13 Mayıs 2008

Allah'sız
Müslümanlık !Müslümanlık, kişi için huzur ve mutluluk sağlayan bir tercih değil de, “Ürkütücü bir Tanrı'nın koyduğu külfetler bütünü” şeklinde yaşanırsa bu, gerçek bir dinin hedefleyebileceği durum olamaz.

Çağımızın büyük mürşitlerinden Tayyar Baba, ziyaretine gelen dervişine sorar:

'Köyünüzde işler nasıl, değişen bir şey var mı?'

Derviş cevap verir:

'Köyümüze yeni bir hoca geldi efendim.'

Hazret gülümseyerek tekrar sorar:

'Müslüman mı bari?'

'Efendim, öğretmen demiyorum, hoca diyorum, camiye yeni imam geldi…'

'Tamam, ben de onun için soruyorum, Müslüman mı?'
* Bu küçük öyküdeki keskin eleştiri şüphesiz bütün imamları zan altında bırakacak bir önyargının yansıması değildi. Burada yapılan, tasavvufi idrakin özündeki yaklaşımı vurgulamak, 'Her türden yaratılmışa Yaratan'dan ötürü hoş bakabilen Müslüman' ihtiyacına dikkat çekmektir.

Sürekli dilden Allah anmasına ve sürekli dini etkinlikler yaşamasına rağmen, kendisi gibi olmayanlar üzerinde derin bir saygı ve hatta imreniş uyandıramayan Müslümanlık türünün, Allah'ın muradıyla örtüşebildiğini düşünemiyorum.

Ayrıca 'Tanrıtanımazın da Müslümanlığı olur mu?' diye yadırgama ile karşılaşabileceğimi de gözden uzak tutmuyorum. Aslında tecrübelerime göre bu yadırgama çok haklı da sayılmaz. Kendini tanrıtanımaz diye takdim eden nice insanın tuhaf bir dindarlık türü yaşadığına ve yansıttığına tanık olmuşumdur ama bu çalışmanın o alanlarda dolanmak gibi bir gayesi yoktur.


Ömer Lütfi Mete/ Allah'sız Müslümanlık-Profil Kitap- 248 sayfa2 yorum:

herackles dedi ki...

Okumak istediğim bir kitap ama ne yazık ki elimizde yok; içine tükürdüğümün gavur elleri!
Ömer L. Mete çok önemli bir yazar...Allah uzun ömür versin, ne diyelim.

gaykedi dedi ki...

@herackles

ideefixe yurtdışına kitap gönderiyor aklında olsun, almak istediğin kitapları liste yapıp 1-2 ayda bir alırsan kitap başına kargo masrafını minimuma getirmiş olursun :p