26 Haziran 2008

Barbarlar !


Eşcinsellik, barbarlar tarafından ve aynen büyük fikirleri kölelerinin öğrenmesi açıkça liderin işine gelmediği için felsefeyi sevmedikleri gibi, eşcinselliğin yaratma eğiliminde olduğu güçlü dostlukların ve ateşli aşkların da liderin işine gelmediği despot hükümetlerin yönetimi altında yaşayan insanlar tarafından ayıp karşılanır.

Nerede eşcinsel ilişkiye girmenin ayıp olduğu kaanati varsa, bunun suçlusu kısmen yasaların kötülüğü, kısmen yöneticilerin despotluğu ve kısmen yönetilenlerin korkaklığıdır.

Eflatun (Platon) M.Ö. 427-347Binyıllar öncesinden söylenmiş bu söz bana, daha önce yazdığım şu kısacık "yazımı" hatırlattı. Gerçekten günümüzde bile, eşcinselliğin suç olduğu ve cezalandırıldığı ülkeler, dünyanın her alanda en barbar ülkeleri değil mi aynı zamanda?


11 yorum:

salih dedi ki...

bu ülkelerin arasında Türkiyede rol alıyor tabi.Tamam Cumhuriyetle yönetiliyoruz.özgürlük denen bir kavram var bu topraklarda.peki biz bu özgürlüklerin ne kadarından yararlanabiliyoruz.yani birisiyle tanıştığınızda sohpet ilerledikçe ben eşcinselim, diye biliyor musunuz?yada bir iş başvurusu formunda üçüncü bir kimlikle karşılaşmanız mümkün mü ,ki siz o şıkkı işaretliyesiniz.mesela bir sanat dalında başarılısınız.eşcinselliğinizi tuvale yansıtmanız için ne kadar düşünmeniz gerekiyor.yani bir iran kadar değil hiç olmazsa kafalarımız kesilmiyor.idam yok.ama ya içimizde kalmasının özgürlük kısıtlığı yüzünden daha güvenli olabileceğini düşündüğümüz eşcinselliğimiz.

ertank dedi ki...

Bugünlerde toplama kamplarıyla ilgili bir yazı hazırladığım için, barbar sözcüğünün kullanımına itiraz edeceğim.

Barbar sözcüğü, 'modern'in karşıtını tanımlamak için ilk olarak Romalılar tarafından kullanıldı. Yani, sözcüğün asıl anlamına bağlı kalırsak, modern olmayan şeyler kümesinin genel tanımı, Batı leksikonunda, 'barbar'.

Hatta, 'barbar' sözcüğü, 'modern'in kendini tanımlamasında vazgeçilmez bir öneme sahip.

Modern -ya da postmodern- olmayan bir devlet örgütlenmesinin kalmadığı bu çağda kolektif barbarlığın kaldığına inanmıyorum. Ancak asıl dğeinmek istediğim konu, bu değil. Nazi Hükümeti'nin güttüğü yok etme politikası, aslında barbar falan değil, düpedüz çağdaş bir politikaydı. Toplama kamplarının ince hesaplı mimarisinden insanların işgücünün ölene kadar optimal sömürüsü vb.yi kastediyorum.

21. yüzyılın egemenlerinin barbarlardan ödünç aldığı çok şey var; ama insan hakları, çevre vb. sözkonusu olunca, modern ile barbar arasındaki uçurum sanıldığı kadar derin olmayabilir. Almanya, toplama kamplarını kurmadan önce de modern, birçok Doğu ülkesinin gıpta ettiği bir ülkeydi. Bu vahşi deneyimlerin üstünden de henüz bir yüzyıl bile geçmedi. İnsanlık tarihinde bir nokta kadar küçük bir zaman.

Dediğim gibi, ben modern olana da en az barbar olan kadar güvensizim. Doğru zaman ve mekanda modenr toplumların barbarlardan daha vahşi olabildiklerinin örneğiyle dolu, tarih.

gaykedi dedi ki...

@salih evet gideceğimiz daha çok yol var, bardağın dolu tarafından bakarsak, eşcinsel olarak mustafa kemal'e dua etmemiz gerek bol bol :p


@ertank himm nasıl bir etimolojisi var, kaç kaynaktan çevrile çevrile geldi o kelime bilemeyeceğim ama detaylarda takılmazsak platon'un genel olarak söylemek istediği şey doğru değil mi?

ertank dedi ki...

mustafa kemal yorumuna bir not düşeyim. eğer ille birine duacı olunacaksa, bu, yavuz sultan selim, fatih sultan mehmet, hatta orhan bey olabilir. türkiye'nin batı'ya yönelmesinin öncüleri bu isimler çünkü.

osmanlı, bizans ile etkileşime geçtikten sonra, eşcinsellik de eskisinden daha fazla kabul gören bir toplumsal gerçeklik olarak yaşamlara girdi. sonuçta, bizim eşcinsel sözlüğümüzü düşünürseniz, en az batı dillerindeki kadar çeşitli. bu da bence böyle bir alt kültürün yüzyıllardır sürüp gittiğinin kanıtı. saraydaki oğlancılık hikayelerine hiç girmiyorum bile.

demek istediğim, bu tarihsel perspektifi hiçbir siyasi akım tek başına, bu kadar kısa bir zaman diliminde tersine çeviremez. o yüzden dikkatli de olsa, müsterih olmakta yarar var.

gaykedi dedi ki...

