07 Nisan 2008


Feminen Erkek
Sevgililer !Üniversiteden yakın bir arkadaşım berbat bir ses tonuyla aradığında ağlamaklı ve kızgındı. Ne olduğunu sordukça, "Bu kadarına inanamıyorum artık" diyordu sadece. Sakinleştikten sonra döküldü. "Erkek arkadaşım örgü örüyor. Düşünebiliyor musun? Örgü!" .

"Şaka yapmıştır canım, kızdırmak istemiştir" dedim. "Keşke şaka olsa. Basbayağı örüyor işte" deyince, ne ördüğünü sordum. "Annesine atkı! Zaten beni de yemek tarifi defterimi istemek için aramış" deyince kalakaldım.

Öncesi varmış meğerse. Gece yatarken gözaltlarına salatalık koymak, bir kız öğrenci yurduna yetecek cilt bakım ürününe sahip olmak gibi.
"Madem sinirleniyorsun, niye berabersin" diye sordum. Kaba ve maço diye tabir ettiği eski sevgilisinden sonra ilginç geldiğini, hatta başlarda hoşuna gittiğini ama artık çok rahatsız olduğunu anlattı.

Feminen erkekler Kısaca; hali, tavrı ve ilgi alanları itibariyle kadından rol çalan erkekler. Zaman zaman, çevresindekiler tarafından gay zannedildiği için üzülen feminen bir erkek arkadaşım, bunu annesinin yakın markajında yetişmiş olmasına bağlıyor.

"Gün çocuğuyum. Koskoca çocuktum, annem altın günlerine götürürdü. Kadın muhabbetlerine çok alışkınım" diyor. Feminen bir erkekle beraber olmaya gelince kadınlar bayılırlar! Zira "ruhu"nu anlayan ve "kodu"nu çözen bir erkekle vakit geçirmekten, kadınsal muhabbetleri yapmaktan hoşlanırlar.

Tercihi, bakımlı dış görünümlerinden etkilendikleri için özellikle feminen erkek olan kadınlar bile vardır. Ama genel kanı, feminen bir erkekle sevgili veya eş boyutuna gelmekten çekindikleridir.

Bu noktada feminen başka bir erkek arkadaşım kadınlara kızgın. "Bize bayılırlar ama sonra gidip kadın ruhundan anlamayan, 'çektiren' erkeklerle beraber olurlar. Geç anlarlar kıymetimizi, geç" diyor.

Haksız sayılmaz aslında ama kadın feminen bir erkekle beraber olması halinde hem çevrenin soru soran bakışlarından rahatsız olur, hem de beynini sürekli "Acaba içinde açığa çıkmamış bir gay mi var? Ya bir gün gay'im derse" sorusu kemirir.

Aktüel dergisinde Özsel Tortop'dan okuduğum bu yazı aman kaçmasın dedim.15 yorum:

banadair_berrin dedi ki...

hoş bir alıntı olmuş. feminen erkeklerin iyi birer dost oldugunu bılıyorum. zira zamanında en yakın arkadasım benden daha cok dıkkat ederdı tırnak ve cılt bakımına, yanında kendımı rahat hıssederdım, yumusak duygusal cok yakısıklıydı.bak seneler olmus gorusmeyelı sımdı aklıma geldı :)
ama bırlıkte oldugum erkegın örgü örmesını ıstemem acıkcası :P

gaykedi dedi ki...

@banadair feminen derken, gay erkekler mi demek istiyoruz :p

gay_yor dedi ki...

işte çoğu kişi bunu bilmiyor..gay olmak yüze göze bakım yapıp fazla kıllardan kurtulmak değildir ki..eşcinsel olmak insanın beyninde ruhunda özünde olan bir şeydir..tanrının vermiş olduğu bir benliktir..

o yüzden feminen erkeklerle beraber olan kadınların acaba erkek arkadaşım gay mi diye soru işaretleri kafalarına yapışmış bir şekilde dolaşmaları komik geliyor bana..

sonuçta eşcinselliği ne losyonlar nede tüh dökücüler belirliyor...

7.oda dedi ki...

e doğru yani..
kadınlar; hemcinsleri gibi olan erkeklerle arkadaş olurlar, sevgili değil..

MOBIUS dedi ki...

