11 Mart 2008


Biri Bana
Anlatsın !Gençlerin çoğunun ayağında, yaklaşık 100 Ytl civarı satılan, altı lastik, üstü kumaş Converse'ler görüyorum. Uzakdoğu'da en fazla 10-15 Ytl maliyetle üretildiğini düşündüğüm, bu basit ayakkabılara verilen bu paranın büyük kısmı nereye, kimlerin cebine gidiyor, bir bilen var mı arkadaşlar? Nasıl sorumsuz, düşüncesiz, değer bilmeyen bir nesil geliyor, farkında mısınız Allah aşkına?28 yorum:

Okan Yüksel dedi ki...

Çok yerinde, güzel bir saptama. Bugün ben de aynı konuyu blogumda işlemeyi düşünüyorum..

Adsız dedi ki...

sadece converse ler mi ?
bugun satın aldıgımız - kullandıgımız bir cok urun uzakdogu da (cin mesela) yapılıyor.
hatta turkiye de de bu sekilde calısan bircok dunya markası var.
ucuz isgücü var ne de olsa.
bu durum artık hizmet sektoru icin gecerli.ozellikle call center seklinde calısmak.hindistan ozellikle bu konuda en bilinen ornek.

ama sonucta ucuz isgücü-sömürü vs.vs var.
bi de bu duruma katlanan -katlanmak zorunda olan bu sartlara bile muhtac olan insalar var. ac olan - issiz olan.
bu durumu tamamen "tukaka" olarak degerlendirmek ???

oooo söyleyecek coksey var.

mine

gay_yor dedi ki...

artık birileri çıksın ve bu marka sevdasına bir dur desin..bu boşa bi sesleniş biliyorum..çünkü satan memnun alan memnun..bi de tanrım umarım yaşıtlarımında bu konuda aklını başına getirir..çünkü bir serveti üzerlerine giyip, dolaplarını dolduruyorlar ..

Goddess Artemis dedi ki...

Yeni gelen nesil korkuç! İsmi bende saklı bir arkadaşımın çocuğu Fethullah Gülen'in Doğa Koleji'ne gidiyor. 100 YTL ne ki, 700 YTL'lik bilmemne marka çizme giyiyormuş arkadaşları. Ve bunlar daha ilköğretim öğrencileri.

Şiddete karşı olduğumu, alışveriş ve tüketim toplumundan tiksindiğimi defalarca yazdım bloğumda. Yalnız bazen böyle şeyler duyduğumda ya da okuduğumda, "budaklı meşe odunuyla karakter kazandırma sanatı"na gönül vermek geliyor içimden!

Elif dedi ki...

Ben biliyorum. Internet uzerinden sahte ayakkabi satan bir baba ogul taniyorum. Ustelik baba avukat. Neyse, sinirlerim ayaklaniyor bahsedince. ;oI

Ah, benim genc kiz iken kirmizi konverslerim vardi. Babam Almanya'dan getirmisti. Kimseciklerde yoktu benden baska! :oP Hatta babam getirince, bunlar da moda miymis diye sasirmistim, sonra moda Turkiye'ye de geldi.

Bence o nesil hep var. Sadece biz o yasi terkedince gozumuze batiyor. Eski toprak insanlar da bizden sikayetciydi. Ama onlarin da imkanlari olsa, bizler gibi davranirlardi.

Parayi kendi kazanmayan gencligin hastaligi bu. Adetler degismedikce, bu da degismez.

www.elifsavas.com/blog

kişisel depresyon anları dedi ki...

Converse canım neden oyle diyorsun, başta karizman oluyor... kimin cebine ne nasıl gitmiş önemli mi? önemli olan prim...
gay kedi yoksa senin converse'in yok mu, kıskanıyor musun yoksa :)

inte dedi ki...

