10 Şubat 2008Teset-Tür !


Petra Berger'den "şu güzel şarkıyı" dinlerken gözlerimizi kapatalım ve düşünelim;

Olimpiyatları gözünüzün önüne getirin, tesettürlü bir kadın hangi dallarında yarışabilir olimpiyatların? jimnastik, koşu, atlama, yüzme v.s yapabilir mi? Sanat dallarını düşünelim, tiyatro, bale, dans, sinema hangisine uygun bu kıyafet sizce?


Eğer parçayı beğenirseniz indir butonundan mp3 olarak indirebilirsiniz. Parçayı bana gönderen sevgili Bisgen'e çok çok teşekkür.27 yorum:

ANAHTAR dedi ki...

başı kapalı(bu resimde iran modeli) kadın parmaklıklar ardında!neden acaba başörtülü kadın mahkum gibi gösteriliyor heryerde.bu tür resimleri gördüğümde hep kendime sormuşumdur.neden insanlar kadınların inançlarına saygı duymak yerine inançlara saldırmayı seçerler diye.unutmamak gerekir ki başı kapalı bir kadın eğer ki bişeylerden yoksun kalıyorsa sorun inancında değil,bunu bu hale getiren insanlarda.başı kapalı ve dalında başarılı binlerce kadın var dünyada.

başını kapatanları gericikle suçlayanlar, konu demokrasinin temel ilkelerinden biri olan inanç özgürlüğü olunca bunu kolayca çiğneyerek sözde laikliğin koruyuculuğu yapayim derken, laikliği ve demokrasiyi alttan bombalıyorlar ve komik duruma düşüyorlar.

ayrıca olimpiyat sporları içinde de yüzmede tereddütüm olsa da hepsini yapabilirler. uygun malzemelerle yapılabilecek ürünler fiziksel bi sorun çıkarmayabilir.
bir de tiyatro ve sinemada ne gibi sorun çıkar acaba merak ediyorum.el kadar bi bez parçası insan becerisinin, yeteneğinin önüne geçemez ki.mesela iran sineması dünyada bizden daha söz sahibi ve daha başarılı.bizim bu gibi konuları bırakıp, batıda olduğu gibi insanların kılık kıyafetiyle ilgilenmeyi bırakıp yaptıkları işlere bakmamız gerek. (demagoji yapıp burdan iranlaşmak istediğimi düşünen olursa gülünç duruma düşer.söylemek istediğim başörtülü kadınlar da halihazırda sinemada ve tiyatroda başarılı olabiliyorlar.)

üff amma da uzun yazdım. =)

gaykedi dedi ki...

@anahtar inançlara saldırı değil ki bu, eleştiri ve hakareti ayıralım lütfen, ben türbanlılara karafatma dersem bu hakarettir ama saç telinin görünmesinin bile günah olduğunu düşünen bir kadın nasıl spor ve sanat yapacak gerçekten diye soru sorarsam bu hakarete girmez...

yüzme hariç yapabilir diyorsun ama çoğunu yapamaz, vücut hatlarının belli olmaması gerek, ha islam olimpiyatları diye birşey düzenliyor şeriat ülkeleri kendi aralarında bak orada faaliyet gösterebilirler helal sporlarda o da bazı kısıtlamalarla tabi...

tiyatroda türbanlı kadın Shakespeare dönemindeki bir kadını nasıl canlandırcak türbanla merak ettim, ha birde ya dans ya bale?? iran sinemasına gelince adamlar sınırlamalar ve sansür yüzünden sembolizm patlamasıyla dikkat çektiler dünya da yahu :)

muk dedi ki...

Testtürün kendinden başka hiçbir alanı isteyeceğini sanmıyorum.Hiçbir özgürlüğü de kabul edeceğine hiç inancım yok.işte bir sürü müslüman ülke,hangisinde özzzz ,hakiki özgürlük var.Kendilerine dönük olimpiyatta yaratabiliriler.Bu saydığınız olimpiyat dalları zaten ahlaksızlıklığın daniskası olarak gösterilebilir,bir dönem nerenin içine,kim tükürme gereği duymuştu bilmem.
Olimpiyat dalları olarak:Kendi gibi düşünmeyeni kısa zamanda yakma,dışarı çıkıp kurtulanı çok güzel dövme,heykelleri yıkma,yine tükürme ve kendileri gibi pislikler sürme(Bunlar olmadı sanın hala) ,kadınları kapatıp sonra da ulan hala beni tahrik(bu tahrik pompayla mı çalışıyor acaba) ediyorsunuz değip eve kapatma dallarında yarışabilirler.Laiklerin histerik görüntüsüne bile bunlar dayanamazken kendilerinin yakma,satırla yaralama,taşla öldürme,domuzbağıyla diğer tarafa gönderme vakalarından neden korkuyoruz ben de anlamıyorum. İran sineması aklıma kurcaladı,bu adını duyuran iran sineması mollaların(ya da molla taraftarlarının çektiği filmeler değil) çektiği sinemalar değil mollaların normal insanlara çektirdiklerine dönük sinemalar başarılı olmuştur,haberiniz olsun diye söyledim.
kadınlar neresini kapatırsa kapatsın artık önemli değil.Softalar üzerimizde tepinse de önemli değil. Bunlar başlarını kapatınca ne olacak yani biz 3.dünya ülkesi olma durumundan kurtulacak mıyız sanki.İranlılar bize gelip başlarını acıyordu biz hangi ülkeye gidip de başımızı açarız artık onu düşünmem gerek.Popoyu baş yapıp sıkı sıkı örttürdüler ya,ne denilse boş.Ellerinize sağlık...Ne erdem ama,ne ahlak.Kapatın ulan başınızı.Tahrikçiler.İnancım gereği kafayı örttüm denir inancım gereği dürüst ve erdemli olmam gerekir denmez niyeyse değil mi?

