14 Nisan 2008Sütlü Nargile !


Birkaç gün, Yunan blues, belki de arabeski diyebileceğimiz Rebetiko* ve bu müziğin kökeni "rebet" denilen asi, kural tanımayan, fazla yasadışı işlere bulaşmadan, toplumsal geleneklerin dışında yaşayan insanlardan bahsetmek istiyorum.

Aşk hayatı kadınlar ve genç erkekler olarak iki kutuplu olan, evlilikten nefret eden ve serbest aşkı tercih eden, nargileye su yerine süt, tütün yerine esrar koyarak içen, bu yiğitler, kabadayılar, gerçekten çok ilginç kişilikler. Balkan-Ege müzikleri konusunda dünyada en bilgili kişilerden Muammer Ketencioğlu ve Elias Petropulos'un bilgisinden yararlanarak devam edelim;

Rebetler eşcinsel ilişkileri hoş görürlerdi. Bu antik döneme kadar giden bir gelenekti... Kuzey Avrupa, Akdeniz’in geleneksel eşcinselliğini anlamamıza yarayacak herhangi bir imaj ya da pratikten yoksundur.
Rebetler kadın görünüşlü erkeklere tiksintiyle bakar. Genç bir erkekle cinsel ilişkide bulunduklarında dahi, delikanlı tüm dişil rolüne rağmen erkekliğini korur. Her çeribaşının evinde bir karısı ve tekkesinde bir oğlanı vardır. Türkçe bir kelime olan oğlan delikanlı, hizmetçi ya da livata yapılan anlamlarına gelmektedir.

Almanca Uhlan'da aynı kökten gelmektedir. Oğlanlar sıklıkla kanlı kavgaların kıskançlıkların sebebidir. Çeribaşı oğlanını kollar. Ona iş bulur, bir ev alır, evlenecek güzel bir kız bulmasını sağlar, çocuklarını vaftiz eder vs.

Hapishanede, çeribaşının sultanası, diğer bir deyişle güzel delikanlısı varken, küçük rebetler de bazen diğer mahpuslarla (dişi kuş da denilen; kotes) geçici ilişkilerde bulunur.
Rebetler kadınlarla cinsel ilişkilerinde daha çok livatacalığı tercih ederdi. Livata geleneği bugün hala Yunanistan’da devam etmektedir. Yasaklanmış meyveden tatmayan pek az kadın vardır. Livatacı aşk (bir kadınla ya da bir delikanlıyla) kuvvetli dozda şefkat ve yüksek bir tekniği gerektirir.

Yunanlılar (Türkler, Araplar ve İtalyanlar gibi) bu yeteneklere sahiptir. Livatacılık orta Avrupa’da olduğu gibi nihai barbarlık değildir. Akılcılık, doğunun ruhuna girmekte çok kötü bir yoldur. Bu neden Katolik ayinlerinde kullanılan ekmeğin tatsız undan yapıldığını, en çok aranılan Budist tılsımın ise Dalai Lama’nın kutsal dışkısından yapıldığını açıklar.... devam edecek...* Diğer söylenişleriyle rebetika, rembetika veya rembetiko.


2 yorum:

Fenasi Kerim dedi ki...

Çok ilginç, devamını merakla bekliyorum. Yunanlı hatunların arkadan verdiğini duymuştum. Bak sen!!! İşin aslı buymuş demek!!!...

gaykedi dedi ki...

hemen bağlantıyı kurdu fenasi bey :p

batıda anal seks için argoda boşuna greek style denmiyor galiba, ekşide yazdığına göre yunanlılarda bizim üzerimize atıp anal seks için sex ottomaniko (ottoman position) diyorlarmış :p