02 Kasım 2007


Homofobi !


Avustralya gibi gibi çoğu gay'in rüyasını süsleyen gay dostu ülkelerde bile, eşcinsellerin özellikle kırsal kesimdeki insanlar ve muhafazakar-dindar çevreler tarafından halen dışlandığını görmek doğrusu üzücü.

Resimlerini gördüğünüz Avustralyalı Ünlü Popçu Anthony Callea'nın Gay Olduğunu Açıklaması, Avustralya çapında yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemiş. Callea'nın itirafından sonra homoseksüellik tartışmaları daha da hız kazanmış. Deakin Üniversitesi Sağlık ve Eğitim Uzmanı Dr Maria Pallotta-Chiarolli, ebeveynlerin henüz 3 veya 4 yaşında iken çocuklarına gay ilişkilerini öğretmeleri gerektiğini söylemiş.

Çocukların henüz 13 yaşında olmalarına rağmen gay olduklarını anladığını kaydeden uzman (çok doğru, bende tam o yaşlarda başlamıştım farklı olduğumu anlamaya) ailelerin aynı cinsten insanların ilişkilerinde hiç bir anormallik olmadığını söylemesi gerektiğini ifade etti. Ancak muhafazakar çevreler bu görüşe şiddetle karşı çıkıyor. Bir Aile grubu, homoseksüelliğin normalleştirilmesini bir çeşit adam toplama olarak görüyor.


Uzman Pallotta ise çocukların gay olması durumunda diğerlerinin rahatlıkla kendilerine yanaşabileceğini ve bu şekilde arkadaş olabileceklerini söyledi. Ancak uzman, ailelerin sürekli homoseksüelliği kınamasının sıkıntı yarattığı görüşünde. Pallotta, amacının bunu teşvik etmek olmadığını, sadece basitçe erkek-erkek ve kadın-kadın ilişkilerinin de mümkün olduğunun anlatılması olduğunu söyledi.

Victoria Aile Konseyi Sekreteri Bill Muehlenberg ise çocukların homoseksüelliği bilmesine ihtiyaç olmadığını savundu. Muehlenberg, 'nasıl çocuklara yetişkinlerin eroin bağımlısı olduğu söylenmiyorsa, birilerinin gay olduğu da söylenmez' dedi. Family First Lideri Senatör Steve Fielding de üç ve dört yaşındaki çocuklar ile ailelerin homoseksüelliği konuşmasının uygunsuz olduğunu savundu. Aynı şekilde Focus on the Family CEO'su Andrew Boutros da bu yaştaki çocuklar ile homoseksüelliğin konuşulamayacağını dile getirdi.

Ancak gay toplumu uzman doktorun bebek sayılacak yaştaki çocuklara gay ilişkilerin anlatılması gerektiği tezine destek veriyor. Melbourne'de büyüyen 41 yaşındaki Nigel Giles, 20'li yaşlarda gay olduğunu fark ettiğini ancak ailesinin kendisine sahip çıktığını söyledi. Ancak Giles, homoseksüelliğin marjinal olmadığı toplumlarda büyümesi halinde herhangi bir problem ile karşılaşmayacağını söyledi.


8 yorum:

JUPİTER dedi ki...

mrb.bloguna biraz göz attım.zor bir hayat olsa gerek.ama herşeyde olduğu gibi,size bu muhafazar tepki ve linç psikolojisi,iktidar-siyasaldır.
sanırsam Foucault'ta okumuştum,gay fenomenin, antik yunanda ne kadar yükselen bir değer olduğunu.demek ki varoluştan gelen bir düşmanlık değilmiş.

Adsız dedi ki...

bu yazı aslında senin isyanın bi kız olarak bende isyanımı dile getirmek istiyorum.bu gayların hepsi yakışıklı olmak zorunda mı?hepsi harika yani bloga koyduun resimleri ele alırsak onları ZATEN LAF YOK.yakışıklı mankenler var yabancı takip etmeye başlıorum onları bi bakıorum gay olduu yazıo gazetelerde üzülüorum,kahroluorum elimde olamayacak insanlara üzülüorum elimde olmadan :D tühh diorum

rosebahar dedi ki...

bilemiyorum sevgili kedi; bence belli bir yaşa kadar çocukların yanınd bu konu konuşulmamaları aksi takdir kimlik bunalımı yada özenme duygusu yaratabilir...

ergen belli bir yaşda zaten kendi cinsel kimliğine ulaşıyor. işte asıl ana konu bu konuda ailelerin anlayışlı olması...

anne-babalr çocukların en iyi arkadaşı oması gerekiyor, bu konuda geniş düşünceli ve ön yargısız davranması gerekiyor!

heyhat! tanrım insan; insani nitelikleri taşıyorsa toplumsal bir varlıkdır, taşımıyorsa toplum dışıdır. cinsel kimlik bu konunun dışında kalmalı. insanlar cinsel hayatlarını özgürce yaşamalı...

bu konunun bana kalırsa; tartışılması bile yanlış...

lütfen biraz anlayış......

gaykedi dedi ki...

Jupiter....


gay olmak demokrasisi ve insan hakları tam oturmamış müslüman bir ülkede tabiki zor ama çok da öğretici, eğitici diyebilirim :)isimsiz....

dediğin şeyleri nedense çok kişiden duymuşluğum var eşcinseller için, gayler nedense daha başarılı ve ilginç insanlar oluyor, belki de bu hem kadın hem erkek gibi duşunebildikleri ya da herşeye iki cinsiyetin ötesinden bakabildikleri, onların görmediklerini görebildikleri, düşünmediklerini düşündükleri için olabilir diye düşünüyorum :)rosebahar...

pedagoglar daha iyi bilir ama yazıda geçen 3-4 yaş bana da çok erken geldi açıkçası, ilkokul son, yada ortaokul bir gibi bir çağ ve 10 yaş civarı, bazı cinsel bilgilerle beraber, bazı insanların kendi cinslerinden hoşlanabileceği, bunun bazı insanlarda ve doğada görülen bir cinsel çeşitlilik olduğu bilgisi verilebilir diye düşünüyorum...

rosebahar dedi ki...

12 yaş civarı olabilir. zateb erken derken 3-4 yaş civarını kasdettim.

rosebahar dedi ki...

*bir dip not:

isimsiz arkadaşımıza,
gay ler daha anlayışlı ve geniş düşünceli insanlar. benmde erkek arkadaşlarım aarsında gay olanları inan bana daha mükemmel.

yakışıklılar çünkü çift ruhlular, kadın ruhunda, erkek görüntüsü olunca etkileyici oluyorlar :D...

Mobius dedi ki...

Fazla derine dalmak ya da olayı irdelemek istemiyorum ama Mühlenberg'in 'nasıl çocuklara yetişkinlerin eroin bağımlısı olduğu söylenmiyorsa, birilerinin gay olduğu da söylenmez' demesi şok etkisi yarattı bende.İki durumu da aynı görmesi takdire şayan doğrusu!

gaykedi dedi ki...

mobius

evet haklısın eroin bağımlılığı ve eşcinsellik, pehh!