Ben sorumsuz, düşüncesiz neslin belki birkaç dönem öncesini temsil ediyorum sanırım Gaykedi..Maliyeti belki söylediğin kadardır ama verdiği rahatlığı da düşününce boşa para vermemişim gibi hissediyorum..Hastanede falan koştururken iyi oluyor be Gaykedi..Hadi be kedi be bu kadar acımasız olma:)

khaoskhronos dedi ki...

yakın zamanda edinmeyi düşündüğüm, lisedeyken -ve hala da- giyenleri ikiye ayırdığım bir marka.converse bir dönemi temsil eder..converse sokakları temsil eder(di)..oysa 90'lardan beridir eskinin küçük burjuvası, şimdinin tikky'si bu ikonu da katletti.moda denen canavar nesilleri yavaş yavaş midesine indiriyor..
yine ve her şeye rağmen yaşasın converse, yaşasın çiçek çocuklar!! =))

gaykedi dedi ki...

@okan iyi yaparsın, artık çok göze batmaya başladı bu konu değil mi?


@mine birileri deveyi havuduyla yutuyor, o bahsettiğin işçilere belki bir ayakkabıdan birkaç sent anca düşüyordur :(


@gay-yor öyle ürün vardır gerçekten pahalı olmayı hakeder, sonuçta burada ortada bir soygun var!


@goddess doğa kolejide mi fetoş'unmuş, bende istiyorum bir tane kızılcık sopası!


@elif senin zamanında eminim olan birkaç spor ayakkabı alternatifinden birisiydi ve nispeten ucuzdu, şimdi resmen keriz silkeliyorlar canım ya!


@kişisel d.a benim yok, tüh tüh tüh ne yapıcam şimdi ben, gitti karizma :))


@inte eğer almaya kalksam aynısını ya da çok benzerini 3'te hatta 4'te bir fiyatına başka bir kaliteli ayakkkabı markasında bulacağıma eminim, benim takıntım illa ki converse marka diyenleredir :)

Adsız dedi ki...

Bu bizim ülkemizde çok abartılıyor yani marka olayı. Kıçında giyecek donu, cebinde beş parası olmayanların hatta açlıktan nefesi kokanların bile elinde inanılmaz pahada cep telefonları var. Fakirlikten şikayet eder yardım bekler keyfine içtiği sigaranın haddi hesabı yok, ev derme çatma barakadır tavanı akar fakat başköşede en afillisinden tv vardır. Yüzlerce örnek verebilirim. Sizce bu çelişkinin nedeni nedir. Bu konuyu dile getirmen çok iyi olmuş, herkes kendinden başlamak üzere bir muhasebe yapsa çok iyi olur bence.
Zeynep

Adsız dedi ki...

converse sadece takıntı haline gelen onlarca yüzlerce isimden (marka) biri ... herkesin çarşına göre pazar durumu yani....
aylak bakkal kendini tartar parayı bol bulanda sağa sola saçar ve bu durumdan en karlı çıkanlarda tüketim platformunun yayılmasını sağlayanlar....

gaykedi dedi ki...

@zeynep ah cep telefonu meseleside ayrı bir rezil konu, elindeki milyarlık telefonla sms çekemeyenler bile gördüm yahu :p


@digin-onel haklısın çok var böyle markalar, ama converse çok gözüme battı nedense, yaygın oluşu ve olsı maliyeti çok sinirime dokunmuş olmalı :p

F. Kerim dedi ki...

@goddess artemis
Günümüz şartlarında ekonomiler, tüketim olmadan yaşayamaz. Tüketim durduğu zaman üretim de durur, işsizlik vb başgösterir. Çok ciddi sosyal problemleri beraberinde getirir.
Asya da 15 ytl ye üretilip burada 100 e satılmasına gelince. Hayırsever bir müteşebbis çıkıp 15 ytl ye ürettirip Türkiye ye getirip 17 ytl ye satıncaya kadar 100 ytl vermeye devam.
Birisinin aklına iş fikri gelmiş. Rahatını bozup uzak diyarlarda üretici aramış, bulup yaptırmış ürünü. Sonra bu ürünün reklamını, pazarlamasını, nakliyesini, depolamasını, dağıtımını yapmış. Butün bu zahmetleri için de bir fiyat biçmiş. Bu fiyata itirazımız varsa ve aramızdan da bir ticari deha çıkarsa ''ben bunu 50 ytl ye alıcıya getiririm'' diyen, minnettar oluruz.
İşgücü olarak çocukların sömürülmesi konusu ise evrensel olarak çok geyiği yapılan bir konu. Hiç düşündünüz mü, bu çocuklar fabrikalarda çalışıp üretim yapmasalar onun yerine okula mı gidecekler? Hayır, aksine uyuşturucu fuhuş ve hırsızlığa yönelme ihtimalleri daha fazla. Artık doğruluğu ve yanlışlığı sorgulanması tabu olan bir konuya dönüşmüş bir konu olarak görüyorum çocuk işçiler konusunu...
Tabii şu noktaya katılıyorum... Güzel ve özenli giyinmek, herkesin üzerinde ne var onu takip edip buna göre giyinmek değil. Maalesef bu tarz markalarda çok sık gördüğümüz bir kullanım şekli...

