30 Nisan 2008


Meczup !


Dünya çapında başarıları olan, Türkiye'nin yetiştirdiği en parlak beyinlerden birisi Prof. Celal Şengör(*) bakınız Hz. İsa ve Hristiyan yobazları için neler diyor;

[...2000 sene evvel Roma'nın Judea eyaletinde yaşamış ve o zaman aklı başında kişiler tarafından Meczup(**) olduğu düşünülmüş bir gencin iddiaları ve bunların Tarsuslu bir başka zat tarafından şişirilip, bunlara yenilerinin ilavesiyle ortaya çıkmış bir dinin, kendisine ta Sümerler zamanından kalma efsaneleri de temel kabul etmesiyle oluşturulan kitabı adına tüm bunlar...]

Celal Bey'in Müslüman tutucular hakkında ki görüşlerini de merak ettim doğrusu ben?


(*) Amerika Birleşik Ulusal Bilimler Akademisi yabancı üyeliğine seçilen ilk Türk oduğu gibi, Amerikan Felsefe Cemiyeti'ne yabancı üye olarak seçilen tek Türk'dür, 7 dil bilir.

(**) Meczup; 1 . Tanrı aşkıyla aklını yitirmiş kimse. 2 . Aklını yitirmiş, deli, sapık.


10 yorum:

Goddess Artemis dedi ki...

Ondan sonra da, "Hristiyanlar eleştiri kaldırmaz", derler. İsa, havarileri, İncil ve Hristiyanlığın tanımını

"2000 sene evvel Roma'nın Judea eyaletinde yaşamış ve o zaman aklı başında kişiler tarafından meczup olduğu düşünülmüş bir gencin iddiaları ve bunların Tarsuslu bir başka zat tarafından şişirilip, bunlara yenilerinin ilavesiyle ortaya çıkmış bir dinin, kendisine ta Sümerler zamanından kalma efsaneleri de temel kabul etmesiyle oluşturulan kitabı"

cümleleriyle veren Müslüman ve Türk bir profesörü Amerika Birleşik Ulusal Bilimler Akademisi'ne ve Amerikan Felsefe Cemiyeti'ne üye yapmışlar. Daha ne yapsınlar?!

O zaman ben de; El Ezher Üniversitesi'nin bana ya da Salman Rushdie'ye "fahri doktor" ünvanı vermesini istesem, nasıl olur?

Sayın Celal Şengör'ün Müslüman yobazlar hakkındaki fikirlerini de duymak isterim. Tabii bu ortamda, görüşlerini dile getirmeye yüreği varsa...

gaykedi dedi ki...

celal şengör müslüman da değil tanrıçam, ama dünyanın neresinde olursa olsun buna benzer eleştiriyi bir bilim adamı islam için yaparken 2 kere değil 22 kere düşünür, çünkü islam'ın eleştiri konusunda hoşgörüsü oldukça sınırlı, ölümle tehdit etmeleri bir yana, öldürürler valla adamı yahu.

cien anos de soledad dedi ki...

valla hristiyanların da hoşgörü geçmişi malum..
ha, zamanla evrilip düzgünleşiyo mu bu dinler, bilinmez.

gaykedi dedi ki...

@cien... zamanla hepsi ağır abi oluyormuş, ah şu ergenlik denyolukları :p

miso dedi ki...

Hayatımda gördüğüm en dürüst adam galiba bu. Depremden sonra çıkıp kırıtmak yerine, "denetlemeler yapılmadığı takdirde en ufak bir depremde bile hayvanlar gibi ölmeye mahkum bir milletiz," demişti. Hangi ana haber bültenindeydi hatırlamıyorum. Helal demiştim ama ertesi gün bütün herkes taşlamıştı kendisini.

marruu

gaykedi dedi ki...

@miso papyonlu deprem profs. deyince herkes tanır kendisini zaten :p

khaoskhronos dedi ki...

türkiyede ağzını açıyosan iki şeyden sakınacaksın derdi bir arkadaşım; biri allah, diğeri atatürk..ne de doğru söylerdi..konu din olunca meczuplar bile zebanilere döner.müslümanı olsun, hristiyanı olsun tek tanrılı din dedin mi haçlı seferleri çıkar, cihatlar çıkar..metafiziği var mıdır, yok mudur bilinmez ama kana susamışlık vazgeçilmezidir bu dinlerin..

gaykedi dedi ki...

@khaos... atatürk'e ağır eleştiri (hatta hakaret) yaptı diye hapise-mahkemeye düşen olsa bile kimsenin öldürüldüğünü duymadım, ama din-tanrı adına, çoğu zaman sadece eleştiri için bile, cinayet, linç işlendiğini çok gördüm, duydum, okudum. tanrı akıl fikir versin tüm aşırılara.

khaoskhronos dedi ki...

öldürmekle sansür arasında büyük bir fark aramak içten içten o düşünceyi uygulamaya koymak değil midir sayın gaykedi?iki ideolojinin de uygulama şekli / yaklaşımları pek de farklı sayılmaz.uygulamadan bahsederken taraftarlarının/yandaşlarının vs. sosyo-kültürel seviyelerini de göz ardı etmemek gerekir..

gaykedi dedi ki...

@khaos sonuçta hepsinin üst parantezi şiddet oluyor tabi.