11 Haziran 2008


Edepli Düşman !


Bir insanı, bir topluluğu, bir öğretiyi, bir inancı, bir ülkeyi sevmeyebilirsiniz. Bunun bir yığın nedeni de olabilir. Sevmediklerinize nasıl davrandığınız, sizin nasıl bir insan olduğunuz konusunda çok dikkat çekici ipuçları verir.

İstersen, şöyle diyelim: İnsan düşmanına karşı duruşundan, kısaca, insan düşmanından belli olur. Rahatsız olduğu insanları eleştirişinden, onları yerişinden. Düşman olmanın bir âdâbı vardır.

Edebsiz düşmanlık ne bizi ne de düşmanımızı geliştirir.

-Anlayamadım, düşmanımızın neden gelişmesini isteyelim?

-Her alanda değil elbette, ama düşünce, sanat, bilim alanında düşmanlık yararlı olabilir; geliştiricidir, gerektiği gibi dönüştürülebilirse. Düzeyli düşmanlıklar, düzeyli çatışmalar, düzeyli bir kültürel devinime yol açabilir.

-Çelişmiyor musunuz kendinizle? Düşmanınız sizi öldürmeye çalışıyor, geliştirmeye değil! Siz de Hazreti İsa olmadığınıza göre...

-Ağır kişilik bozukluğu sorunları olanlar, tembeller, tez elden dikkat çekmek isteyenler, içleri sıkışık, kendi içlerini görmekten korkan, kendi ruhsal sorunlarını, entelektüel uğraşlarla perdelemeye çalışanlar, düşmanlığa düşmanlık ediyorlar.
-Ne demek Hocam bu?

-Düşmanlığa düşmanlık "dostluk" demek olmayabilir her zaman. Düşmanlığı bilmemek demektir. Düşmanlıktan beslenememek, düşmanlığın bize kazandırabileceği olgunluğu engellemek demektir.

-Düşmanlıkla dost mu olalım o zaman?

-Hayır! Düşmanımı nasıl güzelleştirebileceğimi düşünmeliyim. Düşmanımın kendi çirkinliklerini fark etmesini sağlamaya çalışmalıyım.

-O zaman düşman değil, dost olmaz mısınız?

-Aradaki fark, iyi düşünmeli! Bak ne demiş Romalı: "Interfice errorrum, dilige errantem", Yanlışı öldür, yanlış yapanı sev!

Felsefe Prof. Ahmet İnam3 yorum:

Karōshi dedi ki...

Bu haftanın en "besleyici" yazısı buydu.. Hep aklımdan geçmiş olan ve başarabildiklerim arasında olduğu için kendimin bile şaşırdığı şey.. "Düzeyli çatışmak" ifadesini çok aramış biriyim ben kendi davranış şeklimi anlatabilmek adına. Çok sağol sevgili Kedi:) Bu alıntıyla dünyama doğru bir ifade kattın arkadaşım:) (Sana arkadaşım diyebilir miyim?)

Düzeyli çatışmadan hiçbir şey üretemeyiz hem değil mi? Uzlaşa uzlaşa ortaya ne çıkarabiliriz ki..:) Çenem düştü benim sabah sabah:-(

MOBIUS dedi ki...

Şapka çıkarıyorum Ahmen İnam'ın önünde!
Kendisinden bir düzine daha neden yok acaba şu Türkiye'de...

gaykedi dedi ki...

@karoshi hımm besleyiciydi demek, beyinlerimize afiyet olsun o zaman... arkadaşım diyebilir miyim ne demek? yoksa arkadaşım değil misin yahu :p


@mobius bu ülkeye bence bir düzineden daha fazla gerek böyle sevimli felsefeci :p