19 Ekim 2008


Beyin !


Bir gün Hasan Rıza Soyak(*) Atatürk'e dilinin döndüğü kadar nezaketle "Her akşam içmekten vazgeçmesini" ifade edince, Mustafa Kemal ona şunu söylemiş;

"Haklısın, bunları ben de bilmez değilim çocuk. Fakat ne yapayım ki içmeye mecburum. Kafam çok ama beni mustarip edecek kadar çok ve hızlı çalışıyor. Vakit vakit onu uyuşturup biraz dinlenmek ihtiyacını duyuyorum..."


* Atatürk'ün özel kalem müdürü.


9 yorum:

Beyaz Çiklet dedi ki...

Buna eskiden beri çok karşılıyordu zaten,Atatürk'ün içki içmesine.iyi niyetli veya kötü niyetli insanlar tarfından ortaya atılan bir yığın,yığın gerekçe.Her zaman ki gibi Atatürk'ten Ata'ca bir cevap.Güzeldi:)

TuTasTemre dedi ki...

İyi etmiş sanki içip de, ölümünü hızlandırmış.

Keşke bir 10 sene daha yaşasaymış.En azından İsmet İnönü'den daha insaflı ve âkildi rahmetli.İnönü gibi "Rodos ve on iki adayı alıp da n'apıcaz başımıza yeni azınlık soruu mu çıksın" demezdi.

mischa dedi ki...

benim kafam da çok ve hızlı çalışıyor, bazen beynim ısınıyor soğutamayp çıldırıyorum. tabiki benimki yüce ve sevgili Atamınkinden farklı kulvarda. Onun kadar değerli bir vazifesi yok

Vladimir dedi ki...

BU sebeple içki içtiğini bilmeyen çok kişi var. Ama bu sebebi bu denli net, üzerine düşünülecek biçimde ifade etmek de her babayiğidin harcı değilmiş demek ki.

gaykedi dedi ki...

beyaz çiklet
bazen hepimiz düşüncelerimizi bastırmak için içmiyor muyuz sanki...

---------------------

emre
10 sene az bence, bir 30 sene harika olurdu tabi ecevit gibi hallere düşmemek suretiyle :p

---------------------

mischa
bazen bana da oluyor bu sanki soğuk suya soksam kafamı cısss diye buharlar çıkacak değil mi :p

---------------------

vladimir
insan kendisini en iyi gene kendisi anlatırmış demek ki :p

Brajeshwari dedi ki...

Adam ne yapsın ki içmeyip, diyesim geliyor uğraştığı şeyleri düşününce..Ben şu zamanda bile bazen milletimi görüp, tüm rakı şişelerini deviresim gelirken bir de.. o içmeyecekte ,kim içececek..Adam, öngörüsüyle görmüş ne olacağını besbelli..Türk önce çalış, sonra övün ve güven dememiş boşu boşuna..

gaykedi dedi ki...

brajeshwari
o zor dönemlerde bu kadar çok şeyi nasıl başarmış halen aklım almıyor ve aziz nesin'in dediği gibi gözümde gün geçtikçe yeri büyüyüyor...

Pembe Kundura dedi ki...

ah Atam be.. haklısın da bir 10 yıl daha yaşamış olsaydın bugünler biraz daha yarınlara umutla koşardı.. bencillik mi ediyorum ne? daha ne yapacaktın ki, yapsaydı ki?

gaykedi dedi ki...

pembe k.
ben yapacağı daha çok şey olduğuna eminim... şu an en azından yunanistan ayarında gelişmiş olurduk bence biraz daha yaşasaydı...