01 Ağustos 2008


Montgomery
Clift !Size gay Hollywood oyucularından, yeşil gözlü yakışıklı Montgomery Clift'tin hüzünlü hayat hikayesinden bahsetmek istiyorum;

Montgomery 1920 yılında zengin bir ailenin çocuğu olarak Obama'da doğdu. Annesi o doğar doğmaz onu yanına alarak o yıllarda pek moda olan uzun bir Avrupa gezisine çıktı. Onun kırılgan ve duyarlı çocukluğu Fransa, Almanya, İsveç'te eskrim, tenis, müzik dersleriyle geçti. Babası ekonomik krizden etkilenince Amerikaya döndüler.

Hollywood'a geçmeden önce Broadway'de 10 yıl başarılı sahne çalışmaları yaptı, 1940'ların tutucu Amerika'sında ilk cinsel deneyimlerini 20 yaşlarında yaşayan Montgomery eşcinselliğini saklayacak yapıda bir insan değildi, eşcinselliğini saklamak ona hep acı verdi. Kanlı Nehir/Red River filminde, onun eşcinselliğinden aşırı tedirgin olan, tutucu bağnaz John Wayne ondan hep uzak durdu.
17 yaşındaki Elizabeth Taylor ona sırıl sıklam aşık oldu. Ondan aldığı tutkulu aşk mektuplarını erkek arkadaşına okuyan Montgomery, Elizabeth'e karşı dürüst oldu ve aralarında ömür boyu sürecek bir dostluk başladı. 1956 yılında Elizabeth Taylor'un verdiği bir parti sonrası arabasıyla bir telefon direğine çarptı ve yüzü parçalandı. Ağır estetik operasyonlar geçirdi, yeni yüzü en usta cerrahların eliyle yapıldı ama çirkinleştiğini düşünen aktör insanlardan kaçmaya başladı, kendisini içkiye ve ağır ilaçlara verdi.

1966 yılında sevgilisi tarafından terkedilmeye yüreği dayanmadı, 45 yaşında kalp krizinden aramızdan ayrıldı. Marliyn Monroe onun için boşuna "Holywood'da benden kötü durumda olan tek kişi" dememişti...

Bu yazıyı yazarken Aslı Selçuk'un kendisi hakkında yazdığı uzun bir yazıdan yararlandım... Nur içinde yatsın, "şurada" sizin için derlediğim resimlerini bulabilirsiniz.


9 yorum:

Karōshi dedi ki...

Baktım fotoğraflarına:) Hüzün...

mischa dedi ki...

ay yazık yaa.. hem yakışıklı hem de talihsiz.. gerçi böylece akıllara yerleşmiş, talihsiz olmayıp da akıllara yerleşen isim azdır sanırsam..

mischa dedi ki...

bu arada şu kırmızıyı örtüye bürünmüş oğlan ne güzel bişi ööle yaaa

gaykedi dedi ki...

karoshi
baht...kader ve hüzün...

mischa
al senin olsun kırmızılı çocuk :)

arzu dedi ki...

hoşmuş gerçekten.

Okan Yüksel dedi ki...

hayat zor, bazen daha da zor olabiliyor demek ki..

gaykedi dedi ki...

arzu
çok hoş birisi değil mi gerçekten? ayrıca çok da masum bir tipi var.

okan
bazıları için daha da zor olabiliyor, gerçek bir dram onun yaşadıkları.

Adsız dedi ki...

çok yakışıklı
:(:(
çok üzüldüm o'na bi faydası olamayacak olsada..

gaykedi dedi ki...

pembe kundura
üzücü bir hayat hikayesi, escinsellerin genelde bir solucan gibi yaşadığı zor yıllar :((