27 Şubat 2008Deli Rapunzel !


"60’lı yıllarda dul bir kadın olarak yapabileceğim iki şey vardı; ya orospu olacaktım ya da deli olacaktım. Ben deli olmayı seçtim” demiş Aysel Gürel.

Buralarda birtakım kurallar daha siz hiç doğmadan, yıllar yıllar önce koyulmuştur..Kadınsanız anne olmalısınız ve hayatınızı kutsal-şefkatli anne imgesinin içinde bitirmelisiniz. Erkekseniz önce asker olmalı sonra da evin direği olup babalık vazifelerinizi yerine getirmelisiniz. Eğer aramızdan birisi bu kuralların dışında davranacaksa birtakım sıfatları da isminin yanına almaya hazır olmalı:

Deli. Marjinal. Eşcinsel. Ahlaksız. Sütü bozuk. Yanına bir sıfat almadan sürüden ayrılamıyorsun.

Aysel Gürel’e toplum tarafından biçilen rol 50’sinden sonra örgü örüp, bayramda torununun gelmesini beklemekti. Ya öyle olacaktı ya da deli.

Aysel Gürel’de ‘Deli’ denilmesini kabul etti ve hayatını renkli otrişlerle, uçarı peruklarla süsledi. Şahane şarkı sözleri yazdı. Hamamböceğini öldürdükleri için kızlarına küstü. Yoksul zamanlarında, hak geçmesin diyerek, evdeki peyniri onlara cetvelle ölçerek dağıttı.

Çöpe attığı cam kırıkları çöp toplayan adamların elini kesmesin diye, camları tek tek kağıtlara sardı. Genç sevgilileri oldu, istediğiyle istediği yerde, istediği kadar öpüştü. Rapunzel’in saçları varsa, kendisinin de asansörü olduğunu söyledi. Son anına kadar hayatın tadını çıkarmayı başardı.

Yiğit Karaahmet'in yazısından birkaç küçük ekleme ve çıkartmayla yazılmıştır...Gaykedi7 yorum:

ZAMANDAN SIZAN...KIYMET dedi ki...

Umarım bu kadar kendinden bir yaşama sahip olabilecek gücüm olur..

otopsiraporu dedi ki...

bende bir sıfat aldım (: çevrem her ne kadar beni zibidi olarak görsede ben onlardan farklıyım hehe ulan taktım mı takıyorum işte gayköpek nasıllar...

gaykedi dedi ki...

@kıymet o gücü bulacağına ben eminim canım :p


@otopsi r. evet "zibidi" suçlaması toplumla kan uyumu yaşamayan insanlar için yapılan çok yaygın bir suçlamadır, ama örneğin ben, bana faşist denmesi yerine zibidi denmesini tercih ederim ...arkadaşım gay-kuçhu çok iyi ısırdığı baldırlarının tadını unutamıyormuş :p

mYbiSgeN dedi ki...

delilik bir akıl düzeninden başka bir akıl düzenine geçmek demektir.
ayseL hanım deli falan da değil bence. Sadece körler memleketinin şaşı'sı...
Kendi hayatını kendi istediği gibi yaşayanlara ne mutlu... ne kadar yalansız yaşarsak o kadar iyi değil miydi?
Bu arada buralarda yazdığımı bilen arkadaşlarım var. Bana garip garip baktıklarını gördüm birkaç kez.. Yok gay falan değilim. Öyle bir itirafım da yok. Neysem O'yum.. Önce insanım, insan olmam cinsiyetimden önce gelir.
Sadece kendi olmayı başarabilen insanları takdir ediyorum. Aynalara barışık insanlar cesur insanlardır. Öğreniyorum. Ve okuduklarımdan öğrendiğim şeyler var... Ve zihin bahçemde en çok kullandığım kelime / kavram : ANLAMAK....

gaykedi dedi ki...

@bisgen "körler memleketinin şaşı'sı"....bu tanım çok güzelmiş, ve o arkadaşların zannediyorum bu tanımına giriyorlar :p

mYbiSgeN dedi ki...

bak hele....
yalçın küçük ne demiş :Ben kendime deli denmesinden çok hoşlanırım. Hele bir de "Deli çocuk," derler, ondan daha çok hoşlanırım. Dünyada en güzeli deli olmaktır, bir de çocuk olmaktır."
bu adam enteresan bir adam... hep şaşırtıyor beni...
( http://yalcinkucuk.blogcu.com/2282027/ )

gaykedi dedi ki...

@bisgen deli falan değiller hepimizden akıllılar, bunu bilerek yapıyorlar bizi düşündürtmek için sanki :p