Alp&Ege'nin annesi dedi ki...

Anahtar, cok haklisin bez parcasi hic engel degil, sanati ve sporu yapmaya. Ben burada Iranli kadin yönetmenlerin filmlerini gördum, yamac parasutu yapan kizlari carsaflariyla, hatta gizli tiyatro gruplari bodrum katlarinda,cunku cok Iranli olunca bunlarin yasam kosullari Isvec'e cok sIk belgesellerle tasiniyor...ama hepsi de zorunlu oldugu icin o giysilerin icindeydi, hem kapanirim hem de sanatimi sporumu yaparim diye bir iddiaya hic rastlamadim... Filmin tekinde bisiklete binmeyi kadinlara yasaklayan, buna baskaldiran kadinlar konu ediliyordu... mollalar vucutlarini kapatmis ama ruhlarini kapatamamisti, herseferinde verilen mesaj buydu.

muk dedi ki...

bu şarkının ezgisini iki Dünya albümünde dinlemiştim ilk kez.pavane,adını hiç unutmadım.fakat sizin verdiğiniz linkten indiremedim.

ANAHTAR dedi ki...

benim hakaretten kastım başörtülü kadının parmaklıklar arkasında gösteren resimdi.sanki inançları başörtülü kadınları mahkum edip,çoğu şeyden alıyorkoyuyormuşçasına...

tiyatro dalında başarılı olmak demek illa belirli dönemin ya da belirli yazarların oyunlarında oynamakla olmaz ki.isteyen oynar, o tercih meselesi.önemli olan kişisel yetenektir.

ayrıca sansürlerle dikkat çektiğini söylediğin iran sinemasından bi yönetmen majid majidi 2002'de oscar a aday bile gösterildi.bizim böyle bi başarımız yok maalesef.

yani demem o ki inançlar insanın önünde engel değil aksine kaynağı doğru yerden alındığında insanı ahlaki yönden de geliştirip önünde birçok kapının açılmasına da vesile olur.

konu, günümüzün en büyük sorunlarından biri olan özgürlük olduğunda senin bi gay olarak çoğu insandan daha liberal olmanı beklerdim.

gittim =)

gaykedi dedi ki...

@muk haklısın kesinlikle türban bir zihniyeti temsil ediyor ve istisnalar kaideyi bozmuyor, bu arada o sitede geçici bir arıza vardı zannediyorum ben denedim bilgs. mp3 indiriliyor :)


@alp & ege a. himm ilginç ama bahsettiğiniz şey zor şartlar altında bir tür protesto yoksa yapılacak şey değil yani :)


@anahtar ama kadının saç teli günahtır diyen bu zihniyet sadece spor ve sanat değil her alanda kadını pek çok şeyden mahrum etmiyor mu sanki? gay olarak türbanın arkasındaki gerçekleri görecek kadar zekiyim, dinci basın en eşcinsel düşmanı basın bu ülkede ve türban için insan hakları diyenler konu gay-lezbiyen hakları olunca binbir dereden su getiriyorlar, lut kavminden giriyor aile kavramından çıkıyorlar :(

Goddess Artemis dedi ki...

Hâlâ mim'ime yanıt vermediğini unutmuş/atlamış değilim! :-p

gaykedi dedi ki...

@goddess tam bir cadısın :)

ANAHTAR dedi ki...

türbanın arkasında ne gibi bi gerçek var ki [:o] insanların inançlarını özgürce yaşamalarından başka.

inançları sömürüp çıkar elde edenler vs. dışında başörtüsünü sadece inancının geregi icin takmak isteyen binlerce insan var.
en azından bu insanların mağduriyetinin önüne geçmek için bile bu başörtüsü sorunu halledilmeli.

her konuda bilmeden, araştırmadan her türlü şeyini kültürümüze soktuğumuz ingilterede, amerikada hintli sihlerin türbanı ve yahudi erkeklerinin dini semboli kippa takmalarına işyerlerinde dahi izin veriliyorken,bizde hala böyle bi yasağın sürmesi uluslararası arenada(ne cümle be)bize puan kaybettirmekten başka hiç birşey getirmez kanaatindeyim.

belki benim ömrüm yetmez ama türkiye hayalimdeki ülke haline yavaş yavaş geliyor;laik bi devlet(insan değil devlet), isteyenin istediği dini seçip istediği gibi yaşabildiği, düşünce özgürlüğünün olduğu,insanların birbirlerinin yaşayış tarzına karışmadığı vs. muhteşem ülke.(çok hayal kuruyorum galiba)

bir de şu 301'i kaldırırlarsa tam süper olucak =)

Adsız dedi ki...

