17 Şubat 2008







Çinn Çinn !


Bir Çin mucizesi lafıdır gidiyor. Bu konuda godoş basınımız da, medyamızda yabancı sermayeden girip küreselleşmeden çıkan binlerce yazı yazıldı, tv programı yapıldı, ama nedense Çin'in yolsuzluk ve rüşvetle çılgınlar gibi mücadele eden devlet yapısından hiç söz edilmedi.

Oysa geçen yıl Çin de 7 bin devlet görevlisi, bürokrat ve siyasetçi ekonomik suçlardan müebbet hapis ve idam cezası almış. Sahi siz geçtiğimiz sene bu suçtan birkaç yıl bile ceza alan kaç Türk siyasetçi ve devlet görevlisi duydunuz?


12 yorum:

gay_yor dedi ki...

valla burada çalçal oynanıyo..dokunulmazlar yeri burası:)

7.oda dedi ki...

aaaa gaykedi sen de yani ne diyorsun?!?!?!?
bizde yolsuzluktan suçlayabileceğin hele hele rüşvet yiyen devlet görevlisi mi var yahuuu????
ayıp ediyorsun yani :))

gaykedi dedi ki...

@gay-yor enneciğimiz çok kullandığı bir laf vardır "çingene çalıyor, deli oynuyor".


@7. oda ha ha haa, rüşvet değil bahşiş bahşiş diyorsun yani :)

ZAMANDAN SIZAN...KIYMET dedi ki...

sabah pazar brunch dayız.. burası malum Ankara.. yan masada bir iş adamı ve adı lazım değil bir bürokrat amcam derin derin bu memleket nasıl kurtul konuş(mu)yorlardı!! iş adamı amcam bürokrat amcama sayıyordu talimatları devlet adamımızda saygıyla dinliyordu onu..sonra başka bir telefon öğlen yemeğine bekleniyordu Ankara'da başka bir mekanda başka başka bu ülkeye vergi vermek için çabalayan büyük büyük iş adamlarımız..Ankara'da sabah mallar ve paralar hamuduyla götürülüyordu yine gaykedi..Yahu eskiden bir ar vardı..Bu işler benim bildiğim gizli yapılırdı şimdi kimseyi ipledikleri yok bunların...

gaykedi dedi ki...

@kıymet "ar damarlarımız bir zamanlar çatlaktı, artık infilak etti" diye bir laf duymuştum, yazdıkların aklıma onu getirdi, çok üzücü ne diyem bilmiyorum, bunlar bir ülke için kanser tümörü gibi birşey :(

Elif dedi ki...

Ben matematikten anlamam ama bir milyar Cinli'den 7 bin tanesi hapisteyse, bizim ulkeden de en azindan 500 kisi filan cikmasi lazim! Geri kalmisiz biz!!!! :oP

www.elifsavas.com/blog

Okan Yüksel dedi ki...

bizde hala özal'ın "benim memurum işini bilir" felsefesi hakim. olanlar çin'in ayıbı, ne olsun daha batılılaşamadı zavallılar :))

gaykedi dedi ki...

@elif matematiğin hiç fena değil, en az o kadar olmalı ne yazık ki oranlarsak :(


@okan ipin ucu özal'la iyicene kaçtı galiba değil mi?

venq dedi ki...

bizim demokrasimizin yapısal sorunlarındanda kaynaklanıyor sanırım bu durum. yani bu talanın aşağıdan yukarı olan boyutu sanırım daha önemli. durum böyle oluncada yani rüşveti verenin alan kadar suçlu olduğunu düşünürsek yukarıdaki 500 oransal rakamı sanırım 6 sıfırlı rakamlara ulaşır, nitekim bir çok ülkenin demokrasiside bu 6 sıfırlı ölümler sonucu kuruldu.

gaykedi dedi ki...

@venq evet toplumun rüşvet verme alışkanlığıda üzerinde durulması gereken önemli bir konu.

inte dedi ki...

Konuyla alakasız resimle alakalı konuşacağım.Belki de konuyla da alakalı bilemem artık:) Pc başında ilk defa verdiğim bir tepkiye sebep oldun Gaykedi..Resmi gördüğümde ne olduklarını algılayana kadar renklerine odaklanmış olmalıyım ki iyice bakınca yani görme oluşunca nedendir bilmem elimi mousetan hızlıca çektim..Absürd bir reflekse daha sahip oldum sayende:)

gaykedi dedi ki...

@inte yılan onlar, tıssss :)