İki ucu da barındıran çok güzel cümleler var alıntınızda.
Kendimi düşündüm de,"maço" diye tabir edilen erkek modelini istemeyeceğim gibi "örgü" ören bir erkek de o kadar itici aslında. Kafalarda oluşan klişelere bağlı kalınmadan çizilen "insan" modeli olsa.Yani erkek maço olabilir ama örgü örmesi karşısında eller ağıza götürülür hayretle. Totaliter düzen kıza pembe,erkek çocuğa maviyi biçmiş ama diğer renkler ne için hoca?
Yazıdaki gibi feminen erkeğin "acaba gizli bir gay" olabilir sorusu taşıdığını düşünen bayanları da hössst diye kodumu oturdan maço erkek modeli paklasın o zaman ne diyelim :)

gaykedi dedi ki...

@gay-yor son derece maço hatta çok maço gay erkeklerde var etrafımızda bir sürü değil mi?


@7.oda bu yazıdaki örnekler çok uç tabiki, ama artık kadınlar çok maço erkeklerden kaçıyorlar galiba, akıllandılar mı ne biraz :p


@mobius cinsiyet rollerini tamamen toplumlar şekillendiriyor, anadolunun bazı yörelerinde kahvede örgü ören erkekler çok normal karşılanıyor, duymuşsundur belki, çünkü onların geleneği o :p

banadair_berrin dedi ki...

kastım yazıda da gecen femınen erkekler..gay erkekler degıldı :)
şuda bir gercek ki gay erkekler kızlardan daha ıyı dost olurlar.

gaykedi dedi ki...

gerçekten her feminen erkek gay değildir, bu erkekler ağızlarıyla kuş, pardon karı-kız tutup, götürseler bile, çoğu gay dahi onların eşcinsel olmayacağına asla inanmaz :p

Elif dedi ki...

Bunlarin hepsinin altinda basit biyolojik sebepler var. Hani yuvarlak yuz yerine koseli cene begenen kadinlar, vesaire. Onemli olan, yumurtalari dolleyecek sperm bulmak. Genleri yurutecek, cinsin ozelliklerini tasiyan spermler. O da efemine erkekte olmaz. Ya da olur da, icguduler oyle demiyor.

www.elifsavas.com/blog

gaykedi dedi ki...

@elif ah o genler yok mu, bir rahibeyi bile orospu yapabilir :p

Pembe Kundura dedi ki...

Gay-yor'a katılıyorum. zaten tüy dökücü krem kullanan, göz üstüne salatalık koyan biriyle birlikte olmak isteseydim (istemekten ziyade hissetseydim) bayanlarla beraber olurdum :) Mobius'a da katılıyorum hehe:D ne feminen nede maço (gey-maço diye birşey olmaz bence bu kişiler topluma ayak uydurabilmek ve cinsel tercihlerini yansıtmamak için bu şekilde davrınırlar.. tabi bu tezim yanlışta olabilir :P) teşekkürler Kedi bu muhteşem ötesi yazın için.

gaykedi dedi ki...

@pembe... genelde bu tip metroseksüel erkeklerin eşcinsel-biseksüel olma ihtimalleri ciddi oranda yüksek :p

Ferhanca dedi ki...

Anne baski altinda yetisen erkekler de kisilik zafiyeti oluyor ya pisirik uada asbi bagiran adam olup cikiyorlar gun cocuklari ayri ..
Yine her sey kadinlara dayaniyor kadinlar nasil isterse cocuklar oyle yetistiyor.

gaykedi dedi ki...

@ferhanca anne baskısı kadar baba baskısıda tehlikeli, herşeyin bir dengesi olması gerek, anne genelde evde ve çocukla daha çok ilgilendiği için en çok sorumluluk ona düşüyor galiba ama :p

Sazji dedi ki...

Adam aşırı maço mu, bütün hareketleriyle "erkeklerden daha erkek" olmaya çalışıyor mu? Büyük ihtimalle birşeyi inkar etmeye çalışıyor bence.

Örgü ören erkekler? Kızın derdi ne? Yani erkekler elleriyle kullanışlı birşey yapmaya, sadece tespih oynamayı mı tercih etsinler? Zaten Anadolu'nun bazı yerlerinde erkeklerin örgü örmesi gayet normal birşeydir, niye örmeyelim ki?