28 Kasım 2007Sarhoş İsa !


Amsterdam’da sarhoş Hz. İsa t-shirtleri yok satıyor. Almanya’da Alman bayrağının renkleri demode ilan ediliyor. ABD’de George Bush’u zihinsel engelli olarak gösteren “mug”lar çok moda.

Siz hiç İsa elden gidiyor diyen bir Hollandalı, milli duygularıyla oynandığı için incinen bir Alman ya da Bush’la alay edildiği için rencide olan bir Amerikalı gördünüz mü?

Kendine güvenen esnek olur. Hem eleştiriyi, hem espriyi hem de gerekirse alayı bile kaldırabilir. Kendinden ve değerlerinden korkan ise onları kaybetmemek için onlara sıkı sıkı sarılır. Çünkü elindekilerin yeterince güçlü olmadığını düşünür. Biraz serbest bıraksa elinden kayıp gidecek diye korkar...
Nagehan Alçı
6 yorum:

Okan Yüksel dedi ki...

Güzel paylaşım, bugüne kadar düşünmemiştim. Okudum, düşündüm ve fazlasıyla doğru buldum. İnsanlar birşeylerine tam olarak güvenmedikleri zaman şiddete başvuruyorlar, temellerinde büyük boşluklar olduğu zaman...

wecarealot dedi ki...

Doğu ve batı diye ayrılıyor yine sanki bu eleştiriler ve verilen karşılıklar.

İzlenen politik yollar ve kültürel farklılıklardan olsa gerek, muhafazakarlığın hoşgörüye ve farklılıklara uyguladığı baskı doğuda belirgin şekilde fazla.

İran'da rap yasaklanmış. Batıya özenmeyi, farklı kültürlerle karışmayı ve muhtemelen müzik ile eleştirilmeyi istemiyor yöneticiler ve baskıcı tutum sergiliyorlar. Malum, Türkiye'de de karikatür krizleri çokça yaşandı.

Oysa -kendilerinden hiç hazzetmesem de- Amerikan yönetimi çokça eleştiriliyor, hatta "itin götüne sokuluyor". Bana bile kaç kez ulaştı Bush ile bir şempanzenin yan yana resimleri. Yaptığı saçmalıklara "Tanrı'nın emirleri" diyebilen bir adam, yani hayli dindar ve muhafazakar biri, bu tip aşağılamalara kulak asmıyor.

Sanırım insanlar gerekli şeyi yanlış yerde arıyorlar, biz de onların düzelmesini yanlış zamanda bekliyoruz.

gaykedi dedi ki...

@okan yüksel

evet bu birazda birisine sanki kzıdığını anlarsak daha çok şaka yapmamıza benziyor sanki bir bakıma :)


@wecarealot

evet haklısın batı ve doğunun mizah algısında kesinlikle önemli bir sorun var.

Korkut dedi ki...

Herseyi cok ciddiye aliyoruz. Hosgörunun ise zerresi yok toplumumuzda.

Adsız dedi ki...

Ehehe çok iyiymiş mi diyelim ne yani?
Nagehan Alçı mı!

Adsız dedi ki...

batıda da var olmaz olur mu. inanın orada aynı bura. bize gösterilen yüzünde değiller sadece. tutucu hristiyan okadar fazlaki. burdaki kadar geri kafalı.