir anı- Güngör Uras


5 yorum:

Dolphinblue dedi ki...

nasıl yani? burdaki tek sorun köyün ismimi şimdi? ben elektiriğin konu edileceğini düşünmüştüm! yanlış düşünmüşüm demek!

Uyumsuz dedi ki...

Yeni adı olmustur kesin Keçi ! Hani yükseklerde ya ?!?

gaykedi dedi ki...

dolphinblue
cok sey dusunulebilir bu yazı hakkında, ama en basta senin dedigin gelyor insanın aklına...

---------------------

uyumsuz
evet birde türkçeye benzetiler kesin biraz....

TuTasTemre dedi ki...

Dedik ya 3. dünya ideolojisi. Yıllarca yaptıkları soykırım ve tnik temizliklerini zaten Türkçe isimlerle taçlandırdı bu insanalr.Binlerce yıllık Lazca, Kürtçe, Ermenice isimleri salak salak Türkçe(ki aptal bir Moğol-Asya dili) uydurmasyonlarla değiştirdiler.

Halen daha devam ediyor bu sefer Tayyip'in valilerince.Hepsinin canı cehenneme.

gaykedi dedi ki...

emre
aptal bir moğol asya dili diyerek haksızlık yapmıyor musun? osmanlıca gibi farsça arapça kırması bir dil mi konuşalım? faşizan saçmalıklar dışında türkçeye sahip çıkmak suç mudur?