07 Eylül 2008


Fal !


Faldan, bir otoriteden, deneyimli birinden beklediklerini bekliyorlar. Hayatları hakkında bir işaret umuyorlar. İlköğretimden beri birileri ona sürekli "şöyle yap, böyle yap" diyor, falcı da birşey söylüyor. Falcı da o otorite ihtiyacını karşılayan güçlerden biri. Tamamen otorite arama kaygısından kaynaklanıyor bu bence.

İnsan elbete otoritelere başvurabilir; psikologlara başvurabilir, büyüklerine danışabilir, bilim insanlarına sorular sorabilir, ama bunu fal yoluyla, büyü yoluyla yapmaya çalışmak, hayatımızın bütün problemlerini birilerine danışarak çözmeye çalışmak, bizi zavallı bir duruma sokar. Bu tip eğilimlerin artması bana korku veriyor. Falın daha hazini belki büyücülüktür.

Bunun nedeninin gençlerle yaşlılar arasında, bizim kültürümüzde her kültürden fazla olarak, uçurumun açılması olduğunu düşünüyorum. Genç bir insan belki babasıyla, annesiyle, eğiticisiyle konuşamadığı için gidip falcısıyla konuşuyor da olabilir. Bu, gençlerin içine düştüğü yalnızlıktan, zayıflıktan kaynaklanan bir şey.

Felsefe Prof. Ahmet İnam


10 yorum:

mischa dedi ki...

yazının bütününe katılmakla beraber son paragrafı ayrıca çok doğru bulduğumu belirtmek istiyorum

Vladimir dedi ki...

Turkiye de hicbir otorite olmadigini basin bir konuda azicik belaya girdiginde anliyorsun. caressiz kaliyorsun ve insanlar da senin kederini seyrediyor. o kadar kaypak bir zemin uzerindeyiz ki belki de gercek olan tek sey fallar.

Ferhanca dedi ki...

Falcılar pisikologların, psikiyatrislerin yerini mi alıyor, yoksa rakip olamaya başlıyorlar.

Aslında belkide insanlar, güvenilir,gerçekten derdine ortak olucak dost bulamadıklarında bu yollara sapıyorlar olabilir mi?

gaykedi dedi ki...

mischa
nesiller arası kopukluk diyorsun yani.

vladimir
türkiyede yaşamın kaypaklığı birazda suçlu diyorsun ki sanırım doğrudur, örneğin uçak kazası kadar insanın öldüğü otobüs kazaları dünyanın kaç ülkesinde var ki!

ferhanca
nihat genc'in bir yazısı vardı, bu ülkede yeni evli gelinler süre sonra kafayı yiyince cinlendi diyerek hoca hoca gezdirilyorlar, aslında olay buyuk olasılık depresyon ve ilaç alması gerekiyor.

PaNDoRa dedi ki...

Fal ve büyü! Çok kötü insanların bunlara bel bağlaması çok, çok kötü bir durum. Aslında tüm yaşanılanların altında, ya depresyon, ya kuşak çatışması, ya frekans tutması ya şu ya da bu vs diye gider aslında. Yani tamamı ile psikolojide başlayıp biten bir şey. Ama tutturmuşlar bir falcı, medyum bilmem ne gidiyorlar peşi sıra. Konudan kaydım sanırım bilmiyorum ama, Prof. oldukça güzel açıklamış. Aynen katılıyorum.

DIAGONAL dedi ki...

fala inanma falsız da kalma demişler ama neden demişlerr

kişiye göre anlam kazanıyor bu

gaykedi dedi ki...

pandora
bir çaesizlik ve zavallıkta sözkonus değil mi sadece eğlence olarak bakılmıyorsa.

digin-onel
"gay olduğuna inanma, ama erkeklerle yatmadan da durma" gibi birşey o deyim yahu :p

delikanlı dedi ki...

çok iyi fal bakan bi abi var kedi numarasını vereyim mi:)ne var ne yok döküyo ortaya valla

arzu dedi ki...

falcılar, "sende büyü var" diyor ve insanlara buna da inanıyor. milyarlarca lirayı bu insanlara kaptıranlar var. çaresizlik mi, tek nedeni?
aklını başa almamak ta o kadar etkili olsa gerek. tüm cesareti toplayıp, yüzleşmek gerçeklerle ve en önce de kendinle.
otorite konusunda dediklerine tamamen katılıyorum. bu insanların sömürülmeleri çok üzücü.

gaykedi dedi ki...

delikanlı
eğlence için baktırabilirim ama pek beni inandırabileceğii zannetmiyorum :p

arzu
sonrada büyüyü bozmak için para istiyorlar :p