05 Ekim 2008


15 Şehit !


Ormanın kuytusunda vurulan geyik

hayvanlar acınla suskun

dallar yasınla eğik

boynuzlarında çizgilerinde gözlerinde

avcının söndüremediği iyilik...


Bülent Ecevit11 yorum:

Xenophilius dedi ki...

Yaptıkları şeyi bi türlü anlayamaıyorum;kendileri terör ortamını yaratıyolar(!?);sonrada böyle hayalleri olan insanların ellerimizden kayıp gitmesini sağlıyorlar;sorada cıkıp basın acıklaması yapıyolar!cidden artık kafam almıyor bu ülkeyi!

Ferhanca dedi ki...

Gözümüz de yaş gönlümüzde darlık:(
ah dünden beri ne acı..
Allah sabırlar versin ailelere o analara, ana kuzuları yine gitti, dünyalarına doymadan..
Bülent Ecevit'tin şiiri de çok güzel..

gaykedi dedi ki...

xenophilius
devletimizin zamanında yaptığı büyük hataları bu gencecik şehitlerimiz kanıyla ödüyor...insan söyleyecek söz bulamıyor...

....[devletimiz kürt politikasında zamanında çok büyük hatalar yaptı. (bak; Kürtçeye ağır yasak koyduk ama hataydı- eski genelkurmay başkanı ve cumhurbaşkanı kenan evren)

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman:

"Aslında Türkiye'nin sorunu henüz sosyal boyuttayken görmesi ve doğru okuması gerekirdi." , "Bu yapılabilseydi sorun belki sosyal aşamadayken çözülebilirdi. Ancak, maalesef bunun yapılamadığını görüyoruz. Henüz terör boyutuna gelmeden sosyal aşamada sorun çözülebilseydi çok daha iyi olurdu."

"Bu açıdan baktığımızda, o aşamada sorunun 'kendini ifade' olarak tarif edildiğini görüyoruz. Dilini konuşmak, şarkısını, türküsünü dinlemek istiyor, kültürünü yaşamak istiyor.

Oysa, bizler o dönemde, 'Kürt yoktur' diye eğitilmişiz. Kürtleri, Türklerin kolu olarak görüyoruz. Ortalıkta işte dağlarda gezerken, karda yürürken kart-kurt sesleri çıktığı için Kürt denilmiştir, gibi tarifler dolaşıyor. O dönemde sosyal istekleri bile biz 'yıkıcı faaliyetler' kapsamında görüyoruz. #....]

------------------

ferhanca
analar, eşler, sevgililer ve babasız kalan ufacık çocuklar, ahh ahh batsın bu dünya :(

salih dedi ki...

bir bülent ecevit vardı.o da gitti bırakabildiği sadece bu şiirler ve türkiye için yaptığı sonrada hastalandığı güzel işler.
bu gerizekalılar iktidar da olduğu sürece.
daha kaç şehit vereceğiz belli değil.
cenaze namazlarında en önde saf tutmakla olmuyor bu işler.ama o gerizekalıların kafalarına kafalarına vurup anlatamıyorsun ki.
anlamazlar çünkü.
çok üzülmüş numaralarına yatıp türkiye için deyip.anaların babaların yüreklerini feraha erdirmek istiyorlar.
ulan!!!sen mi doğurdun o çocukları.
bir de utanmadan şu kadar çocuk bu kadar çocuk daha kaç çocuğun katili olmak istiyorsun bre şerefsiz.
Tanrından bul
kendi oğlunuda gönderseydin ya dağlara.
savaştırsaydın ya.Apoya geçmiyor mu o padişahlığın kendi soyunu öldüren o herife geçmiyor mu nazın.kaç tane kürd bebeğin katili oldun lan sen.
iblis...
bir gün düzelecek bu memlektin hali diye düşünen temiz esnaflardan o halktan biri değilim ben.
ben düzelmeyecek diyenlerdenim.
en iyi taşlar devrilip gitti.daha kaç taşı devirecekler.
diyenlerdenim.ağır konuşmuş olabilirim ama bu kelimeler bile o hükümdar için hafif kalır.

awp dedi ki...

"yetkili" dediğimiz o insanlara o yetkiyi biz verdik.hem de %47'yle. İki kişiden biri yani. Peki ne yapıyorlar o "yetki"yle?.En "baş"taki dün akşam haberlerde "silahı bırakıp meclise gelsinler" diyordu, bugün "15 gencin ölümüne (şimdilik), bir o kadarının akıbetinin bilinmemesine ve yine bir o kadarının yaralanmasına neden olan şerefsizlere... bugün ise o yetkililerin sözcüsü açıklama yapıyor ve olayla ilgili kullandığı ifade: klasik terör çatışması neticesinde olan bir hadisedir.

anasını babasını sevdiklerini bir daha göremeyecek olmasına mı yanarsın, yoksa uğruna öldükleri bu vatanı yönetenlerin onların ölümünü klasik olarak görmesine mi yanarsın.

bugünlerde istanbul'da otobüslerde sıkça gördüğüm bir söz var, Mevlana'ya ait: gözyaşları merhamete delildir, yürek yanmayınca göz yaşarmaz. her gördüğümde aynı şey geliyor aklıma...
inşallah o "yetkili"lerin içinde "yüreği yanan" birileri vardır...

Xenophilius dedi ki...

kedi tam kürt sorunuyla ilgili olmasada türklerin komşuları ile sorunlarını anlatan''KOMŞU&MUCİZE!''adlı yazımı okumalısın!

gaykedi dedi ki...

salih
farkında mısın? bazı kürtler ve türkler savaşıyor ama ne zengin kürtlerin çocukları ölüyor dağlarda ne de zengin türk'lerin çocukları, olan hep garibanlara oluyor :(

------------------

awp
akp kürt sorununu fetullah gülenle birlikte müslüman kimliği üzerinden çözmeye çalışıyor ve açmalıyor, hiçbirisi bu konularda özal kadar cesur ve atak olamadı :(

---------------

xenophilius
hemen geliyorum :D

salih dedi ki...

olmaz olurmuyum.hangi düzgün giyimli saçı boyalı tırnakları ojeli kollarında altın bileziklerle ana gördük tabutlara sarılırken.ve yahut hangi babayı gördük takımelbiseli.
lanet ediyorum sadece dün haberleri izlerken ekranda iller belirdikçe daha lanet okudum daha da.

Adsız dedi ki...

15 + sonsuz...
-sonsuz nerde?
-yok...

sabır ve rahmet dileklerimle...

demet dedi ki...

terör meselesi 5-6 senelik bir mevzu değil bu durumda ne hükümet, hükümet ne de ordu, ordu... birilerinin cebi doldukça ve halk böylesine kör ve cahil oldukça bu terör bitmez malesef...

gaykedi dedi ki...

salih
tüm dünyada bu işler böyle, amerikada da şehitler genelde en fazla orta sınıf ama tabi çoğunlukla alt sınıf :(

----------------

pembe kundura
kaçıncı 15 yiğit verdik bu kahpe teröre :(

---------------

demet
evet, ermeni meselesiyle birlikte osmanlıdan bize kalan en başağrısı konulardan birisi :(