17 Ağustos 2008


Cambaz !


En deli aşkta bile iki kişilik bir denge kurma çabası gizlidir. Toplumun gerdiği ipin üstüne çıkmışsın; aşağıda kalabalık, bağırıyor, çağırıyor, karşı çıkıyor. Kimi yuhalıyor, ipin gerildiği direkleri sallayanlar bile var.

Birbirine doğru yürüyen iki sevgilinin dengelerini bozup, ayaklarını kaydırmak, aşktan aşağıya düşüp sakatlansınlar hatta ölsünler diye aşk telinde denge uzmanlığına çıkanlara yapılmadık bırakılmaz. Ateş püskürtülür, taş atılır, laf atılır.

Zeki değillerse, kendini sevgiliye adamanın yöntemlerini keşfedemiyorlarsa, yaratıcı bir zihin haliyle her gün kendilerine, yaşama, aşka yeniden başlayamıyorlarsa dengeyi kendileri de bozar. Kimi yuvarlanır, gergin ipin üstünden aşağıya, kafası gözü patlar. Ruhu parçalanır; kalabalığın arasında aşk sakatı olarak dolaşmaya başlar.
Kimi yeniden merdivenlerden ipe çıkıp denge uzmanlığını aşk dedikleri ip cambazlığını, trapez ustalığını baştan keşfetmeyi, becermeyi dener. Bir daha ipe çıkıp sevgiliye doğru yürüyüp dengeyi kurmayı dener.

Emek vererek yare kavuşabilmek için bütün gücünü kullanarak aşk cambazlığına soyunur yeni baştan...Bazıları aşağıda kalır, kendisi gibi ipten düşmüş aşkın sakatladığı birini arar.

Kimi de hiçbir zaman ipe çıkmaya cesaret gösterememiş birini bulup, çılgın kalabalığa meydan okumanın gereksiz olduğuna kendini ve karşısındakini ikna edip, tehlikesi olmayan yer taklaları atıp, çember çevirip, top atıp tutarak sıradanlığın kuştüyü yataklarına serilir. (Onlar yüreğinin sesini değil mantığını dinler, büyük olasılık ailesinin pek seveceği birisiyle evlenir...Gaykedi)

Ali Poyrazoğlu


18 yorum:

mischa dedi ki...

kedicim, aslında son paragraftaki gibi yaşayıp onun üzerindeki paragrafta yazanları yapar gibi görünen çok kişi tanıyorum ben.. bence korkak çok!

gaykedi dedi ki...

mischa
ne ölü, ne canlı toplumun yarattığı zombiler onlar :p

gay_yor dedi ki...

hani bir şarkı vardır..eskiden mırıldanırmış nineler kızım seni ali ye vereyim mi istemem baba istmemem onun adı ali eder beni deli..:)
ben her zaman "yüreğinin sesinden "yana olmuş biri olarak yazmış olduğun son paragrafa katılıyorum..

NaKHaR dedi ki...

biz o aşk cambazlarından biriydik 3 yıl kadar önce, aile, çevre ve yaşadığımız toplumun bütün uğraşlarına rağmen, o yağlı ipte kimi zaman ayağımız kaysa da elimizle sıkı sıkı tutunup ulaştık birbirmize...

bir şekilde kulak tıkamak, gerçekten istemek kadar insanı hedefine ulaştırabilecek başka birşey daha yok sevgilim... :)

gaykedi dedi ki...

gay-yor
sen o sesi buldun bile ne mutlu sana ve size :p

sevgilimm
canım benim, yüreğimin sesi, kedinin eşi, seni seviyorum, ip arkadaşım, cambazım :p

DIAGONAL dedi ki...

aaaaaaaaaaaa yeter ulannnnnn
bir aydır depresyondayım zaten siz bide kalkmış burda sevgi ptırcıklığı aşk böcüklüğü neyin yapıyonuzz bak şişece bir yerlşerim kıskandırık neyin oluyom zaten yoldurmayın kendinizi :D


şaka bir yana mutluluğunuz daim olsun

Ferhanca dedi ki...

