20 Şubat 2008


Amerika !


Amerikan kasabalarında geçen şirin aile komedileri, gerçekte birer dramdır. O sevimli çocuklar okul-kilise-ev üçgeninden başka şey bilmezler ve kasabaları hiç de filmlerdeki gibi şirin değildir. Hatta sıkıcı, küçük, geri ve gelişmemiştir.

Kocaman otoparklı kütüphaneleri vardır, yüzlerce dokümanın olduğu ama üşümemek için sığınan garibanlarla, ödev yapmaya çalışan, çalışan annelerin çocukları ile doludur içleri. Gece 10’dan sonra sokaklar bomboştur, köpek sesleri duyulur bir tek. Büyük sözler söylemeyi, film sektörünü çok iyi bilirler, onların en büyük özelliği ülkelerini başkalarına satmak-pazarlamaktır...


Dünya da çoğu kişinin Amerika'yı filmlerdeki gibi zannetmelerini Elif Aktuğ yazmış. Televole tarzı programlarla hipnotize olmuş Türkiye taşrası da İstanbul'u böyle görmüyor mu sanki.7 yorum:

Elif dedi ki...

?????????????? "Büyük sözler söylemeyi, film sektörünü çok iyi bilirler, onların en büyük özelliği ülkelerini başkalarına satmak-pazarlamaktır."

Bunu ancak o filmlerdeki ironiyi anlayamayan biri yazabilir! O bahsi gecen filmlerin dalga gectigi, alay ettigi, ti'ye aldigi sey zaten Amerikan kasabasindaki ic bunaltici hayat! Amerikan filmleri, Amerikan toplumuna, hayatina cok acimasizca bakar. Evlerin duzgun cimleriyle bile alay eder. Simdi buraya bir milyon film ornegi dokturmeyeyim! :oP

www.elifsavas.com/blog

gaykedi dedi ki...

@elif senin eminim zevkle izlediğin amerikan gerçeğine farklı bakan filmleri, amerikan film sanayinin en lümpen tüketicisi olan bu tip insanlara üstüne para versen izletemezsin, izleseler bile ironiden falan fazla anlayacaklarını zannetmiyorum açıkçası, karı kız ya da yakışıklı erkek ve bol aksiyon varsa süperrr bir filmdir o :P

gay_yor dedi ki...

türkiyenin köylerinde yaşayan insanlara bizim filmlerimizde İstanbulu şahane çok sık görülemeyen bir rüya gibi tanıttıkları için..İstanbulun taşı toprağı altındır diyerek toprağını öpmek rahat yaşamak hayali kurup buralara geliyorlar..ama onlar yüreklerinde o kadar büyütmüşlerki istanbulu..karanlık sokaklarını bazen zorlaşan yaşama koşullarını göremiyorlar bile..Amerika da çoğumuz için öyle işte..bir rüya iç yüzünü gizleyen bir rüya..

7.oda dedi ki...

gişe filmleri konusunda katılıyorum sana gaykedi.. ama bağımsızlarda da elif in dedikleri doğru :)

gaykedi dedi ki...

@gay-yor filmlerde iyi kötü bazı gerçeklere de yer veriliyor ama şu televole-magazin süprüntüleri körpe beyinleri darmadağın ediyor sanki.


@7.oda bağımsız filmlerin çoğunu o kitleye, dediğim gibi üstüne para versen zor izletirsin :)

gay_yor dedi ki...

evet doğru sevgili kedi asıl insanların körpe beyinlerini döndüren o sahte ışıltılı hayatları gözler önüne seren o program müsvetteleri..

gaykedi dedi ki...

@gay-yor sonra gazetelerin 3. sayfalarında okuyoruz artist olmak için evden kaçan ergenlik yaşındaki kızları, erkekleri.