10 Mart 2008


Makber !


Dün ev de, tamamen şans eseri, Tapu Belgesi benzeri bir kağıt geçti elime. Dikkatli bakınca bunun, babam tarafından yeni satın alınmış, 2 kişilik mezar yeri olduğunu gördüm ve birden içimi tarif edilmesi zor, hüzünlü duygular kapladığını hissettim.

Tanrım! nedir bu yaa şimdi? Babam daha 65 yaşında sadece, annem ise yeni 60 oldu, böyle bir şeye ne gerek var şimdi, nerden çıktı bu? Bir insan böyle bir şey yapmaya neden gerek duyar ki?21 yorum:

PaNDoRa dedi ki...

O belgeyi görmenin senin için ne kadar kötü olduğunu tahmin edebiliyorum ama şu varki, insanları yaşları ilerleyince bir korku kaplar ve bu kaçınılmaz gerçeği yaşadıkları zaman kimseye yük olmadan çekip gitmek isterler. Tanrı onları başından eksik etmesin, uzuuuunnn uzuuunnn ömür versin inşallah. Annem bana bir mikter para vermişti ve demiştiki zamanın nasıl gelişeceği belli olmaz ben kimseyi sıkıntıya sokmak istemiyorum ( şuan bunları nasıl yazdığıma anlam veremiyorum içim ürperdi hatırlayınca ) bende karşı çıktım tabi, düşünmek bile istemiyorum neden bunları aklına getiriyorsun vs vs. ama bu onun en büyük arzusuydu kendi parası ile son yolculuğuna uğurlanması ve öyle de oldu 6 ay sonra malesef :( 15 ay oldu annem babama kavuşalı babam ise 18.5 yıl önce çoktan çekip gitmişti :( Çok büyük aşkları vardı ve halen orada devam ettiğini düşünerek tebessüm etmeye çalışıyorum... Bunları neden yazdım bilemiyorum silebilirsin istersen.

ZAMANDAN SIZAN...KIYMET dedi ki...

onlar öyle bir terbiyeyle büyümüşler ve öylesine ahlaklı ve onurlularki değil yaşarken öldüğünde bile coluk çocuğa kendilerini yordurmamak için hertürlü tedbirlerini alıyorlar.. Babaannem hatırlarım annemlere sor(a)madım (ama sanırım onlarınkide hazırdır)kefenini hazır etmişti büyük bir mağrurla..
Bizlere çok ağır gelsede kedi aslında her hareketleri ile bizlere müthiş hayat ilkeleri veriyorlar..böyle insanların çocukları olmaktan gurur duyuyorum..

gaykedi dedi ki...

@pandora neden sileyim yaa deli misin ya da deli miyim :p başın sağolsun diyeyim ve duygusal yorumun için teşekkür edeyim, etkilenmemek mümkün değil yazdıklarından, halen çok taze yaraların sanki...nur içinde yatsınlar....


@kıymet eskiler de olan kefen bezi almak ve kefen parası adında cenaze parası biriktirmek adetini bende duymuştum, büyük bir cesaret ve kabülleniş yaptıkları ben sadece kendi cenazem sonrası dostlarıma verilecek parti-kokteylimi planlamak isterim, eğer yapabilirsem :p

sufi dedi ki...

Sevgili kedi:
İnanıyorum ki o güzel insanlar annen ve baban senin üzülmeni hiç istemezler.Hamid'in Makber'indeki o sözü yazmadan edemeyeceğim
"Bu acz bir feryat koparır,yahut pek karanlık bir şey söyler;yahut hiç bir şey söyleyemez de kalemini ayağının altına alıp ezer"
"Can bağışlayan azrail"

sufi dedi ki...

http://sufi-saja.blogspot.com/
Sevgili kedi bizim blogumuzdaki Dilekten mektupların 14. sünü okursan sevinirim.Çünkü o gün"can bağışlayan Azrail" olmaya karar verdiğim gün .Belki sana bir mutluluk ışığı olur o yazı. Sevgiyle, mutlulukla dol.

gaykedi dedi ki...

@sufi tesekkürler, tasavvuf kokan o yazı size ait sanırım :p

gay_yor dedi ki...

tanrım anne ve babana uzun ömürler versin sevgili kedi..onlar hayatın boyunca hep senin yanında olsunlar..ve o belgede sadece belgeliğiyle kalsın..mutlu ol her zaman..

Adsız dedi ki...

Hoca Nasredddin nerede bir cenaze görse önce bir fatiha okur sonra hafif bir"Yuh!"çekermiş.Bir çokları hocanın bu hareketini anlamaz hoş karşılamazmış.Günün birinde Akşehir ahalisi onun tabutu peşinde gözyaşı dökerken,kendisine içerleyenlerden biri yolun kenarında bekliyormuş.
O da önce bir fatiha okumuş sonra"Yuh!Sana da hoca yuh!"demiş.fakat o daha sözünü bitirmeden, tabutun kapağı kalkarak Nasrettin Hocanın başı görünmüş,Kendisini yuhalarla selametleyen adama:"Ya"demiş."Eğer ben öldümse elbette bana da YUH!
Sevenler ve sevilenler ölmez
kedicik.Dilek.http://sufi-saja.blogspot.com/

gaykedi dedi ki...

@gay-yor üff keşke öyle olsa, ama bu doğaya aykırı, belki tanrı süpriz yapıp o belgeyle beni gömer, tabi orası da ayrı :p


@sufi yuhh diyelim hocamıza ve giden herkese :p

gay_yor dedi ki...

tanrı öyle kötü süprizleri bir köşede unutsun..herkes istediği kadar yaşasın ya..

celerone dedi ki...

Daha çok gençler, içini serin tut sevgili Gaykedi.

