18 Haziran 2008


Aşk Bu !


Bugün size yüreklerinizi ısıtacak gerçek bir aşk öyküsünden bahsetmek istiyorum, 1930 doğumlu Pierre Berge ile 1936 doğumlu Yves Saint Laurent arasında geçen, eşcinsel evliliklerinin tartışıldığı bu yıllarda, unutulmaz bir sevgi hikayesi bu.

1936 tarihinde Fransız sömürgesi olan Cezayir'de burjuva bir ailede gözlerini açıyor Y. S. Laurent, onu hastalıklı bir çocukluk, oğluna aşırı düşkün bir anne ve cinsel tercihleri nedeniyle çevre işkencesiyle bunalmış bir ilk gençlik bekliyor.Y. S. Laurent 18 yaşında Paris'e gidiyor, desenleriyle oldukça dikkat çekiyor, Cristian Dior'un asistanıyken, C. Dior'un ani ölümüyle kendisini 21 yaşında onun yerinde buluyor.

Yves Saint Laurent 1958 yılında düzenlediği o efsanevi ilk defilesinde, kendisinden 6 yaş büyük, edebiyat ve yayın dünyasının yeni parlayan simalarından Pierre Berge ile tanışıyor. Artık son nefeslerine kadar sürecek bir birliktelik başlamıştır.

1961 yılında beraber Yves Saint Laurent modaevini kurarlar, Berge işin mali ve işletme yanını Y. S. Laurent ise yaratıcılık yanını üstlenir.Dünya çapında başarıları ve olağanüstü aşkları haziran 2008 yılında Y. S. Laurent 71 yaşından ölene kadar devam eder.
P. Berge sevdiğinin küllerini, 1980'li yılların başında beraber aldıkları Fas'ın Marakeş kentindeki ünlü evlerinin bahçesine serper.


Sizler için bu unutulmaz çiftin evlerinin resimlerini + ikisinin beraber bir resmini ve tam bir beyfendi olan Pierre Berge'nin cenazedeki o hüzunlü halinin fotolarını "şuraya" ekledim arkadaşlar.

Bu yazının bazı yerlerinde Uğur Hüküm'e ait Yves Saint Laurent yazısında okuduğum bilgilerden yararlandım.


9 yorum:

Adsız dedi ki...

çok hüzünlü..o evin resimlerine baktıkça sanki o bahçede birbirilerine ne kadar derin bir sevgi duyuyorlarmış hissi uyandırdı..sevdiğinin küllerini bahçeye serpmek..

Adsız dedi ki...

Ayrılmalarının nedeni ölüm! çok etkilenirim bu tür hayat hikayelerinden :(
ve Berge'de çok üzgün görünüyor :(

teşekkürler bu güzel yazın için Kedi :)

söylemeden geçemeyeceğim; Sarkozy'de çok sempatik çıkmış o fotoda :)

gaykedi dedi ki...

@zoitsa etkilenmemek mümkün değil değl mi :p


@pembe kundura "ölüm bizi ayrırana dek" ne güzel bir sözdür değil mi? bu arada Sarkozy'e sulanmıyorsun sen değil mi? :p

gay_yor dedi ki...

ölüm bizi ayırana dek diye başladık bitanemle bu ilişkimize şimdi ölümü bile birlikte göğüsleneceğimize yeminliyiz.. aynı anda ölelim..tek dileğim bu..o benden önce gitmesin bende gideyim onunla..tanrı bu sözüme kulak asmazsa ben bilirim yapacağımı..
bu hikaye çok hüzün verici bir o kadarda gerçek bir sevgi eşcinsellerin aşk anlayışının sadece seksten ibaret olduğunu sananlar utansın tabi bir nebzede olsa utanmakları varsa..
sevgiyle kal..

Ferhanca dedi ki...

Aşk işte, kimle yaşarsan yaşa, aşkın büyüsünü yakaladıysan, daha ne...

gaykedi dedi ki...

@gay-yor en iyisi beraber aynı anda göçmek bu dünyadan sevdiğinle :p


@ferhanca herşeyin kirlendiği bir dünyada ne güzel bir aşkmış bu değil mi :p

Hayat Kaçkını dedi ki...

bizim ülkemizde de "kamuya mal olmuş" denir ya hani öyle insanlar ilişkilerini açık açık yaşasalar birbirlerinin cenazelerinde ağlasalar eminim siz de çok daha rahat edersiniz... özgür ve mutlu günlere...

Ferhanca dedi ki...

Gaykedi, gay_yor yazmayın böyle şeyler ..Allah herkese ne kadar ömür verdiyse o kadar yaşar..
bak valla içim acıdı yaa..

gaykedi dedi ki...

@hayat kaçkını evet toplum olarak birbirimize ne olurdu sanki biraz daha dürüst ve hoşgörülü olsak olsak, çoğu eşcinsel cüzzamlı gibi saklanmasa.


@ferhanca elimizde olmayan şeyleri kafaya takmaya gerek yok değil mi? yaşasınn, ölene kadar yaşayacağız :p