08 Şubat 2008Sol !


"Solun Türkiye'de bir şey yapma olasılığı sınırlıdır. Daima azınlıkta kalmıştır. Solun, sosyalizmin içeriği bizim kültür seviyemizin altındadır. Çünkü Marksist felsefenin Avrupa kültürünün derinlerine inen kökleri var. Antikiteye kadar iner. Marx, sonuçta kendinden öncekilerin üzerine kurmuş felsefesini. Bizde o temel hiç olmadı."

Doğan Kuban6 yorum:

gay_yor dedi ki...

kouyla hiç ilgisi yok sevgili gaykedi sadece şunu söylemek istedim..o tamamen kurgu bir terkediliş yazısıydı..yoksa hayatımdaki en değerli varlıkla aramızda bir sorun yok..herşey bir rüya gibi

mYbiSgeN dedi ki...

http://tr.wikipedia.org/wiki/Doğan_Kuban

kişisel depresyon anları dedi ki...

Biz bazı şeyleri, taklit etme üstünde usayız. Taklit ederken de aslının ne oluğundan çok görnümünün ne olduğuna bakıyoruz. Demokratik Sol Partinin en kıvılcımlı dönemlerin de ki şu anda da var en büyük destekleyicileri köylülerdi. Ancak Maksizim kendi tanımını "bilimsel sosyalizm" olarak yapıyorsa sosyalizmde koysoylular köylüleri ezdiği halde, köylüler kiliseninde etkisi altında sağa yönelik olmuşlar. Ama Türkiyeye baktığımızda sol ve sağ kavramı o kadar iç içe geçmiş tanımlamalar o kadar allak bullak olmuş ki artık bizim tartışacak ne sağımız ne solumuz kalmış. Sonuçta Marx kendi yaşadığı çevrenin etkileşimlerinden faydalanarak marksizimi kurdu, katta kurmadu sonradan bu yolda gelişti...
Ancak biz Türk olarak biz illada kendimizi bir sisteme ait olarak körmek istiyorsak bunun en iyi uyarlamasını Atatürk Kemalizm'le yapmıştır.
1929-1939 yılları arasındaki on yılda dünya sanayi üretimi % 19 artarken, Türkiye’de sanayi üretimi artışı % 86’yı buldu.
Bu durumda yapılması gereken, bu büyümeye dur demekti, ve derme çatma ideolojiler ortaya salınarak, ayrım yapıldı. Unutmayalım ki o dönemde solcusu sağcısı yoktu sadece Kemalist'i vardı. Atatürk’e göre ulus, ne din ne de ırk temeline dayanıyor; ulusu yaratan temel öğe, ortak tarih o ortak tarihin ürünü ortak dil ve sonuç olarak kültürdür yani bizde eksik olan eksiltilen şey.
sustum :)

gaykedi dedi ki...

@gay-yor sevindim çook, aman şeytan kulağına diyelim :)


@bisgen çok değerli birisi bu ülke için doğan kuban, ve şeker gibi efendi bir adam :)


@kişisel d.a kemalizm çok ilginç, dönemin şartları ve bu ülke için çok başarılı sonuçlar vermiş gerçekten, ama sonra sulandırılıyor cılkı çıkartılıyor tabi kraldan çok kralcılar tarafından!

Okan Yüksel dedi ki...

türkiye'de sol'un olup olmadığı hep tartışma konusu oldu, türkiye'nin dinamikleri farklı bir sol yarattı bence. ama bu sol, "hakiki sol"dan farklıydı. bu noktada prof. yalçın küçük'ün güzel bir lafı var: "türkiye'de sol olmayıp da sol adını kullananlar sol'a tehlif ödemeliler." bu noktada sol büyük bir tehlif kaldırır :)

gaykedi dedi ki...

@okan chp hele dsp ne kadar sol tartışılır değil mi :(