16 Nisan 2008






Lezbiyen
Rebetissa'lar !



Çeribaşının otoritesi çeşitli şekillerde hasara uğrar: bazen düşmanları ona darbe indirmek için umumi yerde ona sıradan bir oğlan yollar, başka bir zaman beş altı genç adamın saldırısına uğrar, ceza olarak ırzına geçilir, sırası gelmişken aslında bu durum dünyadaki tüm mahpuslar için geçerlidir.

Rebetlerin erotik davranışları da aynı şekilde zoraki ve çelişkiliydi. Rebetiko şarkılarında, erkek çoğunlukla yosma ve zalim olarak gördüğü kadına dilenir. Ve rebet hala, (kadınlar karşısındaki mazoşizmine rağmen) maçoydu. Bir kadınla asla kol kola yürümez çünkü resmi olarak tüm kadınları hor görür.

Rebetler kadınlar için kaput kelimesini atfederdi. Takıldıkları yerler taverna, kahvehane, iskambil oynanan yerler ve tekkelerdi. Kadınların ve erkek aşıklarının bu yanına varılamaz tekkelere giriş hakları yoktu. Lakin, iki istisna vardı: her ikisi de her an rebetlerin etrafında olan poustomangas ve rebetissalar.








Rebetissa figürü ile hayat kadını karıştırılmamalıdır. Rebetissa, o zamanlarda Yunanistan’ın gördüğü en özgür kadınlardı. Erotik arzularını istediği erkekle paylaşabilir ve ayrıca lezbiyen ilişkilere de girebilirdi. Rebetissa esrar içerdi ve harika bir dansçıydı. Ayrıca, vücudunu ve itibarını nasıl koruyacağını da bilirdi.

Poustomangalar belli gruplara kabul edilen (örneğin yankesiciler), erkeksi davranışları olan pasif eşcinsellerdi. Poustomangalar polise ihbar etmezdi. Poustomangalar bıçak taşırdı. Poustomangalar hapishaneyi kontrol altında tutarlardı. Bu sebeplerden dolayı hem rebetler arasında hem de yeraltı dünyasında kabul görürlerdi.

Bazı araştırmacılar rebetiko şarkılarındaki esas fikri keşfetmeyi kendilerine iş edindiler. Oysa onların ne bir ideali nede ideolojisi vardı. Rebetler devrimci de olamazlardı. Çöküşe girdiklerinde, alçakça sağ siyasetin neferleri oldular. Rebetler, hayatlarını kendi bildikleri şekilde yaşadılar ve bu konu üzerine söylenecek tek şeyde budur. (bitti)



2 yorum:

sufi dedi ki...

Rebetiko severek dinlediğim ve içimi nedense dağlayan bir müzik türüydü.Hiç kökenini araştırmak ta aklıma gelmemişti.Rebetiko söyleyenin ağzından ve yüreğinden duman çıkıyor gibi hissediyordum.Nedenini sayende öğrendim kedicik.Ellerine sağlık.*Dilek*

gaykedi dedi ki...

@sufi o kadar dumanlanırlarsa tabi duman çıkar, hatta alev bile çıkar :p