27 Ocak 2008Mosuo !


Çin'in Yunnan ve Seşuan bölgelerinin, İsviçre'yi andıran yemyeşil yüksek dağlarla çevrili, Tibet’e yakını sınırlarında, doğa sever, barışçı, evlilik-kıskançlık, sahiplenme, aşk acısı ve baba gibi kavramlara sahip olmayan, doğan çocuklardan sadece anne, teyze ve dayıların sorumlu olduğu, anaerkil bir halk yaşar.

Mosuo kültüründe erkek, aşık olduğu kadının evinde, sadece aralarındaki aşk vesilesiyle bulunur, bu ilişkiler'e 'ziyaret evliliği' denirmiş. Kadından çocuk olması, erkeğin bu çocukları sahiplenmesine neden olmaz, aynı şekilde kadın, farklı erkeklerden de çocuk sahibi olabilirmiş.

Mosuo'lar da genç kadınlar, ergenlikten sonra geçtikleri ve “çiçek odası” denen odalarında sessizce geceleri eve gelen sevgilisini kabül ediyor. Diyelim ki kadının bir süre sonra canı adamı görmek istemiyor, bunu belirtmek için adamın onda kalan az bir eşyasını torbaya koyup evin kapısına asıyor.


Eşyaları gören adam sessizce çekilip gidiyor. Elbette çocuklar doğuyor! Çocukların bakımından biyolojik babası değil, aileyle bir arada yaşamaya devam eden dayılar sorumlu oluyor, miras da anneden kıza geçiyor.

Mosuo'lar, aslında tam anaerkil değil, anasoylu kabül ediliyormuş. Mosuo'larda soyu belirleyen ve istiyorsa eğer devam ettirenin kadın olması, ataerkil anlayışın aileye girmesini engellemiş.

Mosuo kadınlarının birçok sevgilisi olabilir, fakat bu sevgililerden hiçbiriyle evlenilmez. Mosuo'lar bunu "Kadınlarla erkeklerin evlenmemesi gerekir. Çünkü aşk mevsimler gibidir: Gelir geçer" şeklinde ifade ederlermiş.

Bu toplumda kardeşlerin neredeyse tümü, birbirinden farklı babalardan olmuştur. Dolayısıyla bu toplumlarda ne karı, ne koca ne de baba vardır. Hatta, daha da ilginç olan, dillerinde 'baba' kelimesini karşılayacak tek bir kelimenin olmamasıdır.

Mosuo kadınları hakkında sık sık eş değiştirdikleri, hepsinin bir nevi fahişe olduğu şeklinde kanaatler oluyormuş Çin'de, oysa böyle bir şey yokmuş. Bir kadının ömrü boyunca tek erkekle beraber olabildiği de oluyormuş; tabii yalnızca geceleri.


ELVEDA KIZLAR ÜLKESİ
Christine Mathieu/Yang Erche Namu, Çeviren: Pınar Güncan, Çitlembik Yayınları, 2006, 338 sayfa

12 yorum:

Goddess Artemis dedi ki...

Hemen bu kitabı bulmalıyım, hemen, hemen! Bayıldım :o)

gaykedi dedi ki...

@tanrıçam bak "şura da" netten birkaç resim derlerdim , çok sevimli bir halk ve çok mutlu gözüküyorlar yaa :)

zuzu dedi ki...

murat çulcu'nun mafios toplum araştırmalarında çin pederşahi ailelerin kalesi olarak gösteriliyordu. kitaba göre bu durum o kadar abartılmış ki babalar evlatlarını ya da herhangi bir aile bireyini köle olarak satar, öldürür, sürgüne gönderirmiş. bu yazılanlar 20. yüzyılın başlarına kadar devam etmiş. böyle bir yerde böylesi bir kadın iktidarı hoştur efendim. yaşasın kybele kültü, hepimiz materşahi toplumlardan geldik.

Okan Yüksel dedi ki...

Çok ilginç bir toplum, kültürleri bizden çok farklı. Dünya'da belki de güzel olan bu, her yerde aynı değer yargılarının olmamsı. Her yerin kendisine özgü bir yapısı, işleyişi olması. Ben de dün Tuva Türkleri ile tanışmış oldum, blogumda da paylaştım. Onlar da çok farklılar, hala Şamanlar mesela. Çok ilgimi çekti.. Paylaşım için teşekkürler..

Elif dedi ki...

Bohcami toplayip oralara mi tasinsam ne? Valla ciddiyim!

www.elifsavas.com/blog

Adsız dedi ki...

"....gayler tavsan gibi sex yapmakla, sex bagimlisi olmakla hatta deli gibi Msn'de, sağda solda doyumsuzca partner aramakla suclansada ki bu tanıma kısmen katiliyorum"

"aşk mevsimler gibidir: Gelir geçer"

Çin de monogamiyi seçmiş milyarlar olabilir ama poligami de var değil mi? Poligami nin cinsiyeti mi var?

Fenasi dedi ki...

Son zamanlarda duyduğum en ilginç şeydi. Araştıracağım biraz. Üzerinde durmaya değer. Sağolasın...

gaykedi dedi ki...

@zuzu çin çok büyük bir ülke emninim ne ararsan vardır :)


@okan yahudi türkler bile var yahu :)


@elif ben turist olarak gitmeyi kafama koydum oraya, sen bohçanı alıp gidersen sana misafir olurum orda :)


@isimsiz poligaminin toplumlara ve cinsiyetlere göre farklılıkları var, ama içgüdüsel olarak bazı insanlar daha müsait buna her nedense, karakter yaşam tarzı ile alakalı olsa gerek.


@fenasi gerçekten ilginç, bir de siz araştırın belki farklı birşeylerini daha yakalarsınız.

miso dedi ki...

hehehehhhh! Bittimmmm. Geliyoruuum. Pardon, gidiyoruuummmm.

marruu

gaykedi dedi ki...

@miso sende mi yahu :)

Goddess Artemis dedi ki...

Hoş 1 Tesadüf, 3 Yeni Kitap ve 1 Dergi Kapağı

gaykedi dedi ki...

@goddess kitapsever tanrıçamdan kaçar mı hiç :)