04 Haziran 2008


Futbol !


Futbolun F'sinden bile anlamam, ama buna rağmen futboldan gelen militarizm kokusu burnumun direklerini sızlatmaya yetiyor, Murat Belge ile devam edelim;

Norveç'i 2-1 yenmiş olmak, memleketin 'üslup belirleyicisi' medya tarafından bir 'askeri zafer'e dönüştürüldü. Futbolcular, başarıyla kazanılmış bir 'savaş'tan dönen gaziler.

Bunun en zarif örneğini Milliyet'in spor sayfası verdi: 'Kramponlu Mehmetçikler'!6 yorum:

Adsız dedi ki...

hatirliyorum da soven dalga almis basini giderken, 29 ekim resepsiyonunda iclerinde tumerin de bulundugu futbolcular bizi askere alin demislerdi cumhurbaskanina :), ben olsaydim buyrun pasamiz da burda hemen yazdiralim derdim :D:D:D

isin garibi gozonundekiler, basin vesair bunlari yapiyor da bu kadar insan nasil yutuyor bu numaralari onu cok merak ediyorum :)

ayrica gazeteler de gaza gelip millilerin alacaklari primleri sehit ailelerine falan bagislamasini beklemisti, hicbir haber gormedim onla ilgili, bilen varsa bildirirse sevinirim

bir de sunu anlamiyorum bu spor madem vucuda faydali, cok iyi bisey herkes yapmali falan filan onun icin onemli ya asil... yarismak niye? kupa niye? para ne ariyo bu isin icinde?

bliyaal dedi ki...

Geçen sene seçimler öncesinde, İzmir’deki o bayraklı büyük cumhuriyet mitinginden birkaç gün sonra, Murat Belge televizyona çıkmıştı. Yanlış hatırlamıyorsam çıktığı kanal SKY Türk idi. Halen orada haftalık bir program yapan gözlüklü bir adamın programıydı. Hatta tam da o günü sabah PKK doğuda gene karakol basıp asker öldürmüştü.

Belge İzmir’deki mitingden bahsederken bayrak sallayan insanlar için “bölücü” gibisinden bir laf etmişti. Bunu işitince “yuh” dedim. Düşünün bir, Belge’ye göre Türk bayrağı taşıyan insanlar bölücü imiş. O zaman sabah vakti askerleri öldüren PKK’lılar ne oluyordu?

Ders verdiği Bilgi Üniversitesi’ndeki öğrenciler bile AKP’ye verdiği destek yüzünden Belge’yi protesto ettiler. Zaten sonunda Belge de Radikal gazetesinden ayrılıp AKP’nin “yayın organı” Taraf gazetesine geçti. Güdük satışlı, ucuz ve her yerde bulunmayan Taraf, acaba Belge’nin ve diğer yazarların maaşlarını nasıl ödüyor? Nasıl hala reklam alıyor?

Belge’nin protesto haberi şurada.

ertank dedi ki...

O biraz Türkiye'ye mahsus bir durum. Aşağıda önerdiğim gibi, Ekspres'in son sayısındaki yazıyı öneririm.

O yorumda dediğim gibi, şikecisi, bahisçisi, faşisti ve dincisi ile Türkiye, tarihin en antipatik ulusal takımını oluşturmayı becerdi. 'Türk' olmam benim bu takımla istemdışı bir bağ oluşturmamı gerektirmiyor. Ben önce bunu kendi kendime telkin ediyorum, Türkiye kazara gol atınca ister istemez sevinirim sanıyordum, sonra 1-0 yenildiğimiz Yunanistan maçında kendimi Yunanistan'ın golüne ayaklanıp sevinirken buldum. Yani, futbolda milliyetçi militarist dil yeniden üretiliyor olabilir; ama farklı bir dil de mümkün ve bu dilin avukatlığını yapan -birçoğu benim arkadaşım olan- yazar çizer sayısı hiç de az değil.

Hem, ille bir dine mensup olmam gerekse, şu dine mensup olurdum:
http://www.iglesiamaradoniana.com.ar/

merdümgiriz dedi ki...

18 yıldır şehrimin takımın maçlarına giden bir taraftar olarak futbolun neden bu kadar ciddiye alındığını, hayat memat meselesi yapıldığı hala anlamış değilim, verdiğin örnek çok çarpıcı, yıllar evvel star gazetesinin lessd - galatasaray maçından önce ölen ledds taraftarlarının fotoğrafını yayınlayıp attığı başlık gibi; "sahada böyle, dışarda böyle! "

Elif dedi ki...

Baska seyden seyettiremeyince biz garipler de boyle seyoluyoruz demek. :oP

Buralarda Olimpiyat madalyalari bile unutuluyor. Kimsenin umrunda degil. Bolluktan! :o) Ama basketbol, Amerikan futbolu, beyzbol, bayiliyorlar da bizimkiler gibi kavga dovus, fanatizm yok. Herkes heyecanla, agzindan kopuk sacarak seyrediyor ama birbirini de bogazlamiyor. Halbuki buranin da magandasi var, nedense fanatiklik yok.

www.elifsavas.com/blog

gaykedi dedi ki...

@isimsiz spor basını ateşe körükle gidiyor, ama aslında asıl derdi bu duyguları tiraj olarak paraya çevirmek.


@bliyaal taraf gerçekten beklediğim gibi bir yayın olmadı, ben radikal ve cumhuriyet okumaya devam ediyorum, altan'ları ve murat belge'yi herşeye rağmen, bazen çok kızsam bile gene de severim, haklı oldukları çok da konu var.


@ertank arkadaşlara haber verelim değil mi, "şurada da" bu konuyu tartışıyoruz :p


@merdüm spor basınının abukluklarından bir kara mizah kitabı çıkar, az önce okudum orhan pamuk milli takım için "yabancı düşmanlığı üreten bir makine" demiş.


@elif fanatik olmadıkları amerikan bayrağından don-bikini yapmalarından belli değil mi :p