Kedicim bayılıyorum nakharla sizin aşkınıza , keşke bir ucundan isteyen herkes yakalaybilse..Maşallah..

gaykedi dedi ki...

digin-onel
bir aydır mı? emin misin? daha uzun zamandır olmasın bu depresyon :p

ferhanca
teşekkürler canımcım, darısı herkesin başına :p

Günay Doğan dedi ki...

Aşık olan insan bence mantığı bir köşeye bırakmalıdır. Mantığı bir köşeye bırakacak diye de deli saçması adımlar atmamalıdır tabi ama aşk kadar güzel şey yok sanırım. Bazen çok acı verir, hatta bana herşey güzel olduğu halde bile acı verir ama "aşık olmayı bilen"e süperdir bu duyguyu yaşamak.

Bir de cesaret... Cesaretli olmak, cesur olmak "aşk" için olmazsa olmazdır. Cesur değilsen "aşk" da yoktur zaten bir anlamda.

gaykedi dedi ki...

günay
aşk ve mantık, buz ve ateş gibi birbirine zıt kavramlar, cesaret konusuna gelince "cambazlık cesaret ister" derim :p

Vladimir dedi ki...

Gerçek aşk o gergin ipin üzerinde yerden hayli yüksekte dengede kalabilmek için çabalamayı gerektiriyor. Ama etrafıma baktığımda benim gördüğüm aşklar hayli trendy, yanı boş kalmasın diye koluna takılmış partnerlerden ibaret. Danışıklı dövüşelim aşkım, al takke canısı, ver küllah ruhum formülüne yaslanmış tepeden tırnağa fos, orgazmı bile garantisiz ilintilerden ibaret. Arabesk şarkılardan alıntı klişe cep mesajları bu bir örnek aşkların çıkabileceği en yüksek noktalar. Fasa fiso yani.. Yer taklaları falan bahane, sevişecek birini arıyor millet. :))

gaykedi dedi ki...

vladimir
bunlar için aşk sadece bir show olmalı, sahte sahne ışıkları altında.

Vladimir dedi ki...

kesinlikle show... sahte sahne isiklari cuk oturmus.. sahne tozu degil belki somya tozu yutabilirler..(uymadi ama neyse olsun)

gaykedi dedi ki...

vladimir
önce somya, sonra bamya :p

BaL dedi ki...

Ben bu adama aşığım zaten. (Aşık olduğum adam da biliyor, ama kıskanmıyor :)))) )

"Toplumun gerdiği ipin üstüne çıkmışsın; aşağıda kalabalık, bağırıyor, çağırıyor, karşı çıkıyor. Kimi yuhalıyor, ipin gerildiği direkleri sallayanlar bile var."

Bunu son birkaç aydır sessiz bir şeddetle yaşıyorum. Ben de "toplumun" tartakladığı türden bir 'aşk' yaşıyorum. (Biliyorsun, bahsetmişimdir.)

Tüm aşk taşıyan yüreklere sevgiler!

gaykedi dedi ki...

bal
aman hareketlerinize dikkat edin, senkronize olun ve ipten düşmeyin....

penguins and coyotes dedi ki...

efendim su sudur,bu budur gibi tanimlamalar,kaliplar,yok ask o degil,yok cok kuru cok postmodern bu asklar,ask icin uc tutam deve kulagi iki tutam sabir gerekir demek pekala afaki konusmaktir kanaatimce,zira
ask tek kisiliktir gibime geliyor
karsilik alip paylasirsaniz iliskiye doner,sex te yaparsanaiz tadindan yenmez:)
saygilar

gaykedi dedi ki...

penguins
en büyük aşklar o yüzden kavuşamama ve kara sevda üzerine değil mi :p