Ah Gay Kedi,

Dusunmek lazim, gay olanlar baba olabilir mi o sekilde yasayip evlilik yapmadikca. Ayrica gay olanlarin, kadinlarin evlenebilecegi erkek sayisini azalttilari da soylenebilir.

Bakin insan isteyince her seyi her sekilde elestirebiliyormus. Size mi kaldi ortulu kadinin ozgurlugunu savunmak. Herkes kendi isine baksin.

Goddess Artemis dedi ki...

En son bir Tanrıça'ya bir şey dediğinde, nasıl çarpıldığını anımsıyor musun? Hatırlatayım dedim... :-PpP

gaykedi dedi ki...

@anahtar türbanı boyunda taşınan bir karış boyunda dev bir haç gibi düşün! avrupada da müslüman göçmenlerin hızla artmasıyla türban sorun olmaya başladı...


@isimsiz kadinin ozgurlugunu savunmak hepimizin görevi değil mi!!!


@goddess biliyom, baban zeus, tamam yazdım :)

7.oda dedi ki...

nü fotoğraf ve nü resimler de sanattan sayılmaz artık..

bu meseleyi de sadece inanç ya da sadece başörtü ve türban problemi gibi basit görenlere de hala inanamıyorum..

gaykedi dedi ki...

@7.oda ohoo daha nü'ye gelene kadar neler var günah olan, ayol saç teline bile günah diyor bunlar :(

ANAHTAR dedi ki...

Einstein'ın dediği gibi; "Önyargıları kırmak, atomu parçalamaktan daha zor."

gaykedi dedi ki...

@anahtar bir önceki "mimli" başlıkta devam ederiz artık tartışmaya ok :)

mYbiSgeN dedi ki...

http://www.petraberger.nl/
petra berger kim diyorsanız eğer...

gaykedi dedi ki...

@bisgen teşekkürler müzik tanrıçası :)

kubio dedi ki...

Böyle berrak bir ses görmedim ): hoş

gaykedi dedi ki...

@kubio beğendiğinize sevindim, gerçekten billur gibi bir ses :P

kubio dedi ki...

gaykedi sayfanda ki herşeyi beğeniyorum desem hurafe olmaz herhalde :D 5posta ya uğramam lazım çüss (:

gaykedi dedi ki...

@kubio tesekkürler, fazla ağır ve iç bayıcı olmadan insanlara, bazen ciddi bazen matrak konularda birşeyler vermek & paylaşmak amacım, fenasi bey'in sitesi de pek süper, şu dünya da heteroseksüel olmak varmış :)

kayhanovic dedi ki...

Birde olaya şu pencereden bakalım. Osmanlı zamanında viyanaya heyet gittiğinde tüm avrupa calkalanır, heyet geri döndüklerinde tiyatrolarında osmanlının gelişi gidişi konu edinen oyunlar oynanırdı. Hatta avrupalılar tanrı tarafından türkler bize ceza olarak geldi. Günahlarımızı cekiyoruz gibi tarihte olgular vardır.
O zamanlarda sorarım sana osmanlı nasıl bu kadar karizmatik olabilme lüksüne sahipken şugünlerde tam tersi olabiliyor ?
Onlar bize imreneceğine tam tersi bir yaşam şekli biz onlara imreniyoruz. Halbuki o kadar farklıyızki işte bunu anlayamıyoruz bence

gaykedi dedi ki...

@kayhanoviç olimpiyatlara kadınların da katılmasını istemek onların yaşam stillerine özenmektir demek istemediniz sanırım :)

Ergün dedi ki...

ben anlamıyorum bu zihniyeti, şimdi türbanın olimpiyatla, sanatla, vs. ile ne alakası var, korkmayın bu iş dallarıyla uğraşanları kapalı bir halde görmezsiniz. eğer korkunuz bu ise.

bu bir tercihtir, türban serbest olunca olimpiyatlara türbanlılarmı katılacak, tiyatroyu türbanlılar mı yapacak, ne alakası var sorarım size ?

açıkçası korkunuz nedir onu sorarım, merak etmeyin değişen hiç bir şey olmaz!

bu bir tercihtir laiklik, demokrası nedir bunlarda rejimin bir ayrılmaz parçasıdır? e o zaman isteyen kişinin türban takması, başörtülü yaşamı seçmesi demokrası değilmi? o insanın doğal hakkı, hürriyetlerinden biri değilmi?

lütfen dar bir pencereden bakmayalım hayata, biraz ufkumuzu genişletelim.. körü körüne birşeylere bağlanmayalım..

gaykedi dedi ki...

@ergün "türban serbest olunca olimpiyatlara türbanlılarmı katılacak, tiyatroyu türbanlılar mı yapacak?" diye sormuşsun, sorunda bu işte yapmayacaklar bunları, yap(a)mayacaklar, yapmalarına müsaade etmeyecek o zihniyet.