05 Şubat 2008Aşk ve Av !


1141-1209 yılları arasında yaşamış Azerbaycan'ın büyük şairi Genceli Nizami'nin Farsça yazmış olduğu dörtlüğün Azeri diliyle ifadesi şöyle.


Gece halvetce bize sevgili yar gelmiş idi
Üzü aydan da gözel Nigar gelmiş idi
Ona ben göz yetirip halveti baktım
Ovçunun ovlağına körpe bir şikar gelmiş idi.


(Yüzü aydan da güzel sevgiliye gizlice baktığımda avlağa körpe bir av gelmiş sandım...)
Güzeli avlayabilen, güzel tarafından avlanmaya da hazırdır.

Felsefe Prof. Ahmet İnam'dan okuduğum bu satırlar aklıma, av konusunda avcının kolay avladığı, tavşan, kuş gibi hayvanları beğenmeyip genelde hep, vahşi, büyük, güçlü ve tehlikeli, hatta sonu olabilecek, onu öldürebilecek hayvanları avlama isteğini ve hepimizin aşk konusunda genelde, hep zor ya da olmayacak insanları, ebemizin amını görebileceğimiz kişileri seçme içgüdümüzü getirdi aklıma.6 yorum:

ANAHTAR dedi ki...

çok doğru bi tesbit.insanoğlu ulaşılması zor olanın peşinde olmuş hep.mesela ölümsüzlük, mesela olmayacak zor aşklar,mesela çok para.bu son ikisini(1.si imkansız zaten) elde etse bile tatmin olmaz hep daha güzelini, daha çoğunu ister.
etrafımda çoğu insan ben de dahil böyleyiz.mesela birini çok beğenirsin.onunla beraber olmak istersin.ama o taraflı bile değildir.bu insanı daha kamçılar.yapılmayacak şeyleri sırf onu elde etmek için yaparsın,çoğu zaman sonunda da elde edersin ama o zaman bütün sihir bozulur.çünkü aslında gerçek amaç onu elde etmek değil, sadece ikna edebilmektir.
bu durum aslında şimdi latincesini hatırlamadığım psikolojik bi takıntı.

gaykedi dedi ki...

@anahtar hırs, hırs, hırs, hepimizde var bazı konularda değil mi?

herackles dedi ki...

selam edeyim...

gaykedi dedi ki...

@herackles aman tanrım kimleri görüyorum, bir kaçak :)

gay_yor dedi ki...

neden insan hep zoru ve belayı isterki bunu bende hep düşünmüşümdür..hırslı oldukları için mi üzülmeyi sevdikleri için mi

gaykedi dedi ki...

@gay-yor hazırlaması zahmetli, yapması zor yemekler bile daha lezzetli yahu :)