28 Ağustos 2008


Pop !


Erol Büyükburç'un şahsında Tv maymunu bütün eski popçulara ithafen Orhan Tekelioğlu'ndan bir kısa alıntı;

"...Demem o ki ey eski pop ikonaları, nafile turlarla gençlerin kalbinde yer alamazsınız, çünkü popun yıldızları da gençtir ve geçicidir! Sonunda dedim işte, 'geçicidir', o 'kalıcılık' denilen şey ise, poptan 'klasik' kültüre girer ki, hem her babayiğidin harcı değildir, hem de genellikle ölenlere verilen bir tür 'toplumsal ödül'dür..."
11 yorum:

kişisel depresyon anları dedi ki...

şimdi hemen kısa bir düşünceyle eskilerden kim vardı diyorum, barış manço, erkin koray, hatta cici kızlar bile geliyor aklıma hem de şarkılarıyla birlikte ama erol büyükburç vardı diyorum hangi şarkıları vardı diyorum uzunca bir düşünceden sonra bir iki şarı geliyor yada gelmiyor aklıma. herkes barışmançoyu hala dinliyor, erol büyükburç nerede? bilemiyorum.
aslında erol büyükburç bir popçu olarak yinede iyi tanınıyor, arada kimler geldi kimler geçti..

gaykedi dedi ki...

kişisel d...
bunlardan o kadar çok var ki, tabi büyükburç en kıdemlilerini temsil ediyor. dediğin gibi manço bir klasik ama onun yanında büyükburç ne kadar klasik sayılabilir ya da olacak tartışılır.

delikanlı dedi ki...

zamanın ruhunu yakalayamamakla alakalı sanırım mevzu zira ajda herdaim genç

Ferhanca dedi ki...

Erol Büyükburç, Salim dündar, Ergüder doğulu, Berkant ilk aklıma gelen isimler, daha da var bu gurupta olan. bunlar aynı kuşak. Erol Büyükburuç biraz kendini maymun etti .Bakınınız Berkant a sayılı çıkıyor tv ye adam kalite.
Bu işleri yapıpda ,sonuna kadar aynı çizgide kalmak zor sanırım, bazılarıda şöhretim ben diye kafayı yiyorlar:)))

gaykedi dedi ki...

delikanlı
ajda genç ok ama, müzikal anlamda pek bir başarısı yok, geçmişin mirasını yiyiyor sanki magazin basınında boy göstererek.

ferhanca
güzel yazmışsın, kendini maymun etmemek gerekirse zeki müren gibi kenara çekilmeyi bilmek gerekli değil mi?

sufi dedi ki...

Ben de o nesildenim ama o zamanlardan da pek tanımıyordum zat-ı muhteremi. Ayrıca tanımak zorunda da değiliz.Ya Zeki Müren? Var mı her yaşında sanatıyla varlığıyla yıllara meydan okumuş biri daha.Emsalsizlik işte budur derim ben.Dilek

petunya-egzotica(candies) dedi ki...

erol büyüburç bildiğim kadarı ile bundan seneler önce düğün salonlarında bile söyledi...

ama yine de keyifliydi...

PaNDoRa dedi ki...

Büyükburç'u sevmiyorum ben yaa, yani hiç dinlemeye bile tahammül edemiyorum. Müzik dünyası adına atmış olduğu çokta iyi bir adım yok. Hatta hala nasıl oluyorda ekranlarda boy gösteriyor anlayabilmiş değilim. Ya da konu bu mu, onu da algılayabilmiş değilim. Uzatmadan da gidiyorum :)) Sevgiler...

gaykedi dedi ki...

sufi
zannediyorum bizden çok annelerimiz babalarımızın döneminde esas şöhretini yaşamış büyükburç, ama gerçekten ülkeyi sallamış bir zamanlar tarkan gibi bunu biliyorum :p

petunya
düğün salonlarına sçylemek ayıp değil ama büyükburç'un genede son zamanlardaki davranışlarında bir sanatçı duruşu eksik sanki.

pandora
zamanında oldukça popülermiş, büyükburç'lu bir shubuo reklamı vardı bence çok sevimliydi hatırlarsan...

MOBIUS dedi ki...

Pop Müziğin Tarihsel Arkaplanı makaleleri daha derinlemesine medyanın ve televizyonun populer kültürünü ne denli coşturduğu, eskilerden acaba kaç tane "yeni" çıkabileceğini anlatır Orhan Tekelioğlu. Esasında çok uzun ve derinlemesine bir mevzu Büyükburç vakası ve türevleri.Orhan Hoca derslerinde bunu espiritüel bir dille çok güzel anlatır ama Cem Yılmaz gibi sormak gerek "Peki Zeki Müren de bizi görecek mi?"

gaykedi dedi ki...

mobius
dersleri neşeli geçen 'pop'üler öğretmenlere bayılırım, bir fransızca hocap vardı o kadar korkardım ki, fransızcadan tiksindim onun yüzünden :p