31 Ocak 2008Kömür !


Neden koskocaman bir ülke Türkiye'nin müzikte, edebiyatta, sanatta ve bilimde çok saygın ve ciddi ödülleri yok? En büyük ödülümüz Atatürk Barış Ödülü'Nelson Mandela'ya vermeye kalktığımız zaman, aynı ödülü daha önce Conan Evren'e verdiğimiz için, hatırlarsanız Mandela ödülü reddedince, milletçe çok bozulmuştuk, Ülkü Tamer'den ödüller ile ilgili birkaç minik anıyla devam edeyim;

Çiçeği burnunda yazarlardık; a dergisi'ni çıkarıyorduk. İlk kitaplarımızı yayımlıyorduk. Ünlü bir şairimiz günün birinde bir öğüt vermişti bize. "Bu iş böyle olmaz" demişti. "Kitaplarınızı sırayla çıkaracaksınız. Her yıl biriniz bir kitap yayımlayın. Biz de ödüllerinizi o sıraya göre veririz. Birbirinizi yemezsiniz."

Yine aynı şairin, bir Seçiciler Kurulu toplantısında, "Ödülü filancaya verelim. Gerçi kitabı pek güzel değil; ama kış geliyor, evine kömür alsın" dediğini de biliyorduk.

Bu güne kadar en değer verdiğim ödül ise, bir çocuk kitabıma verilen küçücük bir plaket. Neden mi değer veriyorum bu ödüle? Çünkü Seçiciler Kurulu çocuklardan oluşmuştu.

O yıl yayımlanan kitapları okumuşlar, oylarını benim yazdığım kitap için kullanmışlardı. Bunu yaparken ne önyargıları, ne birtakım beklentileri vardı. Yazarları tanımıyorlar, arada bir onlarla buluşup kafa çekmiyorlardı!3 yorum:

zihni dedi ki...

Sevgili dost,
Yazarına, aydınıa, özellikle de ödül alanına ve de ödül adayına düşman olan bir toplumda bırak ödülsüz yaşasınlar(!) Hiç olmazsa çocukları babasız anasız yaşamasın, biz ödüllü yazarsız yaşayalım, olmaz mı?

Düşün ki başbakanlık düzeyine çıkmış bir insan, kendi ülkesinin profesörünü, konuştuğu için azarlıyor; konuşmasını suç sayıyor. Oysa bilim insanları düşünceüretmek ve bunu anlatmak bakımından, dokunulmaz olması gereken ilk sıradaki insanlardır. Yani, prof. konuşurken, diğerleri susmalıdır.
Böyle bir toplum böyle bir başbakan atarsa, gereisi malum!!!... Kaldı ki, yıllar önce bizde yasaklanan filmlerden bir çoğu, uluslararası yarışmalarda ödüller almıştır. Kaç tane ödüllü filmimiz yayınlandı televizyonlarada?
Bir toplumda tarikat liderleri düşünür bilim adamlarından önde gidiyorsa, bu ödül işinden vaz geç olur mu<<<<

morportakal dedi ki...

türkiyede orjinal birşey bulamazsın. avrupaya baktıgın zaman dünya müziğini modasını yeni eğilimleri belirleyen bir ekonomiye sahip. -işin ekonomi boyutuna girmeyelim- özgün değiliz demek istiyorum. bizler bütün akımları kopyalıyoruz. müzikler,yasalar hatta dinimiz bile kopya :D

e bizim sanatımızada ancak küçük cocuklar ilgi duyar hihihih

gaykedi dedi ki...

@zihni bey çok düşünmeyi, soru sormayı ve düşünen insanı sevmiyoruz toplum olarak, "felsefe yapma" diye bir deyim bile var değil mi yahu! meclisteki donkunulmazlığı millet veikillerinden alıp, prof. versek daha akıllıca bir iş yapmış oluruz :)


@morportakal bilgi sahibi olmadan, fikir olmadığı gibi hiç birşey de olmuyor ne yazık ki :(