18 Kasım 2007


Bukowski Ağzı !


80 sonrası doğanlar “kayıp kuşak” olarak anılıyor. Niye... Türkiye’nin o tarihten itibaren girdiği büyük değişim, sosyal hayat kadar kültürel hayatı da dönüştürdü. Önceleri, Hulusi Kentmen’in babacan, Münir Özkul’un içli, Adile Naşit’in fedakar oyalarıyla işlenen aile dramalarında ZENGİNLER, “dejenere” ve kalpsiz insan topluluğu olarak kodlanmıştı.

Darbeden çıkıp Özal’a kavuşan ülkemizde boy göstermeye başlayan HAMBURGER ve JEAN markalarıyla birlikte “zenginlik” de, övülür ve özenilir mertebeye yükseldi. Külüstür arabalar ve kötü sigaralardan hızla kurtulmaya başladı Türkiye. Kaçak çay ikramının havası söndü. Aile gazinoları, çay partileri ve Yeşilçam, tedavülden kalktı. Tarık Akan, sosyal içerikli filmlerde oynamaya başladı.Özel kanallarla birlikte gelen çok seslilik, medyayı popüler bir oyun bahçesine çevirdi ve TRT, ölüm döşeğine terk edildi. Reklamcılık ve futbol takımlarının formaları, komedi konseptinden çıktı ve tasarım filizleri yeşerdi. Eğlence hayatı, diskoyu terk edip kulüplere aktı. Yanı sıra buz pisti, bowling salonu, stadyum konserleri, otostop ve sir ağdayla tanıştık.

Kızlar, bıyıklı - mert delikanlıları beğenmez oldu. Sait Faik hikayelerinin yerini Bukowski ağzı aldı. Gülşen Bubikoğlu’nun sinirli edası ve Ediz Hun’un “nen var kuzum” çekiciliği gözden düştü. “Evlenmeden olmaz”ların yerini, prezervatif ve vakumlu kürtaj aldı.

Sevim Gözay6 yorum:

Adsız dedi ki...

Bizde tüm bu olan değişimlere ayak uydurmak zorunda kaldık tabi eskimizi özümüzü yaşayamadan..hatta yeşilçam filmlerini esgeçerek..bu değişime alışmaya kendimizi kodlar hala geldik..sanki ayak uyduramazsak nefes alamıcakmışız gibi..o zamanın kızları bıyıklı ağır delikanlılarla ağaçtan ağaca koşarken..şimdikiler peki bi entel takılır oldu..aşkta eski tadını eskilere bıraktı yani..ama bu dönemde eskiden bi parça taşımak o yılları hala tv lerde az biraz göüp keşke o zamnlarda yaşadıydım diye hayıflanmak bende kalacak tek şeydir..eyyy gidi eski zamnlar..bu arada sanırım hala alışamdım bu yorum gönderme işine gaykedi..isimsiz die çıkıyo ama nikim gay_yor:)

Elif dedi ki...

Kayip olan onlar degil, onlarin arasinda biziz! :o)

www.elifsavas.com/blog

gaykedi dedi ki...

@gay_yor

allah allah firefox-mozilla ya da opera da falan denedin mi hiç explorer genelde sapıtmaya çok müsait bir tarayıcı biliyorsundur ?@elif

evet insan kendini bazen bu ülke de yitip gitmiş ve azınlık hissediyor pek çok konuda değil mi yaa elif!

gay_yor dedi ki...

hayır gaykedi benim bi şiyleri eksik yapmamdan kaynaklanan bi sorunmuş:)

TugCe dedi ki...

ve TRT artık ölüm döşeğinde bile değil. Ölmemek için kendini sattı gibi sanki..
Bir yazımda demiştim ki; "çok üzülüyorum, ileride 80li nesil bi boka yaramamış, hiçbir şey yapmamış diyecekler" diye... 80li nesili onlar hokus pokusladı ama, karşı duran da neredeyse olmadı..Öylesine sistematik bir yerleştirme oldu..
Üzülüyorum..
Ve gariptir ki, ben hala Yeşilçam filmlerinde oturup ağlıyorum.

gaykedi dedi ki...

@tgce

trt zaman zaman kendini satıyor, bazen öyle programlara denk geliyorum ki vıcık vıcık, pess!