@ertank bugün katolik ispanya bile eşcnsel evliliklerine izin veriyorsa, eğer kemalist olduğunu iddia eden bazı tutucu takozlar ve karşı cepheden bilimum yobazlar olmasaydı, kadınlara isviçre ve fransadan bile önce oy kullanma hakkını tanıyan cumhuriyet geleneğimizin eşcinsel hakları konusunda çok daha fazla yol almış olacağını düşünüyorum ben...tabi bu noktada mustafa kemal'i sevgiyle anmamak imkansız benim için :p

ayrıca çok ilginç, osmanlı toplumunda batılılaşma hareketleriyle birlikte eşcinsellikğin daha bir tabu haline geldiği ile ilgili çeşitli yazılar ouduğumu hatırlıyorum, bulursam linkini eklerim.

Elif dedi ki...

Konu hosgoru degil. Kendini ne modern sananlar homofobik. Bu konularin toplumda kendi kendine modernlesip cozuluvermesini bekleyemeyiz. Escinsel haklarini en iyi sekilde koruyacak yasalar, bu haklar cignenirse isini homofobik olsun olmasin dogru durust yapacak polis e hakimler lazim. Insanlarin kisisel gorusleri soyle boyle, onlar onemsiz. Tam olarak calisan bir sistem zaten kisisel goruslere, uyarlamalara izin vermez. Sonra bir bakmissin, insanlar egitilmis, hosgorulu olmus.

Liderler de boyle degil mi? Degerli birkac escinsel bilim adamini vesaire gorunen yerlere, onemli mevkilere getirsinler. Halki da etkileyecektir.

www.elifsavas.com/blog

mz dedi ki...

Barbar kelimesiyle ilgili bir seyler yazildigi icin karisma ihtiyaci hissettim. Barbar, Antik Yunancada yabanci anlamina gelir, Antik Yunanlilar baska ulkelerdeki insanlarin konusmalarini "barbarbarbar" gibi algiladiklarindan bu kelime secilmis gibi bir rivayet bile vardir.

ertank dedi ki...

osmanlı toplumunda batılılaşma hareketleriyle birlikte eşcinsellikğin daha bir tabu haline geldiği ile ilgili...

ikinci kuşak batılılaşma hareketleriyle -III. selim'den itibaren-, evet. çünkü batı da aslında bizans'tan ve onun toplumsal normlarından nefret ediyor.

ama ironi de burada, çünkü mustafa kemal, o batılılaşma hareketlerinin devam ettiricisi. hoş, onun da yapabileceği bi şey yoktu. 1920'lerin sonu, 30'lar, dünyada faşizmin kol gezdiği zamanlar. o yüzden, milliyetçilik ile birlikte yaratılan insan kalıbı, hayli homofobik bir şey.

benim demek istediğim, yasal düzenlemelerin altında, onlardan bazen bağımsız ilerleyen toplumsal dinamikler var. ispanya'da evliliğe izin verilmesi, onların türkler'den daha ilerici toplumsal dinamiklere sahip olduğu anlamına gelmeyebilir, o yüzden tarihsel bağlamlara yüzyıllar perspektifinden, daha geniş bakmakta yarar var.

gaykedi dedi ki...

@elif şu an insan hakları ve kadın hakları uygulamalarının, aynı zamanda sosyal devletin en başarılı örneklerini veren iskandinav toplumları en az homofobik toplumlar olarak gözüküyor, örneğin büyük şehirler ve birkaç bölge dışında amerika bile ne kadar sorunlu sen daha iyi biliyorsundur :(


@mz bilgi için teşekkürler.


@ertank ben genede iddia ederim atatürk gibi çağın ilerisini görerek düşünebilen liderlerimiz olsaydı bu ülke bambaşka bir yer olurdu.

Lilith dedi ki...

Hacım liderler tarih yapmazlar, tarihsel koşullar liderleri ortaya çıkarırlar. Şu Mustafa Kemal'i de bu kadar putlaştırmayın lütfen, resmi tarihten şüphlenin biraz...bilimsellik şüpheyle başlar değil mi?

gaykedi dedi ki...

@lilith benim gözümde sanki gittikçe büyüyor atatürk, tıpkı aziz nesin'in okudukça, gördükçe, yaşadıkça onun değerini, dehasını daha iyi anlıyorum dediği gibi...