10 Ocak 2008Sahte Benlik !


Hayatta sürekli kırılganlık yaşayan çocuk, büyüdüğünde kendini ailesine adar, dışarıdaki ilişkilerini daraltır, böylece ailesini kendine bağımlı yaparak narsistlik bir doyum sağlar.

Ülkemiz bu tip insanlardan oluşan bir cennettir. Evlatlarına çok düşkün sahte benlikli bir kadın için mesela evlatları evden ayrıldığında hayat bitmiştir, suratından düşen bin parçadır artık onun, öfkeden yoluna alay çıksa çiğner, ordu çıksa ekin gibi biçer.

Bayramda gelin el öpmeye gelmedi diye hasta olup, aylarca yatan kayınvalideler, zekası düşük çocuğuna yüksek mektep tahsili yaptırmak için canını dişine takmış anneler, bir erkeğe kölece bağlanmış kadınlar var; yaşamlarını buna kaptırmış gidiyorlar. Sahte benlikli yaşamlar toplumu katı ve kırık kırık hale getiriyor.

Tahir M. Ceylan5 yorum:

asliberry dedi ki...

Deme ya, benim benlik en sahtesinden o zaman:)

gaykedi dedi ki...

@aslıberry yazıyı yazarken aklıma düşmedin değil be aslı, ama senin hayatın ya da insan psikolojisinin bu zaaflarına düşmeyecek kadar zeki ve koca yürekli olduğunu yazılarından fazlasıyla anlıyorum ben :)

Elif dedi ki...

Bunu bizim topluma mal etmek, baska toplumlari pek tanimiyor olmak demek. Ben, az biraz baska ulke analarini bilen biri olarak soyleyeyim ki, durum bize ozel bir durum degil. Ustelik yeni birsey de degil. Analigin siddetinden gelen, dogal bir durum.

www.elifsavas.com/blog

Fenasi dedi ki...

Son zamanlarda duyduğum en isabetli tesbit. Harbiden de çok var bu insanlardan türkiyede.

gaykedi dedi ki...

@elif türkiye bu konuda cennet diyor, sadece bizim topluma mal etmediğine bahse girerim :)


@fenasi bende bu nick kimin diyodum, muzır 5posta :)