Bir de tabi bu hareket ne kadar onurlu insanlar olduklarının da kanıtı.

Selamlar,

Aylin Yaprak dedi ki...

Anne ve babalar hep ölümsüz gelir çocuklarına tıpkı onlarında bizi ölümsüz gördükleri gibi..Kötü hissetmişsindir tabii ki ama sonrasında buna normal baktığına eminim ya da en azından bakmalısın diyeyim.Allah anne ve babana uzun ömürler versin

Adsız dedi ki...

Ölüm, yokluk değil, hiçlik değil, sadece ve sadece bir terhis teskeresi, bir mekan değişimi, sevdiklerine kavuşma mekanına gidiş, ebedi hayata yolculuk diye düşünüldüğünde kabullenilmesi daha kolay olacaktır. Ölüm, yaş, makam, mevki, kadın, erkek, gay, eşcinsel vs demeden herkesin kapısını bir gün çalacak gerçeği ile yaşamak dehşete kapılmayı biraz daha azaltabilir. Gidilecek yerde karşılaşılacaklardan yüzleşeceklerimizden yada dünyada yaşantımızdan emin olduğumuz sürece korkmaya ürkmeye endişeye kapılmamak gerekmez mi. Umarım doğrularınız ebedi saadeti kazanmanıza yardımcı olur!

Goddess Artemis dedi ki...

İç acıtıcı konular bunlar. Haklarında ne konuşmak ne de yazmak isterim...

Belki bana "katı" diyebilirsin ama aile içinde çok erken bir ölümü görünce, sıralı ölümlere o kadar üzülemezmişim gibi hissediyorum. Ah tabii, bir de hemen askerlik sonrası ölen ve hiç tanıyamadığım amcam; biri 1976'da biri 1984'te ölen dalyan gibi gencecik iki dayım var.

Kendi ölümümle ilgili olarak vasiyetim, kematoryumda yakılmak ve küllerimin Kaş ya da Kalkan'dan [Gümüşlük de olur] Akdeniz'e savrulmasıdır. Bunu söyleme nedenim de, kan ağabeylerim olarak NaKHaR'ı ve seni bilgilendirmektir.

gaykedi dedi ki...

@gay-yor kocaman, ağız dolusu, yürek dolusu bir amin :p


@celerone üff, gene de bu onurlu hareketin pek hoşuma gittiğini söyleyemeyeceğim :p


@aylin çocuk dünyamızın ölümsüz tanrıları sanki onlar değil mi?


@isimsiz umarım...tanrı hepimize yardım etsin....


@goddess sıralı ölümde olsa, ölüm soğuk be tanrıçam, 90 yaşında babaannem öleli 5 sene oldu halen çok zorlanıyorum be birtanem, her aklıma düştüğünde boğazıma bir yumruk düğümleniyor sanki....

Goddess Artemis dedi ki...

Ölüm bizim şu anki, yani yaşayan, canlı varlık algımıza göre soğuk. Oraya henüz gitmedik ki -Tanrı tüm sevdiklerimize gecinden versin!-, nasıl olduğunu bilemeyiz.

Bak ne diyor Yahya Kemal Beyatlı, Rindlerin Ölümü'nde;

Hafız'ın kabri olan bahçede bir gül varmış,
Yeniden her gün açarmış kanayan rengiyle.
Gece bülbül ağaran vakte kadar ağlarmış,
Eski şiraz'ı hayal ettiren ahengiyle.

Ölüm asude bahar ülkesidir bir rinde,
Gönlü her yerde buhurdan gibi yıllarca tüter.
Ve serin selviler altında yatan kabrinde,
Her seher bir gül açar, her gece bir bülbül öter.


Ölüm'e dair bir başka "sevdiğim" söz ise rahmetli üstad Haldun Taner'e aittir:

"Ölürse ten ölür, canlar ölesi değil"

Sevdiklerini kalbiyle ya da aklıyla değil, ruhuyla seven Mevlânâ gibilere ölüm var mı?

Elif dedi ki...

Sen hic uzulme. Bunlari konusmak zor ama bak benim vasiyetim coktan yazili. Kime ne gidecek, Brian'a da birsey olursa Anatol'a kim bakacak. Olunce vucudumu ne yapsinlar, hepsi yazili. Illa olum dusunmek sart degil boyle seyleri hazirlamak icin. Sevdiklerini dusunmek de var.

Benim annemle babamin da mallari icin ne istediklerini biliyorum. Bunlari biz coktan konustuk. Olum, konusmakla yayilan bir hastalik degil ki! :o)

www.elifsavas.com/blog

gaykedi dedi ki...

@goddess Ölüm asude bahar ülkesidir, umarım sevdiklerimizle görüşmek üzre :p


@elif aslında olması gereken o, ama akıl bazen yüreğe söz dinletmekte zorlanıyor :p

Aylin Yaprak dedi ki...

Kesinlikle öyle Kedicim

kişisel depresyon anları dedi ki...

7 yaşımdan itibaren babamdan başlayarak seri ölümleri tadmış ben ki bunların içersinde küçücük yeğenizin kollarınızın arasında can vermişse pekte ölüm vurucu olmuyor benim için ama şu bir gerçek ki cenaze ve başsağlığına bile gitmiyorum umarım gitmek zorunda kalmam da.
benim de yerim hazır adıma konumlanmış bir mezar var allah herkese gecinden varsin ama ortada kalmaktansa, çürüsen de nerde olduğun beli olmamasından hatırlanmamandan iyidir.

gaykedi dedi ki...

@kişisel d.a yeğeninin kollarının arasında ölümü çok üzücü, hay allah, kaza mı geçirdi, tedavisi imkansız bir hastalığı mı vardı küçük meleğin :(