gaykedi dedi ki...

@fenasi bey tüket tüket nereye kadar, doğa bitiyor artık yahu, tanrı sonumuzu iyi etsin. bu arada birileri bu milleti iyi kerizliyor, amerika da aynı converse ayakkabı 30-40 dolar yani bizden %50 daha ucuz :p

Ergin dedi ki...

bu yazın aklıma The Corporation film/belgeselini getirdi. (http://www.imdb.com/title/tt0379225/)

Bi şirket der ki: aldığınız her ayakkabı ile bilmem nerdeki birilerine yardmda bulunuyorsunuz. Sizin adınıza biz bunu yapıyoruz.
o ayakkabıyı 13-25 yaş arası insanlar alırlar. bilmem ne şirketi sonra gider 3. dünya ülkesinin birinde üretim yapar. işçiler satın alanlarla aynı yaştadırlar. Aldıkları ücret ancak o gün karınlarını doyurmaya yeter.

2008/kafabidünya/ergin

gaykedi dedi ki...

@ergin birileri bizi feci kerizliyor, çok uyanık olmak lazım çook :p

venq dedi ki...

converse laf ettiğinizi aman "genç siviller"imiz duymasın vallahi duman ederler burayı, milletin bir tarafına sürmeyeceği bu boktan ayakkabıyı birde kendilerine logo yapıpta genç insanların tarihsel kopuşunun bir metaforu yaptılar, yuh diyorum başka bir şey demiyorum.

(not: utanarak söylüyorum bende bahsettiğiniz model değil ama converse'in spor bir versiyonunu giyiyorum.)

gaykedi dedi ki...

@venq normal spor versiyonları 80-100 ytl gerçekten eder herhalde ama üstü kumaş olanlarda kesin bir haydama var :p

CEREN GULER dedi ki...

2 yıl önce(ben o işin içindeyken) converse tarzı bir çift ayakkabının maliyeti 3.5 euro'ydu. Şimdi de değiştiğini sanmam. 6ytl üretim 100 ytl satış. Tekstilin her dalında olay bu zaten. Peki ya yabancı iç çamaşırı çılgınlıkları? 1 yıl boyunca d&g ve Vic.Sec. in türkiye üretiminde çalıştım- 1euro'ya üretilen çamaşırın 45euro'ya kapiş kapış alınmasına ne demeli. Çok yanlış bir yolda ilerliyor, markacı, para düşkünü, tüketim delisi bir genç toplum yetiştiriyoruz.

gaykedi dedi ki...

@ceren kapitalizm işte böyle azgınlaşıyor, kuduruyor değil mi :(

volkanalabaz dedi ki...

Ben Türkiye’de yaşayan herkes adına üzülüyorum. Sadece bu konuda değil her konuda sonuna kadar kazık bir yerlere giriyor. İnanılır gibi değil. Bu ayakkabıların en kralı Almanya’da şuan 20 Euro gözde alışveriş merkezlerinde yani 40 YTL bile değil. Bu tüketim çılgınlığını siz birde gelin burada görün. Aslına bakarsan ben en kısa sürede geri dönmenin planlarını yapıyorum. Eğer okula giden bir çocuğun ayakkabısı Nike veya Adidas değilse giydiği bir kot pantolon en az 100 ila 250 Euro arası değilse burada arkadaş bulması imkânsız. Bir yere gidince ilk olarak giydiğiniz kıyafetin parasına göre adam yerine koyuluyorsunuz.

