28 Mayıs 2008

Yunus !


Acımasız bir tür kovalamaca sonunda denizlerden ve çok güçlü sosyal bağlarının olduğu ailelerinden çalınan yunusların çoğu daha o anda şoktan, travmalardan ölüyor.

Yunusların havuzlarda öğrenmek zorunda kaldıkları ilk şeylerden biri ölü balık yemek oluyor. Buna uzun süre direniyorlar, ilk ölü balıklarını kusuyorlar.

İşte tüm bu sorunlarla başa çıkarak hayatta kalmayı başaran yunuslar, sonunda o ölü balıklar uğruna, sokaklarımızda eskiden göbek attırılan ayılar misali, müzik eşliğinde çember içinden geçmeye, top çevirmeye başlıyorlar.

Özgür Keşaplı


9 yorum:

gay_yor dedi ki...

karınlarını doyurabilmek için milletin maskarası olmak zorunda kalmak ne kadar acı:(

Meral Alabaz dedi ki...

Hayvanlardan bahsedince benim içim akan sular duruyor. Hangi tür olursa olsun yapılan eziyete sonuna kadar karşıyım ama yunus konusunda sadece bir yönden tolerans gösterebilirim o da özürlü çocukların tedavisinde kullanılan yunuslar. Bunun dışında sonuna kadar haklısın.

gaykedi dedi ki...

@gay-yor hapishanede yaşayan bir insan gibi :(


@meral yunus tedavisi bilim dünyasında da tartşılan bir konuymuş;

Yunus terapisi, ruhsal ya da fiziksel olarak rahatsız kişilerin yunuslarla tedavi edilebileceğini savunan bir yöntem.

Yunusların ultrason yaymaları sonucu iyileşmeyi sağlayabileceği yönünde çok tartışmalı savlar var. Ancak örneğin Brensing ve arkadaşlarının araştırması yunusların yaydığı ultrasonun ancak bazı şartlar altında dokuları etkileyebileceğini gösteriyor. Araştırma, yeterli düzeyde bir ultrason miktarının, her seansta gereken dozda alınması ve bunun tekrar edilmesi sonucu gerçekleşebilecek bir etkiden söz ediyor. Araştırmacılar izledikleri 83 seansta bu şartların gerçekleşmediğini görüyorlar.

Şimdiye kadar yunus terapisinin evcil hayvan terapilerinden daha etkili olduğu, hastaların yunuslara daha fazla ve uzun süreli tepki verdikleri kanıtlanmış değil. Ayrıca sadece suyun bile iyileştirici bir etkisi olduğunun göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünen araştırmacılar var.

Yunus terapisiyle ilgili tatmin edici bilimsel veriler elde edilmemişken bu pahalı ve etik olarak da çok yanlış olan terapiye yönelmek çoğu kez sadece yunusların değil ailelerin de sömürülmesiyle sonuçlanıyor.
"#"

cesetizleri dedi ki...

bu canlılar pekçok kişinin ilgisini çekiyor. öyle ki geçtiğimiz senelerde bir kadın -tabi ülkemizde değil- bir yunusla evlendi.
cinsel hayatları üzerine kafa yormak istemiyorum :)
şakası bir tarafa sürekli gülümsüyor gibi duran bir simaları var. sırf bu yüzden şaklaban oluyorlar. gerçi insanoğlu hayvanları her şekilde şaklaban etmeye bayılıyor. bu ne tür bir tatminsizlik anlam veremiyorum. geçenlerde bir video izledim. adamlar bir yılanı almışlar yerden yere vuruyorlar, ellerinde çengelli sopalardan var dalga geçiyorlar yılanla. ne zannediyorlar acaba iktidarsızlıklarını bu şekilde giderme duygusu var sanırım içlerinde..
bu şekilde doğaya hükmedebildiklerini falan düşünüyorlar sanırım. acıyorum..
konudan konuya atlıyorum ama geçenlerde bir haber beni hindistan'ı görmeye çağırdı. nasıl mı? adamın biri falcıya gitmiş, falcı da "bundan sonra karşına çıkan ilk yılanı al, o senin önceki yaşamındaki karın" demiş. törenle evlenmişler.. sonra yılan kaçmış.. :)
hayvanlarla iletişimimizde ciddi sorunlar var.. ve uzun süre de giderilemeyecek olması canımı yakıyor..

gaykedi dedi ki...

@ceset izleri şizofrenik bir ilişki insanoğlunun hayvanlarla ilişkisi, onları çok seviyoruz hem öldürüp yiyiyoruz, köle gibi çalıştırıyoruz, eğleniyoruz onlarla, spor olsun diye avlıyoruz v.s

Ferhanca dedi ki...

Yunusların insan gibi cinsel ilşkiden zevk alan tek hayvan olduğunu geçende tv de bir doktordan dinledim, diğer hayvanlar sadece içgüdüsel üremek için yapıyorlaramış.
yunusla evlenen kadında çok komik belki bunu duymuştur:)))

gaykedi dedi ki...

@ferhanca yunuslarda eşcinsel ilişkilerde demek o yüzden çok yaygın :)

miso dedi ki...

Ya gaykedi, ciddi misin? Mahvettin şimdi beni :( Cidden ölüyor mu tipler? Üfff, biz ne iğrenç bir tür'üz yahu! Ya da alt-tür filan mıyız acaba?

marruu

gaykedi dedi ki...

@miso insanoğlu neden elini attığı çoğu şeyi mahfeder ki, değil mi :(