17 Aralık 2007


İnsan !


Şeytan sadece sunar, insan isterse seçer; insan işte bu yüzden özgürdür; günah diye bir şey yoktur. Suç; bir kere işlemek istedikten sonra harekete dökülse de suçtur; dökülmese de. Ve insan tüm bunların yarattığı, yaşamın biricik trajik kahramanıdır. Asla bir başkası değil....

Oscar Wilde2 yorum:

bliyaal dedi ki...

Merhaba Gaykedi,

Kusura bakma, senin bana bıraktığın yorumu şimdi gördüm. Normalde yorum geldiğinde benim maile haberi gelir, ama nedense senin yorumun haberi gelmemiş. Şu benim bloga gerçekten de ne zamandan beri yazamadım. Canım sıkılıyor o yüzden. Aslında bir şeyler yazıyorum da, yazdığım şey benim tez. Onun için okuma da yapıyorum – makaleler, kitaplar falan. Vakit onlara gidiyor. Ama şu aralar oturup gerçekten bir şeyler yazayım diyorum.

Oscar Wilde’dan biri İngilizce iki alıntı vereyim:

“The only way to behave a woman is to make love to her, if she is pretty, and to someone else, if she is plain.” – (The Importance of Being Earnest)

“Ütopyayı içermeyen bir dünya haritası göz atmaya dahi degmezdir, çünkü insanlıgın sürekli ayak bastıgı bir ülkeyi dışarda bırakmaktadır. Ve insanlık buraya ayak bastıgında etrafına bakar, daha iyi bir ülke görür görmez de yelkenlerini açar. Ilerleme ütopyaların gerçekleştirilmesidir.” – (The Soul of Man Under Socialism)

Ben bu kefere İngilizlerin diyarında iken, hocalardan biri, “eğer birilerini küfür etmeden aşağılamak istiyorsanız, mutlaka Oscar Wilde’ı okuyun,” demişti.

gaykedi dedi ki...

@bliyaal yaşadığına sevindim, blogger'in mail uyarı servisi geçen haftalarda bir ara sapıtmıştı, benim yorum yapmış olduğum zamana denk gelmiştir büyük olasılık, dönüşünü bekliyoruz efendim :)