İyi bakın bütün Amerika’da yaşayan şarkıcılar dâhil ilk olarak tanıtıma Almanya’ya geliyorlar. Burada korsan yok herkes para verip alıyor bir albüm olmuş yerine göre 40-50 Euro. Adamlar parayı burada kırıyor. Bakın bütün Türklere adamların çoğu tekstil ile uğraşıyorlar neden keriz bir gençlik varda ondan. Ama bazı yönlerde gerçekten laf edemem her şey Türkiye’den 10 misli daha ucuza satılıyor. Bu durum düzelmeyecek. Düzelmez. Benim bir arkadaşım var Antalya’da yedi yıldızlı bir otelde giyim mağazası işletiyor. Adam İtalya’dan 30 dolara aldığı kotları kendi yerinde 300 dolardan veriyor. Az küfretmiyorum ona. Pazara gidiyor şal alıyor gelip 10 YTL değerinde ki şalı 50 YTL satıyor. Neden toplum olarak hangi konuda bilinçliyiz Allah aşkına daha yeni başladı bizim gençlik buralarda ki gibi olunca ne yapacağız çok merak ediyorum.

gaykedi dedi ki...

@volkan galiba dünya her ülkede kendini kapitalizme meze yapanlarla, daha duyarlı insanlar arasında ikiye bölünüyor, tanrı sonumuzu hayretsin, ama almanya'dan öte araplar-türkler gibi tam sanayileşememiş, ciddi eğitim sorunları olan toplumların bu sonradan görme halleri daha bir rezil, zavallıca oluyor çok göze batıyor sanki, üzüntümü tarif edemem bu konularda :(

gaykedi dedi ki...

@volkan eklemeyi unutmuşum türklerde ve araplarda zengin-fakir uçurumununun çok derin olması da bu tüketim, şatafat garabetini daha da iğrençleştiriyor galiba.

Meral Alabaz dedi ki...

Şimdiki nesildeki bu marka ve gösteriş merakını bende anlayamıyorum. Bence bu birazda ailelerden kaynaklanıyor. Benim oğlumun tabii ki bir şey alırken tercih hakkı var ama onu kapitalizmin kurbanı olmadan yetiştirecek ve yönlendirecek olan bizleriz. Benim trilyonlarım da olsa çocuklarımın fuzuli harcamalar yapmasına izin vermem; veremem.

•°o İbrahim ve Ecem o°• dedi ki...

Sana katilmamak imkansiz be kedim, ustelik avrupada converse giyenlerin cogu 16-25 yas arasi ozgurluk, laiklik, felan filan diye naralar attan ki$ilikler... Tam riyakâr, sag gosterip sol sallayan bir nesil yetisiyor... Materialism hat safada, zeki gorunmek icinde hepsinin bir misyonu hepsinin savunduklari 'e$itlik' adi altinda dusuncelelri var... Arkadaslarin biraktigi yorumlari okurken aklima tam bir kli$e geldi - 'converse ve bas ortusu' nasil bir celiskidir? Hayrünisa Gül'ün süper seksi Christian Louboutin ayakkabisi giymesi gibi - neyse buda konuyu saptirdi ama canimi acitiyor bunlar...

Bu arada klasik bir Converse Turkiyede 100ytl'ye satilirken ingilterede £20 (40ytl) civarinda satiliyor... buda toplumumuzun baska yonlerini gosteriyor...

gaykedi dedi ki...

@meral ailelerere çok görev duşüyor "buna izin veremem" demen o kadar güzel bir tanımlama olmuşki...


@o... kapitalizm dindar falan demiyor, herkesi ağına düşürüyor değil mi, onlarda daha da bir itici duruyor sanki materyalizm değil mi...

ANAHTAR dedi ki...

Sokakta herkesin ayağında bi converse`dir gidiyor özellikle de üniversitede converse`i olmayan yok gibi bişey.

Herkes orjinal converse`lerin fiyatının mala göre çoook pahalı olduğunu bildiğinden ayağında converse gördüklerimizin çoğu aslında 40-50 ytl`lik çakma converse`ler giyiyorlar. Yani aslında durum o kadar da kötü değil :P

gaykedi dedi ki...

@anahtar o gördüklerimin yarısı orjinalse bile gene yazık, çok kişiyi halen feci öpüyorlar demekki :p