22 Nisan 2008






Ölüler !


Dünyada yaşayan bütün insanlar, bir futbol maçı, ya da ayakta bir konser izler gibi, yanyana bir araya toplansa, dünya üzerinde ne kadar bir alanı kaplar? merak edilerek yapılmış bir araştırmanın sonuçlarından aylar önce "bahsetmiştim " size.

Şimdi ise sizlere bir bilim dergisinde okuduğum, dünya üzerinde kaç milyar insanın gelip göçtüğü? bu güne kadar yeryüzünde yaşamış-ölmüş insanların sayısı konusunda yapılan bir araştırmadan bahsetmek istiyorum.

M.Ö 8.000'li yıllarda Ortadoğu da tarım devriminin başladığı yıllarda dünyada 5 milyon insanın yaşadığı hesaplanmış.








Roma İmparatorluğu dönemine kadar nüfus artış hızı çok yavaşmış, bu sayının M.S 1. yüzyılda 300 milyon civarında olduğu düşünülüyor.

14. yüzyılda veba 75 milyon insanı öldürüyor, sonuçta 1.650 yılında gezegenimizde sadece yaklaşık 500 milyon kişi var. 1850 yılında dünya lk defa 1 milyara ulaşıyor, bu gün ise 6.5 milyardan fazla insan aynı dünyayı paylaşıyoruz.

Gelelim bu zamana kadar yaşamış ve ölmüş insanların sayısına, bu güne kadar bu planette 106 milyar insanın yaşayıp öldüğü hesaplanmış. Bu arada ekleyelim 2.050 yılında dünya da yaklaşık 8-9 milyar kişi olacağız, 2.200'e gelincede sadece 10 milyar, tabi o günleri insanoğlu görebilirse.

http://www.sciam.com/



5 yorum:

Adsız dedi ki...

şu 106 milyar insanın içinde bana benzeyen kaç kişi vardı acaba

7.oda dedi ki...

çok kalabalık çok :) her yer çok kalabalık.. evime gidiyorum ben :)

gay_yor dedi ki...

MİM LEDİM KEDİ SENİ:)

gaykedi dedi ki...

@zoitsa bence sen çok orjinalsin, eşin benzerin kesinlikle yok :p


@7.oda ohoo dua et bursada yaşıyordun sen birde istanbulu gör ama tabi istanbul, çin'den ve hindistan'dan iyidir bir de oraları var :p

gaykedi dedi ki...

@gay-yor hemen gidip bakıyorum hangi konuda acaba merak ettim :p