19 Kasım 2007


Yılan !


Her çocuk büyürken güneşten yararlanacak, denize girecek, spor yapacak. Sağlığı ve gelişmesi açısından kız ve erkek çocukları ile birlikte eğitim görecek. Hayata atılırken birbirlerinden çekinmeyecekler, bağımsız ve demokrat aileler kuracaklar. Dolayısıyla kimsenin o küçücük kızları örtmeye hakkı yok.

Bazıları öyle bir baskı kuruyorlar ki çocuklar üzerinde, “Saçın gözükmeyecek, yılan olur seni sokar!” diyorlar. Bunu söylemek hakkına kim sahip olabilir? O çocukların çoğu psikolojik rahatsızlıklara uğruyor. Bir doktor olarak asla kabul etmiyorum bunu.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan


8 yorum:

gay_yor dedi ki...

herkesin kendi tercihleri olmalı kanımca..küçücük bir kız çocuğunu örterek ona dayatmalar yaparak nereye varılabilir..tamam yaşı geçmiş ve yahut bi olgunluğa varmış insanları anlayabilirm bu bir dini inanç meselesidir..ama küçücük kız çocuklarının bu tür şeylerle korkutulmasına ve saçlarının örtülmesine karşıyım hemde son derece karşı..geleceğe dair güzell insanlar yetişmesi bu konuda tüm dileğim..

gay_yor dedi ki...

bu sefer başartdım galiba gaykedi:)

Elif dedi ki...

Yilan olup seni sokar, aslinda, edebi yonden sadece, cok siirsel birsey! Medusa filan gibi, ne mitolojik bir fikir! Cok yaratici buldum. :o)

www.elifsavas.com/blog

Okan Yüksel dedi ki...

Türkan Saylan bu ülkenin en önemli değerlerinden bir tanesi, keşke onun gibi pek çok insanımız olsa.. Belki o zaman bu karanlığı çok daha kolay alt edebilirdik...
Paylaşım için teşekkürler.

gaykedi dedi ki...

@gay-yor

tebrikler :)@elif

evet belki bir ironi var ama elif, çocukların psikolojilerini bozuyorlar bu denyolar yaa!@okan yüksel

türkan saylan çok da çalışkan elini taşın altına sokan biri,ne tehditler geliyordur kendisine eminim, tanrı sabır versin...

Nickfallin dedi ki...

Bir de biz baskı yapmadık, kendisi çok istedi kapandı gibilerden gerekçeler sunulur. Eh 5 yaşında kız çocuğunun kendiliğinden kapanmak istemesi de afedersin ne kadar s.kko bir ana baba olunduğunun göstergesi sanırım.

Mobius dedi ki...

Cennette gazoz ağaçlarının çocukları beklediği,yok yılan sokarlar..Daha ne kadar saçmalayacaklar ve bu saçmalıklarla büyüyen çocuklar ilerde ne kadar saçmalayacak!Marx'ı anımsıyorum bir kez daha;evet Din kesinlikle afyondur!

gaykedi dedi ki...

@nickfallin

bence insanlara 18 yaşına kadar hiçbir din hakkında baskı yapılmamalı, reşit olduktan sonra kendi kafasına göre bütün dinleri inceleyip istediği dini seçebilmeli :)


@mobius

din bu bağımlıların elinde afyondan bile öte, eroindir diye düşünüyorum!