31 Ekim 2007


Sürüden Ayrılma !


Bireyselliğin ön planda olduğu toplumlarda (örn. ABD), toplumla koşulsuz uyum içinde olmayı hedef seçen, bireysel duruşlarından kolayca vazgeçenler, değişik ruhsal ve sosyal sıkıntılara düşebiliyorlar.

Türkiye’de ise, toplumla koşulsuz uyumda olanlar ruh sağlığı açısından rahat ederken, toplumun geneline aykırı bireysel duruşu tercih edenler, kendini karmaşık ruhsal durumların içinde buluyor.( Kaynak: Caldwell-Harris ve Ayçiçeği, Transcultural Psychiatry. 43:331-61, 2006). Yankı Yazgan


2 yorum:

zihni örer dedi ki...

Kendi bireyselliğini (ya da kimliğini) bir liderin kullanımına emanet eden bütün toplumlarda,
"sürüden ayrılanı kurda kaptırırlar".
"Sürüden" ayrılmayanlar da onurlarını liderin ahlakına ipotek ederler.

Ayrılmak isteyenlerin bireysel (iç özgürlük) lerinin peşine düşmeleri bu riski taşıdığından, sıkıntılar yaşaması olağandır.

Ne abd'deki gibi bencil bireyciliğin değeri var, ne de Türkiye gibi daha çok din liderlerinin ipoteğinde toplumculuk(!) anlayışınının değeri var.
Asıl değer olan olgu şudur bana göre:
donanımlı-gelişmiş bireylerden oluşan, hak ve çıkarların ortak eksenlerinde bilinçle hareket eden, dayanışmacı toplumculuktur.

Sevgili gaykedi, bu arada yine bir
MiM dalgasına yakalandınız.
bir dörtlük ile kendini ifade etmekmiş. Bu bahaneyle kendimizi ifade eden dörtlük ararken, şiir ve şair kovalama avantajını yaşayabiliyoruz. Kolay gele:)

rosebahar dedi ki...

az önce iş yerinde arkadaşımla kahve içerken konuştuğumuz konu; tanrım! telepati yapmışız sanki sevgili kedi!

neden diorduk kankamla; biz özgür olmayı seçen, çalışan, akşamları bi yerlere bişeyler içmeye giden kadınları toplumda farklı!! algılanıyor.. bizde onlar gibi mi olmalıyız? onlar gibi olursak mı daha mutlu oluruz, bu farklı olma psikolojısınden kurtuluruz.. =)

türkiye'de kalıplaşmış, erkek ve kadın tiplerinin dışında olursan , kalıplaşmış zihniyetlerin dışında bi hayat felsefen olursa... bitmişsin demekdir......

inanıyorum ki,bugün bizi yargılayanlar, 10 yıl sonra da bizim gibi olmaya çalışacak!!!

umuyoruz, bekliyoruz =)